منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سیمیتیکون(خوراکی)

Alka-Seltzer Anti-Gas

دارو شناسی

سیمیتیکون برای تسکین علائم دردناک تجمع زیاد گاز در معده و روده استفاده می شود.
سیمیتیکون همچنین ممکن است برای وضعیت های دیگر طبق تشخیص پزشک مورد استفاده قرار بگیرد.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    قرص جویدنی
•    مایع
•    کپسول
•    شربت
•    سوسپانسیون
•    قرص
•    محلول
•    کپسول پر سده با مایع
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمصم به مصرف یک دارو، مزایای مصرف آن دارو باید نسبت به مضرات آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما به همراه پزشک می گیرید. برای این دارو، موارد زیر باید مد نظر قرار گیرد:
آلرژی ها
اگر نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری هیچ واکنش آلرژیک غیر معمولی دارید یا داشته اید، با پزشک درمیان بگذارید. همچنین اگر دارای دیگر انواع حساسیت مانند به غذاها، رنگ های غذایی، نگه دارنده های غذایی یا حیوانات هستید، به پزشک اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، مواد تشکیل دهنده ی محصول را به دقت از روی بسته بندی یا برچسب محصول بخوانید.
اطفال
این دارو در دوز موثر بر روی کودکان آزمایش شده و هیچ عوارض جانبی متفاوتی از آنچه در بزرگسالان ایجاد می کند، در کودکان موجب نمی شود.
سالمندان
بسیاری از دارو ها به صورت اختصاصی بر روی سالمندان مورد آزمایش قرار نگرفته اند. بنابر این دقیقا مشخص نیست که ایا تاثیر متفاوتی بر این گروه سنی نسبت به افراد جوانتر دارند یا خیر. هیچ اطلاعات مشخصی از مقایسه ی اثرگذاری سیمیتیکون بر روی سالمندان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.
 

نحوه مصرف

برای استفاده موثر سیمیتیکون
•    دستورات پزشک را دقیقا طبق تجویز رعایت نمایید.
•    اگر خود درمانی می کنید دستورات مندرج بر روی بسته بندی دارو را به دقت رعایت نمایید.
مصرف این دارو پس از وعده ی غذایی یا پیش از خواب بهترین تاثیر را دارد.
برای بیمارانی که شکل قرص جویدنی این دارو را استفاده می کنند:
•    مهم است که قرص را پیش از بلعیدن به خوبی بجوید. این کار به دارو اجازه می دهد تا کامل تر و سریع تر اثرش را بگذارد.

برای بیمارانی که شکل شربتی دارو را مصرف می کنند:
•    این دارو حتما باید از طریق دهان وارد بدن شود. میزان صحیح مصرف به وسیله ی قاشق استاندارد یا قطره چکان به دقت اندازه گیری می شود.
از خوردن غذاهایی که نفخ آور هستند خودداری کنید. غذا را به خوبی و آرام بجوید. از خوردن غذا های گاز دار مانند نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. پیش از وعده ی غذایی سیگار نکشید. مرتبا ورزش های شکمی انجام دهید. چنانچه رژیم کم شکر، کم سدیوم یا هر رژیم خاص دیگری دارید به پزشک اطلاع دهید.پیشتر دارو ها حاوی مواد بیشتری از مواد موثر مورد نیاز هستند.
 میزان مصرف
میزان مصرف این دارو برای هر فرد متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورات مندرج بر روی برچسب دارو را به دقت دنبال کنید. اطلاعات زیر تنها شامل میزان مصرف متوسط از این دارو می شود. اگر میزان تعیین شده برای شما متفاوت بود، آن را مگر طبق دستور پزشک تغییر ندهید.
میزان دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین تعداد دفعاتی که در هر روز مصرف می کنید، فاصله ی بین هر مصرف و مدت زمانی که دارو را مصرف می کنید به مشکل پزشکی دارد که به خاطر آن از این دارو استفاده می کنید.
برای علائم کثرت گاز:
•    برای شکل خوراکی دارو( قرص یا کپسول):
o    بزرگسالان و نوجوانان- روزانه 4 نوبت پس از غذا و پیش از خواب، هر نوبت 60 تا 125 میلی گرم. دوز مصرفی نباید بیش از 500 میلی گرم در 24ساعت باشد.
o    کودکان- میزان مصرف توسط پزشک تعیین می گردد.
•    برای شکل جویدنی دارو:
o    بزرگسالان و نوجوانان- روزانه 4 نوبت پس از غذا و پیش از خواب، هر نوبت 40 تا 125 میلی گرم، یا میزان مصرف می تواند به سه نوبت و در هرنوبت 150 میلی گرم پس از غذا تقسیم گردد. دوز مصرفی نباید بیش از 500 میلی گرم در 24ساعت باشد.
o    کودکان- میزان مصرف توسط پزشک تعیین می گردد.
•    برای شکل سوسپانسیون دارو:
o    بزرگسالان و نوجوانان- روزانه 4 نوبت پس از غذا و پیش از خواب، هر نوبت 40 تا 95 میلی گرم. دوز مصرفی نباید بیش از 500 میلی گرم در 24ساعت باشد.
o    کودکان- میزان مصرف توسط پزشک تعیین می گردد.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردیم چه؟
اگر نوبتی از مصرف این دارو را از دست دادید، هرچه زود تر میزان  از دست رفته را مصرف کنید. اگرچه درصورتی که نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و دارو را روی برنامه معمول خود مصرف کنید. هیچگاه در یک نوبت از دو میزان مصرف استفاده نکنید.

نگهداری    
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

عوارض جانبی

هیچ عوارض جانبی شایع یا مهمی از این دارو گزارش نشده است. هرچند اگر متوجه هرگونه عوارض جانب یشدید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

اگرچه برخی دارو ها نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد دو دارو ممکن است علی رغم بروز تداخل، به صورت همزمان مصرف شوند. در این موارد پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد یا به پیشگیری های دیگر احتیاج گردد. چنانچه از هر دارو با یا بدون نسخه ای استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. درباره ی استفاده ی دارو با غذا، الکل یا تنباکو با پزشک مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

گازمعدهروده
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

بیماری کرون

بیماری کرون

بیماری کرون یک مشکل در روده ها و سیستم گوارشی است. در این ویدئو بیماری و علائم آن به طور مختصر بیان می شوند.

بعد از نوشیدن نوشابه چه اتفاقی توی بدنتون می افته ؟

بعد از نوشیدن نوشابه چه اتفاقی توی بدنتون می افته ؟

بعد از نوشیدن نوشابه معمولا احساس خوبی خواهید داشت،‌ به‌ویژه وقتی آن را با فست‌فود میل می‌كنید. شاید برای‌تان اتفاق افتاده باشد كه بعد از نوشیدن نوشابه خودتان،‌ دوست دارید لبی به نوشابه‌ همسر یا خواهر و برادرتان بزنید. می‌دانید چرا؟‌ نوشیدن این نوشابه نیاز به دریافت خوراكی‌های شیرین را در شما افزایش داده است. علاوه براینكه بعد از حدود یك تا یك و نیم ساعت بعد از نوشیدن این نوع نوشابه دل‌تان می‌خواهد همان ساندویچ هنوز در بشقاب‌تان بود و می‌توانستید چند گاز به آن بزنید. این هم همان حس كاذب گرسنگی بعد از نوشیدن نوشابه‌های رژیمی است.

درمان خانگی التهاب معده یا گاستریت

درمان خانگی التهاب معده یا گاستریت

گاستریت یک بیماری التهابی معده است که در این ویدئو دو روش خانگی ساده برای درمان این مشکل معرفی می شوند.

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه