منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سایمتیدین (خوراکی)

Cimetidine

دارو شناسی

سایمتیدین برای درمان زخم معده و روده و پیشگیری از بازگشت آنها پس از بهبود استفاده میشود.این دارو همچنین برای درمان مشکلات خاص  معده گلو  ناشی از ترشح معده (مانند سندروم Zollinger-Ellison و یوزافاگیت فزایند) یا بازگشت اسید معده به مری(مشکلات ریفلاکس اسید و GERD)استفاده میشود.کاهش اسید معده میتواند موجب بهبود علائمی نظیر معده درد،سوزش قلب،بلع دشوار،سرفه مداوم و خواب دشوار شود.همچنین میتواند از آسیب های خطرناک اسید معده به سیستم گوارش(مانند زخم معده،سرطان مری)جلوگیری کند.
سایمتیدین به دسته ای از داروها تعلق دارد که عموما مسدود کننده H2 نامیده میشوند.عملکرد آن اینگونه است که میزان اسید معده را کاهش می دهد.
این دارو بدون نسخه نیز قابل تهیه است.این دارو برای درمان سوزش قلب گاه به گاه ناشی از اسید فراوان در معده(که سوهاضمه نامیده میشود)استفاده میشود.همچنین موجب جلوگیری از سوزش قلب و سوهاضمه های ناشی از برخی غذاها و نوشیدنی ها میگردد.اگر خودتان این دارو را تهیه کرده و قصد استفاده از آن را دارید،بسیار مهم است که برچسب روی محصول را به دقت مطالعه کنید.
 

پیش از مصرف

این دارو رابرای کودکان زیر 12 سال استفاده نکنید مگر آنکه پزشک به شما تجویز کرده باشد.
ممکن است بزرگسالان بیش از دیگران نسبت به اثرات این دارو حساس باشند مخصوصا گیجی و عفونت ریه(pneumonia)
گیجی میتواند خطر سقوط و افتادن را افزایش دهد.

فقط در صورتی که واقعا به این دارو نیاز باشد جایز است که در طول بارداری مصرف شود.درباره منافع و مضرات آن با پزشک خود مشورت کنید

تحقیقات نشان داده است که این دارو به شیر مادر وارد میشود. پیش از ایام شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
 

نحوه مصرف

این دارو را طبق تجویز پزشک و با غذا یا بدون غذا میل کنید.
دوز مصرفی و طول درمان به عارضه پزشکی شما و واکنشتان نسبت به دارو بستگی دارد.دستورات پزشک را به دقت دنبال کنید.اگر از دیگر ضد اسیدهای تجویز شده توسط پزشک و برای کاهش معده درد خود استفاده میکنید بین نوبت های مصرف آنها واین دارو یک ساعت فاصله بیاندازید.


این دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید تا بیشترین منفعت را از آن ببرید.برای اینکه زمان آنرا به خاطر بسپارید سعی کنید هر روز دارو رادر ساعت مشخصی مصرف کنید.دوز مصرفی و تعداد دفعات مصرف را افزایش ندهید.این دارو را تا اتمام دوره درمان مصرف کنید حتی اگر به نظر برسد که بهتر شده اید.
توقف زود هنگام مصرف این دارو ممکن است موجب تاخیر در روند بهبود شود.
اگر خودتان از سایمتیدین بدون تجویز و برای درمان اسید هاضمه یا سوزش قلب استفاده میکنید ،1 عدد قرص را با یک لیوان آب میل کنید.
برای پیشگیری از سوزش قلب 1 عدد قرص را با یک لیوان آب و درست 30 دقیقه پیش از خوردن غذا یا نوشیدنی هایی که موجب سوزش قلب میشوند میل کنید.
هرگز بیش از 2 عدد قرص در 24 ساعت مصرف نکنید مگر آنکه پزشک جور دیگری تجویز کرده باشد.
این دارو را بیش از 14 روز مصرف نکنید مگر آنکه با پزشک خود مشورت کرده باشید.

چنانچه علائم شما بهبود پیدا نکرد و یا حتی بدتر شد با پزشک خود در میان بگذارید.

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف سایمتیدین اگر نسبت به آن یا دیگر مسدود کننده های H2 (مانند فاموتیدین،نیزاتیدین،رانیتیدین) حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است این دارو حاوی مواد غیرفعال باشد که میتوانند موجب واکنش های آلرژیک یا دیگرمشکلات شوند.برای کسب جزئیات بیشتر راجع به این مساله با پزشک خود صحبت کنید.
پیش از مصرف این دارو درباره سابقه پزشکی خود خصوصا: مشکلات سیستم ایمنی،مشکلات کلیوی،مشکلات کبدی،بیماری های خاص ریوی،دیابت یا دیگر مشکلات معده (مانند تومور)با پزشک صحبت کنید
برخی علائم ممکن است در واقع علائم عارضه پزشکی خطرناک تری باشند .چنانچه سوزش قلب همراه با سبک شدن سر/تعرق/سرگیجه /دردهای قفسه سینه،فک،بازو،شانه (خصوصا با همراه تنگی نفس و تعریق غیرعادی)،کاهش وزن غیرقابل توضیح داشتید فورا با اورژانس تماس بگیرید.
چنانچه خودتان این دارو را مصرف میکنید و دچار علائم زیر شدید فورا با اورژانس تماس بگیرید:
بلع دشوار ودردناک غذا-استفراغ خونی-استفراغی که شبیه به دانه های قهوه است-مدفوع تیره و خونی-سوزش قلب بیش از 3 ماه-درد قفسه سینه مداوم-کوفتگی مداوم-(مخصوصا همراه با سوزش قلب)-حالت تهوع-استفراغ-معده درد
ممکن است این دارو شما را دچار سرگیجه و خوابالودگی کند.رانندگی نکنید،از ماشین ها و هر وسیله ای که برای انجام آن نیاز به هوشیاری کامل وجود دارد پرهیز کنید.مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.
 

عوارض جانبی

ممکن است دچار سرگیجه،سردرد،خوابالودگی،یا اسهال شوید.اگر هرکدام از این علائم بدتر شد با پزشک خود در میان بگذارید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند

اگر هرگونه عوارض جانبی خطرناکی در خود مشاهده کردید فورا به پزشک خود اطلاع دهید.از جمله:

 • تغییرات روحی و ذهنی(مانند گیجی،افسردگی،توهم)
 • ادرار دشوار
 • درد مفاصل و عضلات
 • ورم هایی روی پستان مردان
 • کاهش توانایی جنسی(در هنگام مصرف دوزهای بسیار بالای این دارو)

اگر هرکدام از عوارض جانبی زیر را در خود مشاهده کردید فورا به پزشک خود اطلاع دهید.از جمله:

 • به راحتی خونریزی کردن و کبود شدن
 • علائم عفونت(مانند تب،زخم های درون گلو،سرفه،تنفس دشوار)
 • ضربان قلب سریع،آهسته یا نامنظم
 • خستگی غیرعادی
 • حالت تهوع و استفراغ مداوم
 • درد شدید شکمی و معده
 • ادرار تیره رنگ
 • چشم و،پوست زرد شده
 • علائم مشکلات کلیوی(تغییر در میزان ادرار )

واکنش های آلرژیک خطرناک نسبت به این دارو بسیار نادر هستند.گرچه اگر هرگونه عوارض جانبی خطرناکی در خود مشاهده کردید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.از جمله:
•    جوش
•    خارش
•    تورم(مخصوصا روی صورت،زبان و گلو)
•    سرگیجه شدید
•    تنفس دشوار

این موارد فهرست کامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست.چنانچه متوجه عوارض دیگری شدی با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند
فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید(از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی) تهیه کرده و به پزشک خود نشان دهید.بدون مشورت با پزشک مصرف آن را متوقف نکنید یا میزان مصرف آن را تغییر ندهید
داروهایی که با قرص سایمتیدین تداخل دارند:
Cisapride
, dofetilide
, epirubicin
, ticlopidine,
 artemether
, clopidogrel
, lumefantrine
, metformin
, moclobemide
, moricizine
, quinidine
, silver sulfadiazine.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

سایمتیدیندرمان زخم معده و رودهمعده درد،سوزش قلب
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه