منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

میکونازول(موضعی)

Aloe Vesta 2-N-1 Antifungal

دارو شناسی

میکونازول به دسته ای از داروها تعلق دارد که ضدقارچ نامیده میشوند.میکونازول موضعی برای درمان برخی از انواع عفونت های قارچی استفاده میشود
برخی از این آماده سازی ها ممکن است بدون نسخه نیز صورت گیرد.
اشکال دارویی:
•    لوسیون
•    قرص،جوشان
•    کِرِم
•    پماد
•    پودر
•    کیت
•    تنتور
•    ژل
•    اسپری
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمصم به مصرف یک دارو، مزایای مصرف آن دارو باید نسبت به مضرات آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما به همراه پزشک می گیرید. برای این دارو، موارد زیر باید مد نظر قرار گیرد:


آلرژی ها
اگر نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری هیچ واکنش آلرژیک غیر معمولی دارید یا داشته اید، با پزشک درمیان بگذارید. همچنین اگر دارای دیگر انواع حساسیت مانند به غذاها، رنگ های غذایی، نگه دارنده های غذایی یا حیوانات هستید، به پزشک اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، مواد تشکیل دهنده ی محصول را به دقت از روی بسته بندی یا برچسب محصول بخوانید.


اطفال
اگرچه اطلاعات خاصی در رابطه با مصرف این دارو در کودکان نسبت هب دیگر گروه های سنی وجود ندارد،اما انتظار نمیرود که میکونازول در کودکان عوارض جانبی متفاوتی را ایجاد کند.


سالمندان
داروهای بسیاری بر روی بیماران سالمند آزمایش نشده است.به همین علت،چندان مشخص نیست نیست که عملکرد این دارو ها دقیقا مشابه به عملکردشان بر روی جوانتر ها خواهد بود.اگرچه اطلاعات خاصی در رابطه با مصرف میکونازول در سالمندان نسبت به دیگر گروه های سنی وجود ندارد اما انتظار نمیرود که عوارض جانبی متفاوتی را ایجاد کند.
 

نحوه مصرف

این دارو را از چشم های خود دور نگه دارید.
میکونازول را به قدر کافی به ناحیه آسیب زده بزنید و به آهستگی ماساژ دهید.
برای مصرف پودر میکونازول:
•    پیش از مصرف به خوبی تکان دهید.
•    از فاصله 6 الی 10 اینچی،پودر را به ناحیه آسیب دیده اسپری کنید.اگر آن را برای پا استفاده میکنید،آن را میان انگشتان پا،خود پا و درون جوراب اسپری کنید.
•    پودر را استنشاق نکنید.
•    آن را نزدیک گرما یا شعله و یا هنگام سیگار کشیدن استفاده نکنید.
برای مصرف شکل محلول میکونازول:
•    پیش از مصرف به خوبی تکان دهید.
•    از فاصله 6 الی 10 اینچی،پودر را به ناحیه آسیب دیده اسپری کنید.اگر آن را برای پا استفاده میکنید،آن را میان انگشتان پا،و خود پا  اسپری کنید.


•    بخار آن را از درون اسپری تنفس نکنید.
•    آن را نزدیک گرما یا شعله و یا هنگام سیگار کشیدن استفاده نکنید.

برای مصرف شکل پودر میکونازول:
•    اگر پودر را برای پا استفاده میکنید،آن را میان انگشتان،روی پا و درون جوراب ها و کفش بچکانید

هنگامی که میکونازول برای درمان شکل خاصی از عفونت قارچی پوست مصرف میشودنباید هیچگونه درپوشی روی دارو قرار بگیرد.اگر چنین کردید،ممکن است دارو موجب التهاب پوست گردد.مگر آنکه پیش از آن با پزشک مشورت کرده باشید.
برای کمک به زدودن کامل عفونت،این دارو را برای دوره کامل مصرف آن استفاده کنید.حتی اگر به نظر برسد که عارضه پوستی شما بهتر شده است.هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.
میزان مصرف
میزان مصرف این دارو برای هر فرد متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورات مندرج بر روی برچسب دارو را به دقت دنبال کنید. اطلاعات زیر تنها شامل میزان مصرف متوسط از این دارو می شود. اگر میزان تعیین شده برای شما متفاوت بود، آن را مگر طبق دستور پزشک تغییر ندهید.
میزان دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین تعداد دفعاتی که در هر روز مصرف می کنید، فاصله ی بین هر مصرف و مدت زمانی که دارو را مصرف می کنید به مشکل پزشکی دارد که به خاطر آن از این دارو استفاده می کنید.
•    برای شکل پودر،محلول،کِرِم دارو:
o    برای عفونت های قارچی:

    بزرگسالان و کودکان-آن را دو بار در روز به ناحیه آسیب دیده بزنید.صبح و بعد از ظهر
•    برای شکل کِرِم و لوسیون:
o    برای قارچ در اثر آفتاب:
    بزرگسالان و کودکان-یک بار در روز به ناحیه آسیب دیده بزنید

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.


نگه داری
 دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
 دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید. از نگه داری داروی تاریخ گذشته و دارویی که به آن نیازی ندارید بپرهیزید. 
حفاظت قرص های جوشان از خورد شدگی بسیار حائز اهمیت است.در هنگام اولین نوبت مصرف از دارو،پنبه نگه دارنده سر بطری دارو را دور بریزید.
 

اقدامات احتیاطی

اگر مشکل شما پس از 4 هفته بهبود پیدا نکرد،و یا حتی بدتر شد با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.

تداخلات دارویی

اگر چه بعضی دارو ها نباید به طور همزمان مصرف شوند، در برخی موارد استفاده ی همزمان دو دارو می تواند بهترین درمان باشد. حتی اگر باعث بروز تداخل دارویی شود. در این موارد ممکن است پزشک میزان مصرف را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.  بسیار مهم است که اگر در هنگام مصرف این دارو از هریک از دارو های زیر استفاده می کنید پزشک از آن اطلاع داشته باشد. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما همه ی آنها شامل تداخلات خطرناک نمی شوند.
استفاده از این دارو با دارو های زیر معمولا توصیه نمی شود اما ممکن است در برخی موارد مورد نیاز باشد. اگر هر دو دارو باهم برای شما تجویز شده اند پزشک شما ممکن است میزان یا نوبت مصرف یکی یا هر دو را تغییر دهد. 
•    Warfarin

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. 
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

میکونازولضدقارچمیکونازول موضعی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه