منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

زالدرونیک اسید

Zometa

دارو شناسی

این دارو برای درمان سطوح بالا کلسیم در خون که ممکن است در اثر سرطان بروز پیدا کند،استفاده میشود.زالدرونیک اسید همچنین به همراه شیمی درمانی سرطان،و برای درمان مشکلات استحوان ناشی از غده استخوانی چند گانه،ودیگر انواع سرطان(مانند سرطان پستان و ریه)هایی که به استخوان ها نیز سرایت کرده اند استفاده میشود.زالدرونیک اسید به دسته ای از دارو ها به نام " بیس فسفنات ها" تعلق دارد 
این دارو سطوح بالای کلسیم خون را از طریق کاهش کلسیم رها شده از استخوان ها به سمت خون کنترل میکند.
همچنین این دارو سرعت شکست و نابودی استخوان ها را که از سرطان ناشی میشود،برای از هم گسیختگی آنها کاهش می دهد
 

پیش از مصرف

سالمندان
این دارو ممکن است دچار مشکلات کلیوی وخیم مخصوصا در سالمندان شود.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.برای پیشگیری از آسیب رسیدن به کلیه ها،مقدار زیادی مایعات بنوشید مگر اینکه پزشک جور دیگری تجویز کرده باشد
بارداری
این دارو برای مصرف در زمان بارداری توصیه نمیشود چرا که ممکن است به جنین آسیب برساند.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید
شیردهی
مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر وارد میشود یا خیر...چرا که ممکن است به نوزاد آسیب برساند.در هنگام مصرف این دارو شیردهی توصیه نمیشود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 

نحوه مصرف

پیش از مصرف زالدرونیک اسید ،دستورالعمل های مندرج روی پاکت دارو و یا دستورات پزشک را به دقت بخوانید.چنانچه سوالی داشتید از پزشک خود بپرسید
این دارو معمولا طبق تجویز پزشک (معمولا بیش از 15 دقیقه) در رگ تزریق میشود
دوز مصرف شما، به عارضه پزشکی(از جمله عملکرد کلیه شما) و همچنین چگونگی واکنش نسبت به درمان بستگی دارد.
اگر خودتان در خانه این دارو را تزریق میکنید دستورات دریافت شده از پزشک خود را به دقت دنبال کنید.پیش از مصرف،دارو را به دقت نگاه کنید تا اگر متوجه هرگونه بی رنگی یا ذرات معلق در آن شدید از آن استفاده نکنید.درباره چگونگی نگه داری این دارو از پزشک خود سوال کنید.
از مخلوط کردن زالدرونیک اسید با هرگونه نوشیدنی و مایعات یکه حاوی کلسیم هستند خودداری کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
برای درمان سطوح بالای کلسیم در خون معمولا مایعات پیش از دریافت این دارو،از طریق خون به بیمار داده میشوند.برای کاهش خطر مشکلات کلیوی،مقدار زیادی مایعات در حین درمان بنوشید مگر اینکه پزشک جور دیگری توصیه کرده باشد.حداقل 7 روز پس از مصرف یک دوز طول میکشد تا تمام اثرات دارو را در خود مشاهده کنید.ممکن است لازم باشد،(بسته به سطح کلسیم خون) این درمان تکرار شود.
برای درمان غده استخوانی چند گانه و مشکلات استخوانی ناشی از سرایت سرطان،این دارو معمولا هر 3 الی 4 روز و طبق تجویز پزشک داده میشود.همچنین ممکن است مصرف روزانه مکمل های کلسیم و ویتامین دی برایتان تجویز شود
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این دارو چنانچه نسبت به آن یا دیگر بی فسفنات ها (مانندalendronate، risedronate) هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
اگر هرگونه مشکل پزشکی دارید پیش از مصرف این دارو با پزشک خودمشورت کنید.

پیش از مصرف این دارو درباره سابقه پزشکی خود صحبت کنید. خصوصا:
•    مشکلات کلیوی
•    از دست دادن بیش از حد آب(کم آبی بدن)
•    آسم حساس به آسپرین
برخی افرادی که اسید زالدرونیک مصرف میکنند ممک است دچار مشکلات خطرناک استخوان آرواره شوند
پزشک شما باید پیش از مصرف این دارو دهان شما را چک کند.
پیش از هرگونه عملیات دندان پزشکی به دان پزشک خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده میکنید.برای اجتناب از مشکلات استخوان آرواره به طور مرتب به نزد دندان پزشک بروید و راجع به سلامت دندان و لثه های خود حساس شوید.
اگر دچار درد آرواره شدید،فورا به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک را دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.

این دارو می تواند موجب سرگیجه  شود. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. از مشروبات الکلی استفاده نکنید. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
 

عوارض جانبی

ممکن است دچار عوارض جانبی شوید:
•    سردرد
•    خستگی
•    علائمی شبیه به آنفولانزا(مانند تب،سرگیجه،سردی،گرفتگی مفاصل و عضلات)
اگر هرکدام از عوارض بالا مداوم و یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید

چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.

عوارض جانبی خطرناک
•    افزایش یا درد وخیم استخوان،مفاصل و عضلات
•    درد جدید یا غیرعادی کپل،بالا تنه،
•    درد آرواره و گوش
•    مشکلات چشم و بینایی
•    بی حسی و مور مور شدن
•    گرفتگی عضلات
•    ضربان قلب نامنظم

اگر هرگونه عوارض جانبی خطرناک زیر را در خود مشاهده کردید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.:
•    علائم مشکلات کلیوی(مانند تغییر در میزان ومقدار ادرار)
•    تشنج

رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
برخی دارو ها که ممکن است با زالدرونیک اسید  تداخل داشته باشند عبارتند از:


•    osteoporosis
•    bumetanide
•    furosemide
•    gentamicin
•    tobramycin
•    ibuprofen
•    tacrolimus

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان سطح بالای کلسیمدرمان سرطان استخوانزالدرونیک اسید
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه