منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

فیتوسترول

Phytosterol

دارو شناسی

استرول های گیاهی دسته ای از موادی هستند که در گیاهان تولید میشوند.فیتوسترول بیشتر در غذاهایی مانند روغن سبزیجات،حبوبات و آجیل یافت میشود.فیتوسترول به عنوان دارو نیز استفاده میشود.


فیتوسترول برای کاهش سطح کلسترول و کمک به پیشگیری از بیماری قلبی و درنتیجه حملات قلبی استفاده میشود.فیتوسترول همچنین برای برخی از سرطان ها مانند سرطان معده،سرطان روده،و سرطان مقعدی استفاده میشود.همچنین از آن برای کاهش وزن نیز استفاده میگردد.

در غذا فیتوسترول به برخی انواع کره های گیاهی اضافه میشود.ادعا میشود که فیتوسترول خطر انسداد دریچه های قلب را کاهش میدهد.


فیتوسترول را با بتا سیتوسترول اشتباه نگیرید.بتا سیتوسترول نوعی استرول گیاهی است.گرچه منافع مخصوص به خود را دارد.
 

این دارو از طریق محدود کردن کلسترول وارد شده به بدن سطح آن را پایین می آورند.برخی از انواع این دارو نیز موجب میگردند که کلسترول تولید شده در بدن هم کاهش پیدا کند.

پیش از مصرف

شیردهی
مشخص نیست که آیا گلی کلازید وارد شیر مادر می شود یا خیر. در دوران شیردهی تنها در صورت نیاز حقیقی دارو را مصرف کنید. درمورد مزایا ی استفاده از گلی کلازید نسبت به معایب آن با پزشک مشورت نمایید.
بارداری
تمام دوره های سه ماهه/ دسته بندی بارداری c
تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که این دارو بر جنین تاثیر میگذارد.اگرچه که تحقیقات مناسبی در این زمینه بر روی زنان باردار انجام نگرفته است
 

نحوه مصرف

پیشنهاد میشود که بین 1.5 گرم و 2.4 گرم از فیتوسترول در روز میتواند درکاهش کلسترول موثر و مفید باشد.اگر بیش از 3 گرم در روز از این دارو مصرف کنید منفعت بیشتری از آن کسب نخواهید کرد.

اقدامات احتیاطی

سیتواسترولمیا(یک نوع بیماری نادر تجمع چربی ها): فیتوسترول میتواند در خون و بافت افرادی که به این عارضه مبتلا هستند ایجاد شود.این تولید میتواند این قبیل افراد را در معرض بیماری قلبی قرار دهد.مصرف فیتوسترول ممکن است این عارضه را بدتر کند.به همین علت در صورت ابتلا به این عارضه بهتر است از آن استفاده نکنید.


سندروم روده کوتاه" گزارش شده است که برای فردی که از این دارو استفاده کرده و سندروم روده کوتاه داشته است،عملکرد کبد دچار اختلال شده است.جالب تر آن است که به هنگام حذف فیتوسترول از رژیم غذایی آن فرد عملکرد کبد بهبود پیدا کرده است.البته مشخص نیست که این مسئله به علت مصرف فیتوسترول بوده است اما بهتر است در صورت ابتلا به سندروم روده کوتاه از این دارو استفاده نکنید.
 

عوارض جانبی

فیتوسترول معمولا برای مصرف بیشتر افراد بدون مشکل خواهد بود.البته ممکن است دچار عوارض زیر نیز بگردند:

  • اسهال

•    وجود چربی در مدفوع
•    حالت تهوع
•    سوزش قلب ناشی از سوهاضمه
•    یبوست
•    ناتوانی جنسی
•    کاهش میل جنسی در مردان

 

میتوان کاهش میل جنسی را اینگونه توضیح داد که مصرف فیتوسترول موجب اثراتی در هورمون های مردانه میشود(مخصوصا تستسترون و دیهیدروتستسترون).
داروهایی که برای پروستات بزرگ شده و ریزش مو تجویز می شوند نیز ممکن است عوارض جانبی بگذارند.
 

تداخلات دارویی

پزشک ممکن است از پیش نسبت به تداخلات فیتوسترول  آگاه باشد. بدون مشورت پزشک مصرف دارو های دیگر را شروع، متوقف نکرده و دوز مصرفی شان را تغییر ندهید.
پیش از مصرف فیتوسترول پزشک را در جریان تمام دارو های با یا بدون نسخه و گیاهی که مصرف می کنید قرار دهید. 
البته تا به کنون هیچگونه گزارشی مبنی بر بروز تداخل در این دارو گزارش نشده است
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

استرول های گیاهیفیتوسترولکاهش کلسترول
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه