منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آمانتادین

Gocovri

دارو شناسی

این دارو برای افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون هستند و برای درمان یکی از علائم آنها(اختلال حرکات غیرقابل کنترل) استفاده میشود.بیماری پارکینسون ناشی از کمبود مواد خاصی (دوپامین)در مغز ایجاد میشود.
درمان این بیماری شامل داروهایی است که دوپامین را افزایش داده یا مانند دوپامین عمل میکنند.آمانتادین ممکن است با این داروها یا داروهای دیگری مصرف شود.این دارو تعادل مواد طبیعی در مغز را بازمیگرداند
 

پیش از مصرف

سالمندان
سالمندان  ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه، گیجی و تغییرات روحی / روانی (مانند توهم) حساس تر باشند. سبک شدن سر و سرگیجه می تواند خطر سقوط و افتادن را افزایش دهد.

بارداری
این دارو در هنگام بارداری فقط باید در صورت لزوم استفاده شود.درباره منافع و مضرات مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید
شیردهی
این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر شیر مادر داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
 

نحوه مصرف

این دارو را با غذا یا بدون غذا و  طبق دستور پزشک خود مصرف کنید، (معمولا یک بار در روز و در هنگام خواب). کل کپسول را ببلعید .کپسول را خورد نکنید و نجوید. انجام این کار می تواند تمام مواد آن را در یک زمان آزاد کند و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. اگر دچار مشکل بلع کل کپسول هستید، میتوانید  آن را باز کرده و با مقدار کمی مواد غذایی نرم مانند سیب زمینی میل کنید. بلافاصله بدون جویدن بلغور را ببلعید. آن را برای بعدا نگه ندارید
دوز مصرفی شما بسته به عارضه پزشکی و واکنش نسبت به درمان است.
برای اینکه بهترین نتیجه را از مصرف کپسول کسب کنید بهتر است آن را هر روز در ساعت مشخصی میل کنید.
مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. اگر این دارو ناگهان متوقف شود یا اگر مقدار آن به سرعت کاهش یابد، وضعیت شما ممکن است بدتر شود. پزشک شما ممکن است به تدریج دوز شما را کاهش دهد تا احتمال علائمی مانند آشفتگی، اضطراب، توهم، افسردگی یا تکلم ناخوشایند را کاهش دهد. هر بار که علائم جدید و یا بدتر می شود، به پزشک خود اطلاع دهید.
این دارو ممکن است پس از چند ماه مصرف به خوبی اول کار نکند. اگر این دارو به خوبی کار نمی کند با پزشک خود صحبت کنید.
آمنادین ممکن است چندین هفته طول بکشد تا اثر داشته باشد. اگر وضعیت شما بهتر نشده یا بدتر شود، به پزشک خود بگویید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف آمانادین چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.

پیش از مصرف آمانادین درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید. خصوصا:

  • گلوکوم،
  •  بیماری کلیوی
  • ، شرایط  روحی و روانی (مانند افسردگی، روانپریشی)،
  •  یک بیماری پوستی خاص (درماتیت اگزماتوئید)
  • ، اختلالات خواب (مانند نارکولپسی)،
  •  اختلال تشنج.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه یا خواب آلودگی شود یا بینایی شما را مختل کند. الکل یا ماری جوانا می تواند موجب بدتر شدن این عارضه ها شود. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده کنید یا هر کاری که نیاز به آرامش و بینایی کامل  دارد تا زمانی که بتوانید با خیال راحت آن را انجام دهید. نوشیدنی های الکلی محدود کنید. اگر از ماریجوانا استفاده می کنید با پزشک خود صحبت کنید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک را دندان پزشک را درجریان مصرف آمانادین و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

ممکن است دچار عوارض زیر شوید:
تار شدن دید، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، خواب آلودگی، سرگیجه، گیجی، سردرد، خشکی دهان، یبوست یا خواب دشوار. اگر هر کدام از این اثرات بدتر شوند، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود بگویید.
سبک شدن سر و سرگیجه می تواند خطر سقوط و افتادن را افزایش دهد.برای کاهش این عارضه به هنگام برخاستن از حالت نشسته یا دراز کشیده آهسته برخیزید. 
برای از بین بردن خشکی دهان، آب نبات(بدون قند)،  یا چیپس یخی، آدامس (بدون قند)، نوشیدن فراوان  آب یا استفاده از یک بزاق آور  را امتحان کنید.
چنانچه پزشک شما آمانتادین را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
اگر هرکدام از عوارض جانبی خطرناک زیر را داشتید  فورا به پزشک خود اطلاع دهید:
•    لکه های قرمز رنگ بر روی پوست (به خصوص در پاها)،
•    تورم مچ پا / پاها،
•    ادرار کردن مشکل،
•    تغییردر بینایی
•    ، خواسته های شدید غیر معمول (مانند افزایش قماربازی، افزایش میل جنسی، هزینه های کنترل نشده)
•    ، تغییرات روحی و روانی  (مانند اضطراب، افسردگی، توهم، افکار و  تلاش برای خودکشی)،
•    اسپاسم عضلانی.
اگر هرگونه عوارض جانبی خطرناکی داشتید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.مانند:

  • تشنج

برخی از افرادی که آمانادین مصرف می کنند، به طور ناگهانی در طول فعالیت های معمول روزانه (مانند صحبت کردن، رانندگی) به خواب می روند. بدون هشدار و یا بدون احساس خواب آلودگی، ممکن است به خواب بروید. این اثر می تواند در هر زمان اتفاق بیفتد حتی اگر مدت زمانی طولانی از این دارو استفاده کرده اید. اگر دچار خواب آلودگی شدید یا ناگهانی در طول روز شدید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. خطر ابتلا به این بیماری هنگامی بالاتر میرود که شما الکل مصرف کنید و یا داروهای دیگری مصرف کنید که باعث می شود شما خواب آلوده  باشید. از رانندگی و فعالیت های دیگری که نیاز به هوشیاری کامل دارند اجتناب کنید. 
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به آمانادین دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

بیماری پارکینسوناختلال حرکات غیرقابل کنترلدوپامین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه