منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اگزاسیلین

Bactocill

دارو شناسی

اگزاسیلین برای جلوگیری یا درمان گستره ی بزرگی از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. اگزاسیلین یک آنتی بیوتیک پنیسیلینی است که از طریق توقف رشد باکتری عمل می کند.

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است سدیم اضافه ی موجود در این دارو حساس تر باشند.
بارداری
در هنگام بارداری اگزاسیلین تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
میزان کمی از اگزاسیلین وارد شیر مادر می شود. 
 

نحوه مصرف

اگزاسیلین طبق دستور پزشک در رگ یا عضله تزریق می شود. تزریق معمولا هر 4تا 6 ساعت انجام می پذیرد. دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد. برای کودکان دوز مصرفی وابسته به وزن است.
چنانچه خود در خانه دارو را تزریق می کنید دستور تمام موارد مربوط به اماده سازی و مصرف را از پزشک بگیرید. پیش از مصرف دارو را به دقت نگاه کنید تا چنانچه داخلش هرگونه ذرات ها یا تفاوت رنگی هست ببینید. اگر هریک از آن دو موجود بود مایع را تزریق نکنید. ذخیره و نگه داری صحیح دارو را بیاموزید.
چنانچه از محلول از پیش ترکیب شده ی فریز شده استفاده می کنید، بگذارید دارو در دمای اتاق یا یخچال آب شود. چنانچه بسته در یخچال بوده بگذارید برای حداقل یک ساعت پیش از مصرف در دمای اتاق یخش باز شود. یخ آن را با دادن حرارت یا قرار دادن در دمای بالا یا ماکرو ویو اب نکنید. بگذارید در دمای اتاق آب شود. پس از آب شدن محلول بطری را به خوبی تکان دهید و مطمئن شوید روزنه ای در آن نیست و چکه نمی کند. چنانچه چکه می کرد از آن استفاده نکنید. پس ازآب شدن محلول از دوباره فریز کردن آن خودداری نمایید.
استفاده از این آنتی بیوتیک در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
مصرف اگزاسیلین را تا انتهای دوره ی درمان ادامه دهید. هرچند علائم بیماری ممکن است طی چند روز اول در ظاهر از بین بروند. توقف زودهنگام مصرف دارو می تواند به باکتری ها اجازه ی رشد دهد چه موجب بازگشت عفونت می شود.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف اگزاسیلین چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف اگزاسیلین درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    بیماری کلیوی
•    بیماری کبد
اگزاسیلین حاوی سدیم است. چنانچه دارای رژیم کم نمک هستید یا وضعیتی دارید که مصرف نمک آن را بدتر می کند(مانند نارسایی قلبی، فشار خون بالا)پیش از مصرف اگزاسیلین به پزشک اطلاع دهید.
اگزاسیلین ممکن است از عملکرد صحیح باکتری های زنده ی واکسن جلوگیری کند. در هنگام مصرف اگزاسیلین از انجام واکسیناسیون خودداری نمایید.
پیش از انجام عمل جراحی پزشک یا دندانپزشک را در جریان تمام دارو هایی که مصرف می کنید قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی اگزاسیلین عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    درد/قرمزی/ورم ناحیه ی تزریق
عوارض جدی
•    خونریزی یا کبودی آسان
•    علائم عفونت مانند تب، سردی، گلو درد مداوم
•    ادرار یره/خونی/صورتی/کف آلود
•    علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در میزان ادرار
•    ورم دست ها/قوزک پا/ مچ پا
•    شکم یا معده درد
•    اسهال و استفراغ مداوم
•    خستگی غیر عادی
•    زردی چشم و پوست
•    تشنج
•    حرکات غیر قابل کنترل
•    تغییر احوال روانی مانند توهم
اگزاسیلین به ندرت کوجب وضعیت شدید روده ای، بسته به نوع باکتری مقاوم می شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته ها و ماه ها پس از توقف درمان رخ دهد. چنانچه علائم زیر را مشاهده کردید سریعا به پزشک اطلاع دهید: اسهال مداوم،  گرفتگی یا درد شگم یا معده، وجود خون یا مخاط در مدفوع. 
چنانچه این علائم را دارید از دارو های ضد اسهال یا  مسکن استفاده نکنید چرا که این محصولات ممکن است علائم را بدتر کنند.
استفاده از اگزاسیاین در طولانی مدت یا در نوبت های مکرر  ممکن است موجب به وجود آمدن عفونت کپک شود. چنانچه متوجه کیسه های سفیدی در دهان یا تغییر در ترشح واژن  یا علائم جدید شدید سریعا به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
یک دارو که می تواند با اگزاسیلین تداخل داشته باشد: methotrexate
اگرچه احتمال تاثیر آنتی بیوتیک ها بر محصولات کنترل بارداری هورمونی کم است، می تواند اثر گذاری آن را کم کند. این امر می تواند موجب بارداری شود. چنانچه از این محصولات هورمونی استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید. 
اگزاسیلین ممکن است در نتیجه ی برخی آزمایشات تغییر ایجاد کند. پیش از انجام آزمایش پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

عفونتباکتریپنیسیلینآنتی بیوتیک
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه