منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

رسلیزوماب

Cinqair

دارو شناسی

رسلیزوماب برای کنترل و جلوگیری از علائمی که ( خس خس سینه یا تنگی نفس) ناشی از آسم استفاده می شود. رسلیزوماب از طریق کاهش ورم کانال های هوا در روده  تنفس را راحتتر می کند. کنترل علائم مشکلات تنفسی می تواند زمان تلف شده در مدرسه ی کار را کمتر کند. رسلیزوماب به دسته ای از دارو ها به نام پادتن های تک تاگی تعلق دارد.
برای موثر بودن این دارو باید مرتبا استفاده شود. دارو سریعا عمل نمی کند و نباید برای تسکین حملات ناگهانی آسم یا مشکلات تنفسی مصرف شود. چنانچه حمله ی ناگهانی آسم  رخ داد طبق تجویز از اسپری سریع-تسکین استفاده کنید.
 

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری رسلیزوماب تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا رسلیزوماب وارد شیر مادر می شود یا خیر
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد رسلیزوماب مطالعه منید.
رسلیزوماب طبق دستور پزشک در رگ تزریق می شود. تزریق معمولا هر4 هفته انجام می پذیرد، و هر تزریق بین 20 تا 50دقیقه طول می کشد. دوز مصرفی به وضعیت سلامت، وزن  و واکنش به درمان بستگی دارد. 
اگر از یک داروی کورتیکوستروئیدی هم استفاده می کنید، بدون دستور پزشک نباید مصرف آن را متوقف نکنید. چنانچه ناگهان مصرف داروی کورتیکوستروئیدی را متوقف نمایید وضعیت ممکن است بدتر شود با دچار علائم پس رفتی شوید. برای جلوگیری از علائم پس رفتی(مانند ضعف، کاهش وزن، حالت تهوع، درد عضلات، سردرد، خستگی، گیجی)، پزشک ممکن است پس از شروع مصرف رسلیزوماب،  دوز مصرفی داروی کورتیکوستروئیدی را کم کم کاهش دهد.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید. 
چنانچه وضعیت بهتر نشد یا حتی بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف رسلیزوماب چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف رسلیزوماب پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    عفونت های انگلی
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف رسلیزوماب و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عواض جانبی رسلیزوماب عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    درد گردن یا گلو 
عوارض جدی
•    درد/اسپاسم/ضعف عضلانی
رسلیزوماب ندرتا ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
این فهرست شامل تمامی عوارض جانبی نمی شود. چنانچه متوجه هرگونه عوارض جانبی دیگری شدید که در فهرست بالا نییست، به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

خس خس سینهتنگی نفسآسمرودهتنفس
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه