منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دوپیلوماب

Dupixent

دارو شناسی

دوپیلوماب برای درمان وضعیتی پوستی به نام اگزما استفاده می شود. دوپیلوماب به دسته ای از دارو های به نام پادتن های تک تاگی تعلق دارد. . از طریق انسداد برخی پروتئین های طبیعی در بدن که ممکن است موجب التهاب و ورم شوند عمل می کند. دوپیلوماب می تواند به همراه یا بدون استروئید های موضعی استفاده شود.

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری دوپیلوماب تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود. 
شیردهی
مشخص نیست که آیا دوپیلوماب وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد دوپیلوماب مطالعه منید.
دوپیلوماب طبق دستور پزشک زیر پوست تزریق می شود.  تزریق در شکم(حداقل 2 سانتی متر بالاتر از ناف) ، بازو یا ران انجام می شود. دوز مصرفی به وضعیت سلامت، وزن  و واکنش به درمان بستگی دارد. 
چنانچه خود در خانه دارو را تزریق می کنید دستور تمام موارد مربوط به اماده سازی و مصرف را از پزشک بگیرید.پیش از مصرف دارو دستهایتان را بشویید. 45 دقیقه پیش از تزریق دارو را از یخچال خارج کنید و بگذارید در دمای اتاق بماند. از گرم کردن دارو با روش هایی مانند قرار دادنش در ماکروفر، گرفتن زیر آب گرم یا قرار دادن در آفتاب خودداری نمایید. دارو را تکان ندهید. این دارو باید کاملا شفاف یا مقداری زرد باشد. پیش از مصرف دارو را به دقت نگاه کنید تا چنانچه داخلش هرگونه ذرات ها یا تفاوت رنگی هست ببینید. اگر هریک از آن دو موجود بود مایع را تزریق نکنید. پیش از تزریق هر دوز ناحیه ی تزریق را با پنبه ی الکلی پاک کنید. در هربار تزریق، محل تزریق را تغییر دهید. از روی لباس تزریق نکنید.  از تزریق در ناحیه ی پوستی قرمز شده، زخمی ، پوست ملتهب، سفت یا عفونت داء الصدف خودداری نمایید.  برای کاهش کبودی، ناحیه ی تزریق را پس از تزریق مالش ندهید. ذخیره و نگه داری صحیح دارو را بیاموزید. از هیچ سرنگی دوبار استفاده نکنید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه وضعیت بهبود نیافت یا حتی بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف دوپیلوماب چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف دوپیلوماب درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    برخی انواع عفونت(مانند کرم روده)
•    آسم
دوپیلوماب ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های جدی یا بدتر شدن عفونت های موجود را افزایش دهد. از تماس با افرادی که عفونت دارند و می توانند آن را به دیگران انتقال دهند خودداری نمایید.(مانند آنفلو آنزا، آبله مرغان و سرخچه). چنانچه به عفونت مبتلا شدید با پزشک مشورت نمایید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف دوپیلوماب و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی دوپیلوماب عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    قرمزی/التهاب/درد در ناحیه ی تزریق
•    ورم/قرمزی/خارش چشم یا پلک
عوارض جدی
•    دسگر مشکلات چشم(مانند چشم درد یا تغییر دید)

چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

پوستاگزماپادتن های تک تاگی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه