منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

تاوابورول

Kerydin

دارو شناسی

تاوابورول برای درمان عفونت  ناشی قارچ استفاده می شود. تاوابورول از طریق توقف رشد برخی از انواع قارچ عمل می کنند.تاوابورول به دسته ای از دارو ها به نام ضد قارچ های اوکسابورول(oxaborole antifungals) تعلق دارد.
تاوابورول تنها عفونت های قارچی را درمان می کند. برای دیگر انواع عفونت ها مانند آناهایی که ناشی از باکتری هستند مناسب نمی باشد. استفاده ی بی دلیل هر دارویی برای درمان عفونت می تواند موجب کاهش دائمی عملکردش شود.
 

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری تاوابورول تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا تاوابورول وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد تاوابورول مطالعه کنید.
پیش از مصرف تاوابورول ناخن های عفونی را شسته و خشک کنید. تاوابورول را تنها در ناخن های عفونت زده استفاده کنید. معمولا روزانه در یک نوبت، برای 48 روز. چنانچه یک کودک از این دارو استفاده میکند، یک بزرگسال باید آن را برایش دارو را بزند.
دارو را با استفاده از قطره چکان همراه بسته بندی استفاده کنید. حباب قطره چکان را به آرامی فشار دهید تا تا محلول کافی ناخن را بپوشاند. از نوک قطره چکان استفاده کنید تا دارو را به آرامی روی ناخن، تا لبه و زیر آن بکشید. این کار را برای هریک از ناخن ها عفونی تکرار کنید. پس از قرار دادن دارو، پیش از پوشیدن جوراب، کفش یا هر پای افزار دیگری، 2 دقیقه صبر کنید و بگذارید محلول کاملا خشک شود. چنانچه دارو با پوست دور ناخن تماس پیدا کرد از دستمال کاغذی برای برداشتن آن از روی پوست استفاده کنید. پس از مصرف دارو دستهایتان را با آب و صابون بشویید.
از رفتن دارو در دیگر قسمت های بدن خودداری نمایید. چنانچه دارو تصدفا به قسمت های دیگر برخورد کرد، دارو را از روی آن قسمت بردارید و سپس با آب بشویید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید. تاوابورول تا پایان دوره ی تجویز مداوم مصرف کنید. درمان قارچ ناخن باید برای مد طولانی ادامه پیدا کند تا ناخن های سالم بتوانند رشد کنند و جای ناخن های عفونی را بگیرند. توقف مصرف زودهنگام تاوابورول به قارچ اجازه ی رشد دوباره ی دهد که می تواند موجب بازگشت عفونت شود.

چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
از آنجاییکه تاوابورول قابل اشتعال است، از آن تزدیک آتش یا گرمای زیاد استفاده نکنید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف تاوابورول چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف این دارو پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. 
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی تاوابورول عبارتند از:
•    التهاب/قرمزی/خارش/ورم/ رنگ پریدگی  ناحیه ی استعمال دارو

چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

قارچعفونتناخن
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه