منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

گلیبورید- متفورمین

Glucovance

دارو شناسی

ترکیب گلیبورید- متفورمین به همراه رژیم مناسب و برنامه ی ورزشی برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. همچنین ممکن است به همراه دارو های دیگر دیابت استفاده شود.
ای ندارو از ترکیب 2 دارو به دست می اید. گلیبورید به دسته ای از دارو ها به نام سولفونیلوریس ها تعلق دارد. گلیبورید قند خون را از طریق آزادسازی انسولین طبیعی بدن، و کاهش مسزان شکر تولید شده در کبد کاهش می دهد. متفورمین از طریق کاهش تولید قند کبد و کاهش جذب قند معده و روده عمل می کند. هر دو دارو از طریق کمک به بازیابی واکنش مناسب بدن به انسولینی که به طور طبیعی تولید می کند، عمل می کنند.
کنترل قند خون بالا به جلوگیری از آسیب کلیه، کوری، مشکلات عصبی، تحیلی اندام ها، و مشکلات توانایی جنسی کمک می کند. کنترل مناسب دیابت ممکن است خطر سکته یا حمله ی قلبی را نیز کاهش دهد.
 

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص قند خون پایین و اسید لاکتیک حساس تر باشند.
بادراری
گلیبورید- متفورمین می تواند موجب تغییر در قاعدگی شود و خطر باردار شدن را افزایش دهد. در مورد راه های مناسب پیشگیری بارداری با پزشک مشورت نمایید.
در هنگام بارداری گلیبورید- متفورمین  تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
بارداری می تواند موجب بروز یا بدتر شدن دیابت شود. در مورد برنامه کنترل قند خون در حین بارداری با پزشک مشورت نمایید. پزشک ممکن است این دارو را با انسولین در طول بارداری عوض کند. چنانچه در طول بارداری از گلیبورید استفاده می کنید به دلیل خطر ایجاد قند خون پایین در نوزاد، پزشک ممکن است 2 هفته پیش از زایمان انسولین را با این دارو عوض کند.درمان دیابت را در طول بارداری تغییر دهد.
شیردهی
مشخص نیست که آیا گلیبورید وارد شیر مادر می شود یا خیر. اما متفورمین وارد شیر مادر میشود. 
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد گلیبورید- متفورمین  مطالعه کنید.
گلیبورید- متفورمین خوراکی است. آن را طبق دستور پزشک معمولا روزانه یک یا دوبار مصرف کنید. به همراه این دارو آب زیاد بنوشید.
دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد. برای کاهش خطر عوارض جانبی پزشک ممکن است مصرف دارو را با دوز پایین تجویز کند و به تدریج دوز را افزایش دهد. پزشک ممکن است دوز مصرفی را بر اساس قند خون شما تنظیم کند.دستورات پزشک را به دقت رعایت نمایید.
چنانچه قبلا از دارو های دیگر دیابت استفاده می کنید(مانند chlorpropamide) دستورات پزشک در مورد توقف مصرف دارو های قدیم و شروع مصرف گلیبورید- متفورمین را به دقت دنبال کنید.
. چنانچه از Colesevelam استفاده می کنید، گلیبورید- متفورمین را حداقل 4 ساعت پیش از مصرف آن استفاده کنید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
ممکن است 2 هفته طول بکشد تا دارو به خوبی اثر کند. چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید(زمانی که قند خونتان بسیار بالا یا پایین است).
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف گلیبورید- متفورمین چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف گلیبورید- متفورمین درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    بیماری کلیه
•    بیماری کبد
•    وضعیت هایی که می توانند موجب کمبود اکسیژن بدن یا گردش خون نامناسب شوند(مانند نارسایی قلبی، سکته یا حمله ی قلبی اخیر)
•    عفونت های جدی
•    بی آبی شدید بدن
•    مصرف الکل
•    مشکلات تنفسی شدید(مانند آسم شدید)
•    مشکلات خونی(مانند کمبود ویتامین ب 12)
•    عدم تعادل الکترولیت
•    مشکلات باروری
•    برخی وضعیت های هورمونی(مانند بیماری تیروئید)
•    برخی مشکلات سیستم عصبی
پیش از انجام عمل جراحی یا آزمایش اشعه ی ایکسپزشک یا دندانپزشک را در جریان تمام دارو هایی که مصرف می کنید قرار دهید.ممکن است برای انجام عمل جراحی یا عکس برداری نیاز باشد مدتی مصرف دارو را متوقف کنید.

به خاطر قند خون بسیار بالا یا پایین ممکن است تاری دید، گیجی یا منگی را تجربه کنید. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. 
در هنگام مصرف گلیبورید- متفورمین از مشروبات الکلی استفاده نکنید چرا که خطر کاهش قند خون و اسید لاکتیک را بالا می برد. ندرتا گلیبورید می تواند با الکل تداخل داشته باشد و موجب عوارضی چون: داغ شدن صورت، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه یا شکم درد شود.  
در صورت داشتن استرس(مثلا تب، آسیب یا جراحی) کنترل قند خون دشوار تر است. در این مورد با پزشک مشورت نمایید چراکه ممکن است برنامه درمان، دارویی یا آزمایش قند را تغییر دهد.
این دارو ممکن است باعث افزایش حساسیت به نور خورشید شود. زمان بودن در معرض نور خورشید را کم کنید. از سولاریوم . حمام آفتاب خودداری نمایید. از کرم ضد آفتاب و لباس های محافظ در بیرون استفاده نمایید. چنانچه قرمزی و تاول پوست داشتید یا آفتاب سوخته شدید سریعا به پزشک اطلاع دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی گلیبورید- متفورمین عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    حالت تهوع
•    افزایش وزن
•    اسهال
•    یبوست
•    ناراحتی معده
چنانچه علائم معده ای باز هم بازگشتندسریعا به گزشک اطلاع دهید.عوارض معده می توانند پس از چند روز اول درمان به عنوان نشانه ای از لاکتیک اسید ظاهر شوند.
عوارض جدی
•    خونریزی یا کبودی آسان
•    علائم عفونت(مانند گلو درد مداوم، تب)
•    حالت تهوع مداوم
•    شکم یا معده درد شدید
•    زردی چشم یا پوست
•    ادرار تیره
گلیبورید- متفورمین می تواند موجب قند خون پایین شود. این اتفاق زمانی ممکن است رخ بدهد که از غذاهایتان میزان کالری کافی دریافت نکنید، یا در صورتی که ورزش سنگین انجام دهید. علائم قند خون پایین عبارتند از: تعریق، لرزش، ضربان قلب تند، تاری دید، گیجی، مورمور شدن سدت و پا. بهتر است قرص یا ژل گلوکز به همراه داشته باشید تا قند خون پایین را درمان کنید. چنانچه این اشکال مطمئن از گلوکز را نداشتید، قند خون را به سرعت با خوردن قرص قند، عسل، شکلات یا نوشیدن آب میوه ی غیر رژیمی جبران کنید. برای کمک به جلوگیری از قند خون پایین، وعده های غذایی را در ساعات مرتب مصرف کنید.
علائم قند خون بالا عبارتست از: تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، منگی، تنفس تند و بوی میوه مانند دهان. چنانچه این علائم اتفاق افتاد سریعا به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است به افزایش دوز نیاز پیدا کنید.
چنانچه پزشک شما گلیبورید- متفورمین را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
برخی دارو ها که ممکن است با گلیبورید- متفورمین تداخل داشته باشند عبارتند از:
•    bosentan
بسیاری از دارو های می توانند سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهند و کنترل قند خون را دشوار کنند. پیش از شروع، توقف یا تغییر هر دارویی در مورد اثر گذاری آنها بر قند خون با پزشک مشورت کنید. قند خون را مرتبا بررسی نمایید و نتیجه را به پزشک گزارش کنید. پزشک ممکن است برنامه ی دارو های دیابت، ورزش یا رژیم را تغییر دهد.
مسدود کننده های بتا مانند(metoprolol، propranolol، قطره ی آب مروارید مثل timolol) ممکن است از ضربان قلب تند یا کوبنده که فرد معمولا در زمان افت قند خون تحربه می کند جلوگیری می کنند. دیگر علائم پایین بودن قند خون مانند گیجی، گرسنگی یا تعریق تحت تاثیر این دارو ها قرار نمی گیرند.
برچسب روی دارو ر ا نگاه کنید چرا که ممکن است حاوی موادی باشد که می توانند بر قند خون اثر بگذارند. در مورد امنیت مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

دیابتدیابت نوع 2قند خونقند
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه