منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلمینیوم -منیزیوم هیدروکسید

Gaviscon

دارو شناسی

این دارو برای درمان علائم زیادی ازدیاد اسید معده مانند ناراحتی معده، سوزش قلب و هضم اسیدی استفاده می شود. ضداسیدهای  آلمینیوم و منیزیم اینگونه کار می کنند که سریعا اسید را در معده کاهش می دهند. ضد اسید های مایع معمولا نسبت به قرص ها یا کپسول ها سریع تر و بهتر عمل می کنند. 
این دارو تنها روی اسید حاضر در معده کار می کند. از تولید اسید جلوگیری نمی کند. ممکن است به تنهایی یا به به همراه سایر دارو های کاهش دهنده ی اسید(مانند سیمتیدین، رانیتیدین، اومپرازول) استفاده شود. 
 

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری این دارو تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
این دارو ممکن است وارد شیر مادر شود.
 

نحوه مصرف

این دارو برای درمان علائم زیادی ازدیاد اسید معده مانند ناراحتی معده، سوزش قلب و هضم اسیدی استفاده می شود. ضداسیدهای  آلمینیوم و منیزیم اینگونه کار می کنند که سریعا اسید را در معده کاهش می دهند. ضد اسید های مایع معمولا نسبت به قرص ها یا کپسول ها سریع تر و بهتر عمل می کنند. 
این دارو تنها روی اسید حاضر در معده کار می کند. از تولید اسید جلوگیری نمی کند. ممکن است به تنهایی یا به به همراه سایر دارو های کاهش دهنده ی اسید(مانند سیمتیدین، رانیتیدین، اومپرازول) استفاده شود. 
این دارو خوراکی است و معمولا در صورت نیاز پیش از خواب استفاده می شود. دستورات پزشک یا مندرج بر بسته بندی محصول را رعایت نمایید. چنانچه در مورد این اطلاعات مطمئن نیستید با پزشک مشورت نمایید.
چنانچه از قرص جویدنی استفاده می کنید، پیش از بلعیدن آن را به خوبی بجوید، سپس با یک لیوان آب مصرف کنید.
چنناچه از شکل مایع دارو استفاده می کنید پیش از هر نوبت بطری را به خوبی تان دهید. در یخچال گذاشتن سوسپانسیون ممکن است طعمش را بهتر کند. از فریز کردن دارو خودداری نمایید. بهتر است شکل مایع دارو به همراه دیگر مایعات مصرف نشود در صورت نیاز می توانید دارو را با کمی آب مخلوط کنید.
این دارو ممکن است با سایر دارو تداخل کند(از جمله digoxin، آهن، pazopanib، tetracyclineantibiotics،ciprofloxacin) و از جذب کال آنها در بدن جلوگیری نماید. در مورد برنامه زمانبندی مصرف دارو هایتان با پزشک مشورت نمایید تا از این مشکل جلوگیری کنید.
چنانچه پس از یک هفته مصرف دارو وضعیت باقی ماند یا بدتر شد یا چنانچه فکر می کنید مشکل پزشکی جدی دارید، سریعا به پزشک اطلاع دهید. چنانچه از این دارو روزانه مرتبا برای بیشتر از 2 هفته استفاده می کنید، ممکن است مشکل پزشکی داسته باشید که به درمان دیگری احتیاح دارد. در مورد صحیح بودن تجویز این دارو برای شما از پزشک سوال کنید
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این دارو چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
چنانچه هریک مشکلات پزشکی زیر را دارید، پیش از مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایید:
•    استفاده از مداوم از الکل
•    کم آبی شدید بدن
•    مشکلات کلیوی
•    سنگ کلیه
این دارو ممکن است حاوی آسپارتام باشد. چنانچه دچار فنیلکتونوریا هستید یا هر وضعیت دیگری که نیازمند محدود کردن ورود آسپارتام به بدن می شود، با پزشک در مورد در مورد امنیت مصرف این دارو مشورت نمایید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی آلمینیوم منیزیم هیدروکسید عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    اسهال
•    یبوست
•    حالت تهوع
•    سردرد
عوارض جدی
•    غش
•    گیجی
عوارض بسیار جدی
•    مدفوع تیره و قیر مانند
•    تنفس سطحی
•    ضربان قلب کند یا نامنظم
•    تغییر احوال روحی
•    خواب عمیق
•    درد ادرار
•    شکم یا معده درد
•    ایتفراغ دانه هایی قهوه مانند
منیزیم داخل این محصول می تواند موجب اسهال شود. استفاده از ضد اسید هایی که تنها حاوی آلمینیوم هستند در کنار این دارو می تواند اسهال را کنترل کند. آلمینیوم داخل این محصول می تواند موجب یبوست شود. برای کم کردن یبوست مایعات زیاد مصرف کنید و ورزش کنید. احتمال رخ دادن اسهال در ناشی از مصرف این دارو بیشتر تر است.
آلمینیوم، حاوی ضد اسید هایی است که با فسفات داخل شکم، ماده ای شیمیایی مهم در بدن، ترکیب می شود. این اتفاق می تواند سطح فسفات بدن را کاهش دهد به خصوص اگر دارو در دوز زیاد و برای طولانی مدت مصرف شود. چنانچه علائم کمبود فسافات را داشتید سریعا به پزشک اطلاع دهید. از جمله: 
بی اشتهایی، خستگی غیر عادی، ضعف عضلانی.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
برخی دارو ها که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:
•    as potassium phosphate
•    sodium polystyrene sulfonate

ضد اسید ها با جذب بسیاری از دیگر دارو ها تداخل می کنند. پیش از مصرف ضد اسید ها به همراه دارو های دیگر با پزشک مشورت نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

معدهاسید معدههضم
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه