منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نیستاتین(موضعی)

Mycostatin

دارو شناسی

نیستاتین به گروهی از دارو ها به نام ضد قارچ ها تعلق ارد. نیستاتین موضعی برای درمان برخی انواع عفونت های قارچی پوست استفاده می شود.
در آمریکا نیستاتین تنها با نسخه پزشک قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    پودر
•    کرم
•    پماد
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
اگرچه هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی عملکرد ترکیب نیستاتین در کودکان با سایر گروه های سنی وجود ندارد، انتظار نمی رود این دارو باعث بروز عوارض یا مشکلات متفاوت از بزرگسالان در کودکان شود.

سالمندان
بسیار از دارو ها به طور مشخص بر روی افراد سالمند آزمایش نشده اند. بنابر این مشخص نیست که آیا تاثیر متفاوتی بر روی سالمندان نسبت به سایر گروه های ایجاد می کنند یا عوارض جانبی متفاوتی را موجب می شوند. هیچ اطلاعات دقیقی از نقایسه ی مصرف نیستاتین در سالمندان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.
 

نحوه مصرف

نیستاتین موضعی نباید با چشم تماس پیدا کند.
به میزان کافی نیستاتین بر ناحیه ی عفونت کرده بمالید.
برای بیمارانی که شکل پودری دارو را بر روی مچ پا استفاده می کنند:
•    پودر را بین انگشتان پا، روی مچ و داخل جوراب و کفش بریزید.
پوشیدن از هرگونه لباس چسبنده به بدن ( که هوا را عبور نمی دهند) روی این دارو ممکن است احتمال التهاب را  افزایش دهد. بنابراین مگر طبق دستور پزشک، از بستن، بانداژ کردن یا پوشیدن لباس چسبنده به بدن روی این دارو خودداری کنید.
برای کمک به رفع کامل عفونت مصرف دارو را در تمام طول درمان ادامه دهید، هرچند وضعیت بهبود پیدا کرده باشد. هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
•    برای شکل موضعی( کرم یا پماد):
o    برای عفونت های قارچی:
    بزرگسالان و کودکان- روزانه دوبار دارو را بر ناحیه ی عفونت کرده بمالید.
•    برای شکل موضعی( پودر):
o    برای عفونت قارچی:
    بزرگسالان و کودکان- روزانه دو یا سه بار دارو را بر ناحیه ی عفونت کرده بمالید.
 
اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.
اگر هریک از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد سریعا به پزشک اطلاع دهید:
دیگر عوارض جانبی که در لیست بالا ذکر نشده اند ممکن است در برخی بیماران اتفاق بیفتند. اگر متوجه عوارض دیگری شدید با پزشک مطرح کنید.

تداخلات دارویی

اگرچه برخی دارو ها نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد دو دارو ممکن است علی رغم بروز تداخل، به صورت همزمان مصرف شوند. در این موارد پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد یا به پیشگیری های دیگر احتیاج گردد. چنانچه از هر دارو با یا بدون نسخه ای استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. درباره ی استفاده ی دارو با غذا، الکل یا تنباکو با پزشک مشورت کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

قارچضد قارچعفونتپوست
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه