منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پیریتیون(موضعی)

DermaZinc

دارو شناسی

پیریتیون برای کمک به کنترل علائم شوره و آماس پوست سر استفاده می شود.
این دارو بدون قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    شامپو
•    اسپری
•    کرم
•    قالب
•    لوسیون
•    محلول
•    صابون
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
اگرچه هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی عملکرد ترکیب نیستاتین در کودکان با سایر گروه های سنی وجود ندارد، انتظار نمی رود این دارو باعث بروز عوارض یا مشکلات متفاوت از بزرگسالان در کودکان شود.
سالمندان
بسیار از دارو ها به طور مشخص بر روی افراد سالمند آزمایش نشده اند. بنابر این مشخص نیست که آیا تاثیر متفاوتی بر روی سالمندان نسبت به سایر گروه های ایجاد می کنند یا عوارض جانبی متفاوتی را موجب می شوند. هیچ اطلاعات دقیقی از نقایسه ی مصرف پیریتیون در سالمندان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.
 

نحوه مصرف

برای گرفتن بهترین نتیجه، این دارو را حداقل هفته ای 2 نوبت طبق دستور پزشک مصرف کنید.
برای مصرف:
•    پیش از ریختن شامپو، سر و موها را با آب ولرم خیس کنید.
•    به مقدار کافی شامپو بریزید تا کف کند، سپس به خوبی مالیده و بشویید.
•    دوباره شامپو را بریزید و بشویید.
دارو را از چشم دور نگه دارید. چنانچه تصادفا مقداری وارد چشم شد، چشم را با آب شستشو دهید.

نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
•    برای شکل قالبی دارو:
o    برای شوره و اماس پوست سر:
    بزرگسالان و کودکان-دور روز در هفته، روزی یک بار بر قسمت آسیب دیده پوست بدن، صورت یا سر بزنید. کف، ماساژ، شستشو و دو باره.
•    برای شکل کرم دارو:
o    برای شوره و اماس پوست سر:
    بزرگسالان و کودکان- روزانه یک تا سه بار بر قسمت آسیب دیده پوست بدن، صورت یا سر بمالید.
    برای کرم ضد شوره- بزرگسالان: روزی یک بار پس از شستشو با شامپو و خشک کردن مو. برای یک دقیقه روی سر بمالید.
    کودکان- مصرف و میزان مصرف توسط پزشک تعیین می گردد.
•    برای شکل لوسیون دارو:
o    برای شوره و اماس پوست سر:
    برای DermaZincسر- بزرگسالان:روزی سه بار طبق دستور پزشک.
    برای اسپری DermaZinc – روزانه یک بار سه بار اسپری کردن قسمت آسیب دیده پوست بدن، صورت یا سر. دارو باید قسمتی به قطر دو سانت از پوست را بپوشاند. درمان باید تا یک هفته پس از کاهش علائم ادامه پیدا کند.
    برای DermaZinc نوزاد- کودکان: روزانه یک تا چهار بار بر قسمت آسیب دیده پوست بدن، صورت یا سر.
•    برای شکل لوسیون شامپو:
o    برای شوره و اماس پوست سر:
    بزرگسالان -  حداقل هفته ای دو روز، و هر روز یک بار. هرچند می توان هر روز استفاده کرد. لوسیون را بر روی موهای خیس بگذارید تا برای چندین دقیقه بماند یا به آرامی ماساژ دهید و سپس بشویید. 
    کودکان زیر 2 سال- مصرف و میزان مصرف توسط پزشک تعیین می گردد.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

چنانچه وضعیت طی استفاده مرتب دارو بهتر نشد یا حتی بدتر شد، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.
اگر هریک از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد سریعا به پزشک اطلاع دهید:
کمتر شناخته شده یا نادر
•    التهاب پوست

دیگر عوارض جانبی که در لیست بالا ذکر نشده اند ممکن است در برخی بیماران اتفاق بیفتند. اگر متوجه عوارض دیگری شدید با پزشک مطرح کنید.

تداخلات دارویی

اگرچه برخی دارو ها نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد دو دارو ممکن است علی رغم بروز تداخل، به صورت همزمان مصرف شوند. در این موارد پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد یا به پیشگیری های دیگر احتیاج گردد. چنانچه از هر دارو با یا بدون نسخه ای استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. درباره ی استفاده ی دارو با غذا، الکل یا تنباکو با پزشک مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

شورهآماس پوستسرپوست
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه