منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نفازولین(چشمی)

AK-Con

دارو شناسی

نفازولین برای کاهش قرمزی ناشی از التهابات جزئی چشم مانند قرمزی در اثر سرماخوردگی،گرد و غبار،طوفان،دود،گرده گیاهان،شنا کردن یا استفاده از لنزهای چشمی، مصرف میشود.
برخی از این تولیدات فقط با تجویز پزشک قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    محلول
•    ژل
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:


آلرژی 
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید


اطفال
استفاده از این دارو در نوزادان و کودکان توصیه نمیشود.چرا که این گروه سنی مخصوصا به عوارض نفازولین حساس هستند.


سالمندان
داروهای بسیاری به طور خاص بر روی سالمندان آزمایش نشده اند.به همین خاطر،مشخص نیست که تاثیر آنها بر روی سالمندان مشابه تاثیرش بر روی جوانان است.اگرچه اطلاعات خاصی در رابطه با تاثیر این دارو بر سالمندان در مقایسه با دیگر گروه های سنی در دسترس نیست. اما انتظاز نمیرود که این دارو عوارض جانبی متفاوت یا مشکلات دیگری بر روی جمعیت سالمندان ایجاد کند.


بارداری/تمام دوره بارداری C
تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که این دارو برای جنین خطرناک نیست.اگرچه که تحقیقات مناسبی در این زمینه بر روی حیوانات و زنان باردار انجام نگرفته است تا میزان خطر و ریسک این دارو مشخص گردد.

ایام شیردهی
تحقیقات مناسبی بر روی زنان انجام نگرفته تا مشخص شود این دارو چه تاثیراتی در هنگام شیردهی بر روی نوزاد خواهد گذاشت.پیش از مصرف دارو،اثرات مثبت را به نسبت اثرات منفی آن بسنجید
 

نحوه مصرف

در صورتی که محلول نفازولین چشمی تیره شده بود یا تغییر رنگ داد از آن استفاده نکنید.
نفازولین نباید برای نوزادان و کودکان استفاده شود.چرا که ممکن است منجر به آهسته شدن شدید سیستم مرکزی اعصاب گردد که این امر نهایتا موجب بی هوشی میشود.همچنین ممکن است موجب کاهش شدید دمای بدن گردد.
این دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.بیشتر از آن و در دفعات بیشتر و یا بیش از 72 ساعت مصرف نکنید.مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کزده باشد.بی توجهی به دستورات پزشک ممکن است موجب بدتر شدن قرمزی چشم و التهاب گردد و همچنین احتمال عوارض جانبی را افزایش می دهد.
برای استفاده:
•    در ابتدا،دست های خود را بشویید.با انگشت وسط،فشار اندکی بر روی گوشه داخلی چشم وارد کنید(و این فشار را به مدت 1 الی 2 دقیقه پس از مصرف دارو در چشم ادامه دهید).سر خود را به عقب برگردانده و با انگشت اشاره همان دست،پلک پایینی را کشیده تا سفیدی چشم مشخص شود.دارو را درون این سفیدی چکانده و به آهستگی چشم ها را ببندید.پلک نزنید.چشم ها را به مدت 1 یا دو دقیقه بسته نگه دارید تا دارو به خوبی جذب شود.
•    برای اینکه دارو را تا جای ممکن خالی از میکروب ها نگه دارید،لوله قطه چکان آن را به هیچ سطحی(از جمله چشم)تماس ندهید.همچنین قوطی آن را به خوبی بسته نگه دارید.


میزان مصرف
میزان دوز مصرفی این دارو برای بیماران مختلف،متفاوت خواهد بود.از دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل میزان مصرف دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت طول میکشد ،، بسته به مشکلی است که بخاطرش دارو را مصرف می کنید


برای محلول چشمی(قطره چشمی)
•    برای قرمزی چشم:

o    بزرگسالان-هر چهار ساعت(و نه بیشتر) یک قطره
o    کودکان-استفاده از آن توصیه نمیشود

چگونه داروها را نگه داری کنیم؟
 دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
 دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید. از نگه داری داروی تاریخ گذشته و دارویی که به آن نیازی ندارید بپرهیزید
 

اقدامات احتیاطی

در صورتی که دچار چشم درد و یا تغییر در بینایی شدید و یا قرمزی و التهاب چشم ادامه دار و بدتر شد و یا بیش از 72 ساعت به طول انجامید مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
عوارض استفاده بیش از حد
•    افزایش التهاب چشم
علائم جذب بیش از حد دارو در بدن
•    سرگیجه
•    سردرد
•    افزایش تعرق
•    حالت تهوع
•    عصبی شدن
•    ضعف
علائم مصرف بیش از حد
•    افزایش دمای بدن
•    خواب آلودگی
•    ضربان قلب آهسته
•    ضعف

بعضی از عوارض جانبی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند.این عوارض جانبی در مدتی که بدنتان با دارو سازگار میشود از بین میروند.اگرچه پزشکتان میتواند در مورد راه هایی که از طریق آنها میشود از این عوارض جلوگیری کرد یا تاثیرشان را کاهش داد ،شما را راهنمایی کند
اگر هرکدام از این عوارض جانبی ،ادامه دار و آزاردهنده شد یا هرگونه سوالی راجع به آنها داشتید با پزشک خود در میان بگذارید.
کمتر شناخته شده یا نادر
•    تار شدن دید
•    بزرگ شدن مردمک چشم

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید

تداخلات دارویی

اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.در هنگام مصرف این دارو ، اگر داروهای نام برده در زیر را مصرف میکنید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.دارو های نام برده بر اساس میزان اهمیتشان فهرست شده اند و لزوما همه آنها را شامل نمیشود.
استفاده از این دارو به همراه داروهای  معمولا نام برده توصیه نمیشود .اما در بعضی موارد ممکن است لازم باشد
اگر هر دوی این دارو ها با هم تجویز شده،ممکن است پزشکتان میزان مصرف و تعداد دفعات آن را تغییر دهد


•    Fentanyl Citrate


اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.
با پزشک خود در رابطه با مصرف دارویتان همراه با غذا،الکل و دخانیات مشورت کنید.

مشکلات دیگر پزشکی
وجود مشکلات دیگر پزشکی ممکن است براثرگذاری این دارو اثر بگذارد.درصورت داشتن هرگونه مشکل پزشکی دیگری حتما با پزشک خود در میان بگذارید.به خصوص:
•    دیابت ملیتوس نوع دوم
•    بیماری قلبی
•    فشار خون بالا
•    تیروئید پرکار-استفاده از نفازولین چشمی ممکن است این وضعیت را بدتر کند.
•    بیماری،عفونت و یا آسیب های چشمی-علائم بیماری ممکن است با عوارض جانبی نفازولین چشمی اشتباه گرفته شود.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

نفازولینالتهابات جزئی چشمقرمزی در اثر سرماخوردگی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه