منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

گلیپیزید

Glucotrol

دارو شناسی

گلیپیزید به همراه رژیم مناسب و برنامه ی ورزشی برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود.همچنین ممکن است به همراه دارو های دیگر دیابت استفاده شود. کنترل قند خون بالا به جلوگیری از آسیب کلیه، کوری، مشکلات عصبی، تحیلی اندام ها، و مشکلات توانایی جنسی کمک می کند. کنترل مناسب دیابت ممکن است خطر سکته یا حمله ی قلبی را نیز کاهش دهد. گلیپیزید به دسته ای از دارو ها به نام سولفونیلوری ها(sulfonylureas) تعلق دارد. قند خون را از طریق کاهش انسولین طبیعی بدن کاهش می دهد. 

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص قند خون پایین حساس تر باشند.
بارداری
در هنگام بارداری گلیپیزید تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
بارداری می تواند موجب بروز یا بدتر شدن دیابت شود. در مورد برنامه کنترل قند خون در حین بارداری با پزشک مشورت نمایید. پزشک ممکن است درمان دیابت را در طول بارداری تغییر دهد.
شیردهی
مشخص نیست که آیا گلیپیزید وارد شیر مادر می شود یا خیر. هرچند دارو های مشابه وارد شیر مادر می شوند.
 

نحوه مصرف

گلیپیزید خوراکی است. آن را 30 دقیقه پیش از صبحانه یا اولین وعده ی غذایی روز مصرف کنید.معمولا روزانه در یک نوبت. برخی از بیماران به خصوص آنها دوز بالایی از دارو را مصرف می کنندممکن است روزانه در دو نوبت دارو را مصرف کنند. دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد.
برای کاهش خطر عوارض جانبی پزشک ممکن است مصرف دارو را با دوز پایین تجویز کند و به تدریج دوز را افزایش دهد. دستورات پزشک را به دقت رعایت نمایید.
چنانچه قبلا از دارو های دیگر دیابت استفاده می کنید(مانند chlorpropamide) دستورات پزشک در مرود توقف مصرف دارو های قدیم و شروع مصرف گلیپیزید را به دقت دنبال کنید.
Colesevelam  می تواند جذب گلیپیزید را کاهش دهد. چنانچه از Colesevelam استفاده می کنید، گلیپیزید را حداقل 4 ساعت پیش از مصرف آن استفاده کنید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید(زمانی که قند خونتان بسیار بالا یا پایین است).
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف گلیپیزید چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف گلیپیزید درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    بیماری کبد
•    بیماری کلیوی
•    بیماری تیروئید
•    برخی وضعیت های هورمونی
•    عدم تعادل الکترولیتی 
به خاطر قند خون بسیار بالا یا پایین ممکن است تاری دید، گیجی یا منگی را تجربه کنید. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. 
در هنگام مصرف گلیپیزید از مشروبات الکلی استفاده نکنید چرا که خطر کاهش قند خون را بالا می برد.. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
در صورت داشتن استرس(مثلا تب، آسیب یا جراحی) کنترل قند خون دشوار تر است. در این مورد با پزشک مشورت نمایید چراکه ممکن است برنامه درمان، دارویی یا آزمایش قند را تغییر دهد.
این دارو ممکن است باعث افزایش حساسیت به نور خورشید شود. زمان بودن در معرض نور خورشید را کم کنید. از سولاریوم . حمام آفتاب خودداری نمایید. از کرم ضد آفتاب و لباس های محافظ در بیرون استفاده نمایید. چنانچه قرمزی و تاول پوست داشتید یا آفتاب سوخته شدید سریعا به پزشک اطلاع دهید.
پیش از انجام عمل جراحی پزشک یا دندانپزشک را در جریان تمام دارو هایی که مصرف می کنید قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی گلیزیپید عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    حالت تهوع
•    استفراغ
•    بی اشتهایی
•    اسهال
•    یبوست
•    ناراحتی معده
•    سردرد
•    افزایش وزن
عوارض جدی
•    علائم عفونت(مانند گلودرد مداوم، تب)
•    خونریزی ی اکبودی آسان
•    شکم درد
•    زردی چشم یا پوست
•    ادرار تیره
•    ضعف یا خستگی غیرعادی
•    تغییر خالت روحی و روانی
•    ورم دست و مچ پا
•    تشنج
گلیزیپید می تواند موجب قند خون پایین شود. این اتفاق زمانی ممکن است رخ بدهد که از غذاهایتان میزان کالری کافی دریافت نکنید، یا در صورتی که ورزش سنگین انجام دهید. علائم قند خون پایین عبارتند از: تعریق، لرزش، ضربان قلب تند، تاری دید، گیجی، مورمور شدن سدت و پا. بهتر است قرص یا ژل گلوکز به همراه داشته باشید تا قند خون پایین را درمان کنید. چنانچه این اشکال مطمئن ز گلوکز را نداشتید، قند خون را به سرعت با خوردن قرص قند، عسل، شکلات یا نوشیدن آب میوه ی غیر رژیمی جبران کنید. برای کمک به جلوگیری از قند خون پایین، وعده های غذایی را در ساعات مرتب مصرف کنید.
علائم قند خون بالا عبارتست از: تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، منگی، تنفس تند و بوی میوه مانند دهان. چنانچه این علائم اتفاق افتاد سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
چنانچه پزشک شما گلیپیزید را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
بسیاری از دارو های می توانند سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهند و کنترل قند خون را دشوار کنند. پیش از شروع، توقف یا تغییر هر دارویی در مورد اثر گذاری آنها بر قند خون با پزشک مشورت کنید. قند خون را مرتبا بررسی نمایید و نتیجه را به پزشک گزارش کنید. پزشک ممکن است برنامه ی دارو های دیابت، ورزش یا رژیم را تغییر دهد.
مسدود کننده های بتا مانند(metoprolol، propranolol، قطره ی آب مروارید مثل timolol) ممکن است از ضربان قلب تند یا کوبنده که فرد معمولا در زمان افت قند خون تحربه می کند جلوگیری می کنند. دیگر علائم پایین بودن قند خون مانند گیجی، گرسنگی یا تعریق تحت تاثیر این دارو ها قرار نمی گیرند.
برچسب روی دارو ر ا نگاه کنید چرا که ممکن است حاوی موادی باشد که می توانند بر قند خون اثر بگذارند.. در مورد امنیت مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

رژیمدیابت نوع 2قند خوندیابت
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه