منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

مسالامین

Pentasa

دارو شناسی

مسالامین برای درمان برخی  بیماری های روده (ورم زخمی مخاط روده  بزرگ) استفاده می شود. این دارو به کاهش علائم ورم زخمی مخاط روده  بزرگ مانند اسهال، خونریزی مقعدی و معده درد کمک می کند. مسالامین به دسته ای از دارو ها به نام آمینوسالیسیلات ها تعلق دارد. و از طریق کاهش ورم روده بزرگ عمل می کند.

پیش از مصرف

اطفال
مسالامین مانند آسپرین است. کودکان و نوجوانان در صورت داشتن آنفوآنزا یا آبله مرغان، یا هرگونه مریضی تشخیص داده نشده یا در صورت تزریق واکسن اخیر نباید آسپرین یا دارو های مرتبط با آسپرین مصرف کنند. در این موارد مصرف آسپرین می تواند خطر ابتلا به بیماری ری و مریضی های نادر و جدی دیگر را افزایش دهد.
بارداری
در حین بارداری این دارو تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود. 
شیردهی
مسالامین وارد شیر مادر می شود و می تواند موجب بروز اثرات ناخواسته بر روی نوزاد گردد. پیش از مصرف مسالامین در دوران شیردهی با پزشک مشورت نمایید.
 

نحوه مصرف

مسالامین خوراکی است. آن را معمولا روزانه در 4 نوبت مصرف نمایید. می توانید این کپسول را به هراه یا بدون غذا مصرف کنید. چنانچه از شکل قرص آن استفاده می کنید آن را به هراه وعده ی غذایی مصرف کید.
دارو را تماما ببلعید. از جویدن، خراشیدن یا شکستن آن خودداری نمایید. انجام این مار باعث می شود مسالامین به خوبی در روده آزاد نشود. چنانچه نمی توانید آن را کامل ببلعید محتویات آن را درون آب سیب یا ماست حل کنرده سپس مصرف نمایید. 
دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد. 
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف مسالامین چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف مسالامین درباره سابقه پزشکی خودبه پزشک اطلاع دهید. خصوصا:
•    بیماری کبد
•    بیماری کلیه
•    انسداد معده
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک را دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی مسالامین عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    اسهال
•    سردرد
•    حالت تهوع
•    استفراغ
علائم ورم زخمی مخاط روده  بزرگ
•    افزایش معده درد
•    اسهال خونی
•    تب
عوارض جدی
•    تغییر در میزان ادرار
•    ادار تیره
•    حالت تهوع و استفراغ مداوم
•    زردی چشم یا پوست
•    درد قفسه ی سینه
•    تنگی نفس
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
مسالامین شبیه بالسالازین، اولسالازین و سولفالازین است. در هنگام مصرف مسالامین از مصرف دارو هایی که حاوی بالسالازین، اولسالازین و سولفالازین هستند خودداری نمایید.
مسالامین ممکن است در نتیجه ی برخی آزمایشات تغییر ایجاد کند. پیش از انجام آزمایش پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

رودهورم زخمی مخاط روده  بزرگخونریزی مقعدیاسهال
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه