منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

متفورمین

Glucophage

دارو شناسی

متفورمین برای کنترل قند خون به همراه رژیم و ورزش و احتمالا دارو های دیگر استفاده می شود. متفورمین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. کنترل قند خون به جلوگیری از آسیب کلیه، کوری، مشکلات عصبی، از کار افتادگی اندام ها و مشکلات عملکرد جنسی کمک می کند. کنترل مناسب دیابت ممکن است همچنین خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهد. متفورمین از طریق کمک به بازیابی پاسخ مناسب بدن به انسولین که به طور طبیعی در بدن تولید می شود.عمل می کند. همچنین میزان شکری که کبد تولید می کند و معده جذب می کند را کاهش می دهد.

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص پایین آمدن قند خون یا اسیدوز لاکتیک
 حساس تر باشند.

بارداری
در حین بارداری این دارو تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.پزشک ممکن است مصرف انسولین به جای این دارو را در حین بارداری توصیه کند.
متفورمین می تواند در دوره ی قاعدگی تغییر ایجاد کند و احتمال باردار شدن را زیاد کند. در مورد استفاده از وسایل پیشگیری مناسب در حین مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایید.
شیردهی
مقدار کمی از متفورمین .ارد شیر مادر می شود.
 

نحوه مصرف

پیش از مصرف متفورمین و پیش از هر بار تجویز برگه ی راهنمای مصرف را از پزشک گرفته و بخوانید.
این دارو خوراکی است. آن را معمولا روزانه 1 تا 3 بار به همراه وعده ی غذایی مصرف کنید. مایعات زیادی به همراه این دارو مصرف کنید.
دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد. پزشک را در جریان همه ی محصولات دارویی که مصرف می کنید قرار دهید. برای کاهش خطر عوارض جانبی پزشک ممکن است مصرف دارو را با دوز پایین تجویز کند و به تدریج دوز را افزایش دهد.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه از پیش از دارو های دیابتی استفاده می کنید، دستورات پزشک را در مورد توقف دارو های قدیمی و شروع مصرف متفورمین رعایت کنید.
قند خونتان را مرتبا بررسی نمایید. نتایج را مرتبا بررسی کرده و به پزشک اطلاع دهید. چنناچه سطح قند خونتان بسیار بالا یا پایین است به پزشک اطلاع دهید. ممکن است به تغییر دوز احتیاج شود.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این دارو چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف متفورمین پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    مشکلات شدید تنفسی
•    مشکلات خونی
•    بیماری کلیوی
•    بیماری کبد
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید. ممکن است پیش از انجام آزمایش یا جراحی نیاز باشد مدتی مصرف این دارو را متوقف کنید.
این دارو می تواند موجب گیجی یا تاری دید شود. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. از مشروبات الکلی استفاده نکنید. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
تب بالا، قرص های آب، تعزیق شدید یا استفراغ ممکن است موجب از دست رفتن آب بدن شوند. و خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را افزایش دهند. چنانچه دچار اسهال یا استفراغ طولای مدت هستید مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشم اطلاع دهید. مگر طبق دستور پزشک مایعات زیاد مصرف کنید.

در هنگام قرار داشتن بدن در استرس ممککن است کنترل قند خون سخت تر باشد. با پزشک مشورت نمایید چرا که افزایش استرس بدن ممک ناست برنامه درمان، دارویی یا آزمایش قند خون را تغییر دهد.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی متفورمین عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    حالت تهوع
•    استفراغ
•    ناراحتی معده
•    اسهال
•    ضعف
•    طعم آهن
متفورمین معمولا موجب کاهش قند خون نمی شود. کاهش قند خون زمانی رخ می دهد که این دارو به همراه دارو های دیابت دیگر تجویز شده باشد. در مورد کاهش دوز دارو های دیگر دیابتی با پزشک مشورت نمایید.
علائم قند خون پایین عبارتند از:
تعریق ناگهانی، ضربان قلب تند، گرسنگی، تاری دید، گیجی، مور مور شدن دست و مچ پا.
عادت خوبی است که فرد برای درمان قند خون پایین قرص یا ژا گلوکوز به همراه داشته باشد. چنانچه این دارو های گلوکوزی را ندارید سریعا قند خونتان را با استفاده از منابع سرع شکر دار مانند قند، عسل یا شکلات و یا نوشیدن آب میوه و نوشابه غیر رژیمی جبران کنید. در مورد .اکنش بدن سریعا به پزشک اطلاع دهید.در صورت مصرف الکل یا ورزش سنگین یا عدم مصرف کالری مناسب در غذا،  قند خون پایین معمولا رخ می دهد.برای کمک به جلوگیری از پایین آمدن قند خونوعده های غذایی را در زمان و برنامه ی مربت مصرف کنید و وعده ی غذایی را از دست ندهید. 
علائم قند خون بالا عبارتند از:
تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، منگی، تنفس سریع، بوی دهان میوه مانند.
چنانچه این علائم اتفاق افتاد سریعا به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است دوز مصرفی دارو های دیابتی را تنظیم کند.
علائم جدی
•    اسیدوز لاکتیک

چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.

رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
برخی دارو ها که ممکن است با متفورمین تداخل داشته باشند عبارتند از:
•    metoprolol
•    propranolol
•    timolol
بسیاری از دارو ها که بر قند خون اثر می گذارند کنترلش را سخت تر می کنند. پیش از شروع، توقف یا تغییر دراو در مورد نحوه ی اثر گذاری آن بر بدن با پزشک مش.رت مایید.  چنانچه علائم کمبود قند خون داشتید سریعا به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است دارو های دیابت، برنامه ورزش یا رژیم را تغییر داده و مجددا تنظیم کند.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

قند خوندیابتانسولین
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه