منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دکسیلانت

Dexlansoprazole

دارو شناسی

دکسیلانت برای درمان برخی مشکلات معده و مری(مانند ریفلاکس اسیدی) استفاده می شود. دکسیلانت از طریق کاهش میزان تولید اسید معده عمل می کند. این دارو علائمی مانند سوزش قلب، بلع دشوار و سرفه ی مداوم را تسکین می دهد. دکسیلانت به درمان آسیب اسید به معده یا مری را کمک می کند و از زخم و احتمالا سرطان مری جلوگیری می کند. این دارو به دسته ای از دارو ها به نام بازدارنده های ترشح کننده ی پروتون(PPIs) تعلق دارد.

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری این دارو تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا دکسیلانت وارد شیر مادر می شود یا خیر.هرچند دارو های مشابه وارد شیر مادر می شود. اثرش بر پرستاری نوزاد نامشخص است.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد مطالعه منید.
این دارو را با یا بدون غذا معمولا روزانه در یک نوبت مصرف کنید. چنانچه علائم معمولا پس از وعده ی غذایی رخ دهند پزشک ممکن است دستور دهد تادارو را هر بار پیش از وعده ای مشخص و تکراری مصرف کنید. دوز مصرفی و طول درمان به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد.
از خراشیدن یا جویدن کپسول خودداری نمایید. چنانچه با بلعیدن کپسول مشکل داریدمی توانید آن را باز کرده و محتویاتش را داخل یک قاشق سس سیب بریزید و پس از آن مصرف کنید. دارویا ترکیب باز شده را بدون جوییدن یکجا ببلعید. ترکیب را برای مصرف در زمان جلوتر آماده و نگه داری نکنید. انجام این کار دارو را خراب می کند.
چنانچه شکا مایع دارو را با سرم و لوله مستقیم وارد معده می کنید در مورد ترکیب صحیح دارو ابتدا از پزشک راهنمایی بگیرید و سپس آن را به فرد تزریق کنید.
در صورت نیاز ضداسید ها می توانند همراه با دارو های دیگر مصرف شوند. چنانچه از دارو ی sucralfate استفاده می کنید، دکسیلانت را حداقل 30 دقیقه پیش از مصرف آن مصرف کنید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید. احتمال بروز عوارض جانبی در طول زمان بیشتر می شود. در مورد مدت زمان مصرف شکل تزریقی دارو از پزشک سوال کنید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف دکسیلانت چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف دکسیلانت درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    بیماری کبد
•    سل جلدی
برخی علائم میتوانند در واقع علائم وضعیتی جدی تر باشند. در صورت وقوععلائم زیر سریعا به پزشک مراعه نمایید:
•    سوزش قلب با سنگینی سر/تعریق/گیجی
•    درد قفسه ی سینه/فک/دست/شانه(به خصوص با تنگی نفس، تعریق غیرعادی)
•    کاهش وزن بی دلیل
بازدارنده های ترشح پروتون(مانند دکسیلانت) ممکن است خطر ابتلا به شکستگی استخوان، به خصوص تحت مصرف طولانی مدت، دوز بالا و در سالمندان افزایش دهد. در مورد راه های جلوگیری ضعف و شکستگی استخوان با پزشک مشورت ننمایید مانند مصرف کلسیم و مکمل های ویتامین دی.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

اسهال ممکن است اتفاق بیفتد. چنانچه این تاثیر باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
عوارض جدی
•    علائم کمبود منیزیم خون(مانند ضربان قلب تند/کند یا نامنظم، اسپاسم عضلانی مداوم، تشنج)
•    علائم سل جلدی( جوش روی بینی و گونه، مفصل درد تازه یا بدتر شدن آن)

این داروبسته به نوع باکتری  به ندرت می تواند موجب وضعیت شدید روده شود. چنانچه علائم زیر را دارید از مصرف دارو های ضد اسهال یا دارو های مسکن خودداری نمایید، چراکه این محصولات می توانند آنها را بدتر کنند. در صورت بروز آنها سریعا به پزشک اطلاع دهید:
•    اسهال مداوم
•    معده یا شکم درد
•    تب
•    خون یا مخاط در مدفوع
بازدارنده های ترشح کننده ی پروتون(PPIs) به ندرت موجب کمبود ویتامین ب12 می شوند. این خطر در صورت مصرف روزانه برای مدت طولانی افزایش می دهد. چنانچه دچار علائم کمبود ویتامین ب12 شدید(مانند ضعف غیر عادی، زخم زبان، بی حسی یا مور مور شدن دست و مچ پا) سریعا به پزشک اطلاع دهید.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید. 
برخی دارو ها که ممکن است با دکسیلانت تداخل داشته باشند عبارتند از:
•    methotrexate 
برخی محصولات به اسید معده نیاز دارند تا بتوانند جذب شوند. دکسیلانت اسید معده را کاهش می دهد، بنابراین ممکن است جذب این دارو ها را تغییر دهد. برخی از دارو ها که تحت این تاثیر قرار می گیرند عبارتند از:
•    Ampicillin
•    atazanavir
•    erlotinib
•    Nelfinavir
•    Pazopanib
•    Rilpivirine
•    itraconazole
•    ketoconazole
•    posaconazole

دکسیلانت بسیار مشابه لانزوپرازول است. در هنگام مصرف این دارو از مصرف لانزوپرازول خودداری نمایید.
دکسیلانت ممکن است در نتیجه ی برخی آزمایشات تغییر ایجاد کند. پیش از انجام آزمایش پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

معدهمریاسید معدهریفلاکس اسیدی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه