منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دیمتیکون

Dimethicone

دارو شناسی

دیمتیکون یک کرم مرطوب کننده است که برای درمان یا پیشگری خشکی، سختی، سفتی و خارش پوست و همچنین برای التهابات کوچک پوستی استفاده می شود. نرم کننده ها موادی هستند که پوست را نرم و مرطوب می کنند و خارش را کاهش می دهند.برخی محصولات بیشتر برای حفاظت پوست در مقابل التهاب استفاده می شوند.  
خشکی پوست ناشی از بی آبی لایه ی بالایی پوست است. مرطوب و نرم کننده ها از طریق تشکیل لایه ای چرب روی پوست آب را در پوست نگه می دارند. 
Petrolatum،lanolin،dimethicone  و دیمتیکون نرم کننده های شایع هستند. نم نگه دار ها شامل گیلیسیرین، lecithin و پراپیلین گلیکول آب را به لایه ی بیرونی پوست می کشند. بسیاری از محصولات همچنین حاوی محتویات سفتی هستند(کراتین) که لایه ی رویی پوست را کنار هم نگه می دارد.این کار به افتادن پوست های مرده کمک کرده و به پوست کمک می کند تا آب بیشتری نگه دارد و همچنین باعث احساس نرمی در پوست می شود.
 

پیش از مصرف

بارداری

مصرف این دارو در دوران بارداری هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

شیردهی
مشخص نیست که آیا دیمتیکون وارد شیر مادر می شود یا نه.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف مطالعه کنید. برخی محصولات نیاز به استرکاری دارند.
نیاز است برخی محصولات را پیش از مصرف خوب تکان دهید. برای بررسی این موضوع برچسب روی دارو را بخوانید. کرمدر مقدار مورد نیاز  را روی نواحی آسیب دیده پوست بمالید. تعداد دفعات مصرف به محصول و وضعیت پوستی شما بستگی دارد. برای درمان خشکی دست ممکن است نیاز داشته باشید پس از هر بار شستن دست از کرم استفاده کنید.
چنانچه از دیمتیکون برای درمان التهاب پوشک استفاده می کنید ناحیه ی پوشک را پیش از مصرف تمز کرده و به خوبی خشک کنید.
چنانچه از دیمتیکون برای درمان سوختگی های اشعه استفاده می کنید در مورد برند مورد استفاده پیش از مصرف با پزشک مشورت نمایید.
دستورات پزشک یا مندج در بسته بندی را به دقت رعایت نمایید. تنها روی پوست بمالید. از رفتن کرم روی نواحی حساس مانند چشم، داخل دهان یا بینی یا داخل واژن خودداری نمایید. مگر انکه برچسب محصول یا پزشک حرف دیگری بزنند. برچسب محصول را بررسی کنید تا درمورد نواحی یا انواع پوست که نباید کرم را به آنها بزنید بدانید. 
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. بیشتر مرطوب کننده ها برای خوب کار کردن به آب احتیاج دارند. پس از استحمام زمانی که پوست هنوز خیس است از کرم استفاده کنید.برای پوست بسیار خشک پزشک ممکن است دستور خیس کردن آن ناحیه را پیش از مصرف کرم صادر کند. شستشو یا حمام های طولانی، داغ یا مکرر می تواند خشکی پوست را بدتر کند.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد سریعا به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف دیمتیکون چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف این دارو پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    بریدگی، عفونت، زخم پوست

برخی محتویات دیمتیکون ممکن است باعث افزایش حساسیت به نور خورشید شود. زمان بودن در معرض نور خورشید را کم کنید. از سولاریوم . حمام آفتاب خودداری نمایید. از کرم ضد آفتاب و لباس های محافظ در بیرون استفاده نمایید. چنانچه قرمزی و تاول پوست داشتید یا آفتاب سوخته شدید سریعا به پزشک اطلاع دهید.
برخی محصولات ممکن است آکنه ها را بدتر کند. چناچه پوستتان مستعد آکنه است در برچسب دارو به دنبال کلمه ی " غیر کامدوجنی" بگردید.برخی محصولات ممکن است رنگ لباس را ببرند.
 

عوارض جانبی

بیشتر نرم کننده ا می توانند ایمن و موثر و بدون عوارض جانبی باشند. هرچند سوزش، گزش،قرمزی یا التهاب ممکن است اتفاق بیفتد. چنانچه هریک از این اتفاقات افتاد یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
عوارض جانبی دیمتیکون عبارتند از:
•    تغییرات غیر عادی در پوست(مانند سفید شدن یا نرم شدن ناشی از رطوبت زیاد)
•    علائم عفونت پوست
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

پزشک ممکن است از پیش نسبت به تداخلات دیمتیکون آگاه باشد. بدون مشورت پزشک مصرف دارو های دیگر را شروع، متوقف نکرده و دوز مصرفی شان را تغییر ندهید.
برای کمک به پزشک، پیش از شروع درمان او را در جریان تمام محصولات و دارو های با یا بدون نسخه و گیاهی که مصرف می کنید قرار دهید. در هنگام مصرف این دارو از تغییر، شروع یا توقف دوز مصرفی هر داروی دیگری که مصرف می کنید،از قبیل محصولات حفاظت پوستی بدون تایید پزشک خودداری نمایید.
فهرستی از تمام محصولاتی که مصرف می کنید در دست داشته باشید. فهرست را در اختیار پزشک قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

کرممرطوب کنندهپوستخارش پوستخشکیخشکی پوست
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه