منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ویتامین کودکان

Gummies Children Multivitamin

دارو شناسی

این دارو یک مولتی ویتامین است که برای درمان یا جلوگیری از کمبود ویتامین ناشی از رژیم ضعیف، برخی بیماری ها یا بارداری استفاده می شود. ویتامین ها برای ساختن بلوک های بدن که به حفظ سلامتی کمک می کنند واجبند.

پیش از مصرف

بارداری
پیش از مصرف دارو چنانچه باردار هستید به پزشک اطلاع دهید.
شیردهی
این دارو وارد شیر مادر می شود.
 

نحوه مصرف

این دارو جویدنی است. آن را به خوبی بجوید و سپس ببلعید. معمولا روزانه در یک نوبت آن را مصرف کنید.دستورات مندرج بر بسته بندی دارو را به خوبی بخوانید. از مصرف دارو بیش از میزان توصیه شده خودداری نمایید. چنانچه در این باره شکی دارید با پزشک مشورت نمایید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این دارو چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف این دارو پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    مصرف الکل
•    مشکلات کبد
•    مشکلات معده و روده(مانند زخم معده یا روده)
چنانچه برند مولتی ویتامینی که استفاده می کنید همچنین حاوی فولیک اسید است، اگر دچار کمبود ویتامین ب 12 هستید، پیش از مصرف قطره آهن حتما این مسئله را به پزشک اطلاع دهید. فولیک اسید می تواند در نتیجه ی برخی آزمایشات کمبود ویتامین ب 12 بدون درمان کم خونی اثر بگذارد. کمبود ویتامین ب 12 درمان نشده ممکن است موجب مشکلات عصبی شود.
دارو ممکن است حاوی آسپارتام باشند. چنانچه دچار فنیل کتونوری یا هر بیماری دیگری که نیازمند محدود کردن ورود آسپارتام به بدن است، هستید پیش از مصرف ایمن این دارو با پزشک مشورت نمایید. 
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی این دارو عبارتند از:
•    یبوست
•    اسهال
•    ناراحتی معده
این تاثیرات موقت هستند و با عادت کردن بدن به دارو از بین می روند. چنانچه هریک از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.

چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
پیش از مصرف فلوئوسینولون پزشک را در جریان تمام دارو های با یا بدون نسخه و گیاهی که مصرف می کنید قرار دهید. به خصوص:
•    دیگر مکمل های غذایی یا ویتامینی
چنانچه برند دارویی که مصرف می کنید همچنین حاوی آهن است از مصرف همزمان آن با:
•    ضد اسید ها
•    بیسفوسفونات ها(مانند alendronate)
•    Levodopa
•    دارو های تیروئیدی(مانند levothyroxine)
•    Tetracyclines
•    ciprofloxacin
خودداری کنید. در مورد فاصله ی زمانی مناسب بین نوبت مصرف این دارو ها با هم با پزشک مشورت نمایید و برنامه ی مصرف مناسبی تهیه کنید تا طبق آن همه دارو ها به خوبی اثرپذار باشند.
چنانچه برند مولتی ویتامینتان همچنین حاوی فولیک اسید است پزشک را در جریان برخی دارو های ضد تشنج که احتمالا مصرف می کنید قرار دهید.
این دارو ممکن است در نتیجه ی برخی آزمایشات تغییر ایجاد کند. پیش از انجام آزمایش پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ویتامینمولتی ویتامینرژیم ضعیفکمبود ویتامینبارداریکودکاناطفالPediatric
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه