منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

انسولین دیتمیر

Levemir

دارو شناسی

انسولین دیتمیر به همراه رژیم مناسب و برنامه ی ورزشی برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود. کنترل قند خون بالا به جلوگیری از آسیب کلیه، کوری، مشکلات عصبی، تحیلی اندام ها، و مشکلات توانایی جنسی کمک می کند. کنترل مناسب دیابت ممکن است خطر سکته یا حمله ی قلبی را نیز کاهش دهد. 
انسولین دیتمیر یک داروی مصنوعی ست که مشتبه انسولین طبیعی انسانی است. جای انسولینی که بدن به طور معمول تولید می کند را می گیرد. انسولین دیتمیر با تهیه ی سطحی اپایین و ثابت از انسولین، طولانی تر انسولین معمول عمل می کند. انسولین دیتمیر به رسیدن قند به سلول ها برای استفاده از آن برای انرژی کمک میک ند. انسولین دیتمیرهمچنین ممکن است به همراه محصول انسولینی کوتاه اثر دیگری استفاده شود. همچنین ممکن است به تنهایی یا به همراه دارو های دیابتی دیگر(مانند  metformin و exenatide) استفاده شود.
 

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص قند خون پایین حساس تر باشند.
اطفال
کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی انسولین دیتمیر به خصوص قند خون پایین حساس تر باشند.
بارداری
چنانچه باردار هستید سریعا به پزشک اطلاع دهید.  بارداری می تواند موجب بروز یا بدتر شدن دیابت شود. در مورد برنامه کنترل قند خون در حین بارداری با پزشک مشورت نمایید. پزشک ممکن است درمان دیابت را در طول بارداری تغییر دهد.
شیردهی
انسولین دیتمیر وارد شیر مادر می شود، ولی احتمال آسیب رساندنش به نوزاد کم است. در طول شیردهی ممکن است به تنظیم مجدد انسولین احتیاج داشته باشید.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد انسولین دیتمیر  مطالعه کنید. دستورات آماده سازی و و مصرف را از پزشک یا از  روی بسته بندی فرا بگیرید.
پیش از مصرف دارو را به دقت نگاه کنید تا چنانچه داخلش هرگونه ذرات ها یا تفاوت رنگی هست ببینید. اگر هریک از آن دو موجود بود از انسولین استفاده نکنید. انسولین دیتمیر   باید شفاف و بی رنگ باشد.
پیش از تزریق هر دوز ناحیه ی تزریق را با پنبه ی الکلی پاک کنید. در هربار تزریق برای جلوگیری بروز مشکلات زیر پوستی، محل تزریق را تغییر دهید. انسولین دیتمیر   زیر پوست در کمر، شکم، یا پشت بازو تزریق می شود. از تزریق آن داخل رگ یا عضله خودداری نمایید، چراکه قند خون پایین می تواند اتفاق بیفتد. از تزریق در ناحیه ی پوستی قرمز شده، خارشی یا ورم کرده خودداری نمایید. قوطی انسولینی که اخیرا استفاده می کنید می تواند در دمای اتاق  نگه داشته شود. قوطی دارو را تکان ندهید. 
انسولین دیتمیر را زیر پوست طبق دستور پزشک تزریق کنید. معمولا روزانه در 1  یا 2 نوبت. انسولین دیتمیر معمولا پس از شام، در زمان خواب تزریق می شود. چنانچه روزانه 2 بار از آن استفاده می کنید، آن را طبق دستور پزشک انجام دهید، معمولا دوز اول در صبح و دوز دوم پس از شام، در وقت خواب، یا 12 ساعت پس از دوز اول تزریق می شود. 
این محصول نباید با هیچ گونه انسولین دیگری ترکیب شود. از انسولین دیتمیر در پمپ تزریق استفاده نکنید.
بدون دستور و مشورت با پزشک برند انسولینی که مصرف می کنید را تغییر ندهید.
خودکار تزریقتان را با کس دیگری مشترکا استفاده نکنید، حتی با تعویض سوزن. ممکن است باعث انتقال عفونت های جدی به افراد دیگر، یا ابتلا به عفونت های آنها شوید. 

دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد. هر دوز را به دقت اندازه گیری کنید، حتی تغییر کوچکی در میزان انسولین مورد تزریق می تواند تاثیر زیادی بر قند خون بگذارد.
قند خونتان را مرتبا بررسی کنید. نتیجه ها را مرتب به پزشک گزارش کنید.این کار برای تشخیص دوز مناسب ضروری است.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید(زمانی که قند خونتان بسیار بالا یا پایین است).
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف انسولین دیتمیر چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
چنانچه دچار کمبود قند خون هستید از انسولین دیتمیر استفاده نکنید.
پیش از مصرف انسولین دیتمیر درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    مشکلات غده ی آدرنال/ هیپوفیز
•    بیماری کلیوی
•    بیماری کبد
•    مشکلات کبد
به خاطر قند خون بسیار بالا یا پایین ممکن است تاری دید، گیجی یا منگی را تجربه کنید. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. 
در هنگام مصرف انسولین دیتمیر از مشروبات الکلی استفاده نکنید چرا که خطر کاهش قند خون را بالا می برد.. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
در صورت داشتن استرس(مثلا تب، آسیب یا جراحی) کنترل قند خون دشوار تر است. در این مورد با پزشک مشورت نمایید چراکه ممکن است برنامه درمان، دارویی یا آزمایش قند را تغییر دهد.
پیش از انجام عمل جراحی پزشک یا دندانپزشک را در جریان تمام دارو هایی که مصرف می کنید قرار دهید.
قند خوناتن را پیش و پس از ورزش چک کنید. ممکن است یه پیش از ورزش به یک نیم وعده احتیاج داشته باشید.
چنانچه می خواهید به کشوری دوردست سفر کنید، به پزشک بگویید که برنامه ی مصرفتان را با توجه به اختلاف زمانی تنظیم مجدد کند.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی انسولین دیتمیر عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    واکنش های ناحیه ی تزریق(مانند درد، قرمزی، التهاب)
•    ورم دست و مچ پا
عوارض جدی
•    علائم کمبود سطح پتاسیم در خون (مانند گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان قلب نامنظم) 
انسولین دیتمیر می تواند موجب قند خون پایین شود. این اتفاق زمانی ممکن است رخ بدهد که از غذاهایتان میزان کالری کافی دریافت نکنید، یا در صورتی که ورزش سنگین انجام دهید. علائم قند خون پایین عبارتند از: تعریق، لرزش، ضربان قلب تند، تاری دید، گیجی، مورمور شدن دست و پا. بهتر است قرص یا ژل گلوکز به همراه داشته باشید تا قند خون پایین را درمان کنید. چنانچه این اشکال مطمئن ز گلوکز را نداشتید، قند خون را به سرعت با خوردن قرص قند، عسل، شکلات یا نوشیدن آب میوه ی غیر رژیمی جبران کنید. چنانچه نسبت به مصرف این دارو واکنش داشتید سریعا به پزشک اطلاع دهید. برای کمک به جلوگیری از قند خون پایین، وعده های غذایی را در ساعات مرتب مصرف کنید.
علائم قند خون بالا عبارتست از: تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، منگی، تنفس تند و بوی میوه مانند دهان. چنانچه این علائم اتفاق افتاد سریعا به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است به افزایش دوز نیاز باشد.
چنانچه پزشک شما انسولین دیتمیر را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
دارویی که می تواند با انسولین دیتمیر تداخل داشته باشد:  rosiglitazone
مسدود کننده های بتا مانند(metoprolol، propranolol، قطره ی آب مروارید مثل timolol) ممکن است از ضربان قلب تند یا کوبنده که فرد معمولا در زمان افت قند خون تحربه می کند جلوگیری می کنند. دیگر علائم پایین بودن قند خون مانند گیجی، گرسنگی یا تعریق تحت تاثیر این دارو ها قرار نمی گیرند.
بسیاری از دارو های می توانند سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهند و کنترل قند خون را دشوار کنند. پیش از شروع، توقف یا تغییر هر دارویی در مورد اثر گذاری آنها بر قند خون با پزشک مشورت کنید. قند خون را مرتبا بررسی نمایید و نتیجه را به پزشک گزارش کنید. پزشک ممکن است برنامه ی دارو های دیابت، ورزش یا رژیم را تغییر دهد.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

قند خونانسولینقنددیابت
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه