منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آیوداین(موضعی)

Iodex

دارو شناسی

آیوداین موضعی برای پیشگیری و درمان عفونت هایی استفاده می شود که ممکن است در خراشیدگی ها و بریدگی های جزئی اتفاق بیفتد. این دارو از طریق کشتن باکتری هایی که می توانند موجب بروز عفونت شوند عمل می کند.
اشکال دارویی:
•    پماد
•    ژل
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
مصرف آیوداین برای نوزادان توصیه نمی شود. چرا که می تواند موجب بروز مشکلات پوستی یا تیروئید شود.
سالمندان
بسیار از دارو ها به طور مشخص بر روی افراد سالمند آزمایش نشده اند. بنابر این مشخص نیست که آیا تاثیر متفاوتی بر روی سالمندان نسبت به سایر گروه های ایجاد می کنند یا عوارض جانبی متفاوتی را موجب می شوند. هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی مصرف آیوداین در سالمندان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.
 

نحوه مصرف

این دارو تنها طبق دستور پزشک مصرف نماید.
این دارو تنها برای مصرف خارجی است. آن را وارد دهان خود ننمایید.
دارو را به خاطر احتمال بروز التهاب از چشم دور نگه دارید. چنانچه تصادفا مقداری از ان وارد چشم شد، سریعا با آب بشویید.
از آیوداین بر روی زخم های عمیق، گاز گرفتگی حیوانات یا سوختگی های جدی استفاده ننمایید. انجام این کار مکن است احتمال وقوع عوارض جانبی را افزایش دهد.
زخم هایی را که رویشان آیوداین را مصرف کرده اید با لباس های ضخیم یا باند نپوشانید چرا که این کار احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
•    برای شکل موضعی دارو:
o    برای عفونت های پوستی جزئی:
    بزرگسالان و کودکان بالای 1 ماه- در صورت نیاز، تنها طبق دستور و نسخه ی پزشک استفاده کنید. برای بیش از ده روز از دارو استفاده ننمایید.
    نوزادان زیر 1ماه- مصرف این دارو توصیه نمی شود.
برای کمک به رفع کامل عفونت بسیار مهم است که دارو آیوداین را در تمام طول درمان مصرف کنید. هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

چنانچه مشکل پوستی که بخاطر آن از آیوداین استفاده می کنید بدتر شد یا موجب ناراحتی مداوم مانند خارش یا سوزشی شد که پیش از مصرف دارو وجود نداشت، به پزشک اطلاع دهید.
این دارو می تواند پوست و لباستان را کثیف کند. برای تمیز کردن کثیفی ی آیوداین از پوست می توانید از الکل استفاده نمایید. برای از بین بردن لکه ی ناشی از آیوداین روی لباس می توانید لباس را با آب و پودر لباس شویی بشویید. لکه های موجود روی خطوط اهار نیز با آب و صابون پاک می شوند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.
اگر هریک از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد سریعا به پزشک اطلاع دهید:
موارد نادر
•    کبودی، التهاب، خارش، خرد شدن یا قرمزی پوست 
علائم مصرف بیش از حد
•    شکم درد
•    اسهال
•    تب
•    حالت تهوع
•    ناتوانی در ادرار
•    تشنگی شدید
•    استفراغ

دیگر عوارض جانبی که در لیست بالا ذکر نشده اند ممکن است در برخی بیماران اتفاق بیفتند. اگر متوجه عوارض دیگری شدید با پزشک مطرح کنید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه برخی دارو ها نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد دو دارو ممکن است علی رغم بروز تداخل، به صورت همزمان مصرف شوند. در این موارد پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد یا به پیشگیری های دیگر احتیاج گردد. چنانچه از هر دارو با یا بدون نسخه ای استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. درباره ی استفاده ی دارو با غذا، الکل یا تنباکو با پزشک مشورت کنید.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر مشکل پزشکی دیگری دارید با پزشک درمیان بگذارید، به خصوص:
•    گاز گرفتگی حیوانات
•    زخم های عمیق
•    سوختگی های جدی-احتمال وقوع عوارض جانبی افزایش می یابد.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

موضعیعفونتبریدگیخراشیدگیباکتری
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه