منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلاژناز یا

Collagenase

دارو شناسی

این دارو برای کمک به بهبود سوختگی ها و زحم های پوستی به کار میرود.کلاژناز یک آنزیم است.شیوه کار این دارو به این ترتیب است که پوست و بافت مرده را شکسسته و از بین میبرد.اثرات این دارو ممکن است به بهبود عملکرد آنتی بیوتیک ها و سرعت بخشیدن به روند درمان طبیعی بدن کمک کند.

پیش از مصرف

بارداری

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل میشود یا خیر..پیش از مصرف کلاژناز در زمان شیردهی با پزشک مشورت کنید.

نحوه مصرف

این دارو فقط جهت استعمال پوستی و خارجی است.این دارو معمولا یک بار در روز یا طبق تجویز پزشک به پوست زده میشود.
در ابتدا دست های خود را بشویید.طبق دستور پزشک ناحیه مورد نظر را تمیز کنید.محلول های پاک کننده ای مانند هیدروژن پروکساید،محلول نمک عادی،یا محلول داکین را استفاده کنید.اگر پزشک شما دستور به مصرف پودر آنتی بیوتیک داده باشد،پیش از زدن این دارو ابتدا از آنتی بیوتیک استفاده کنید.از یک کاردک چوبی یا پد استفاده کنید و پماد کلاژناز را مستقیما به ناحیه آسیب دیده بزنید.سپس آن را بانداژ کنید.
اگر راجع به نحوه تمیز کردن ناحیه آسیب دیده یا چگونگی مصرف این دارو مطمئن نیستید با پزشک خود مشورت کنید.
از مصرف این دارو برای اطراف چشم اجتناب کنید.مراقب باشید پماد را فقط به ناحیه آسیب دیده بزنید.پس از مصرف پماد دست های خود را به دقت بشویید.

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف  کلاژناز اگر نسبت به آن حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است این دارو حاوی مواد غیرفعال باشد که میتوانند موجب واکنش های آلرژیک یا دیگرمشکلات شوند.برای کسب جزئیات بیشتر راجع به این مساله با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو درباره سابقه پزشکی خود با پزشک صحبت کنید.
 

از مصرف محلول هایی که حاوی اسید یا فلزات محلول در مایعات پرهیز کنید چرا که این مواد اثرات پماد کلاژناز را افزایش میدهند

عوارض جانبی

درد یا احساس سوزش در ناحیه آسیب دیده ممکن است رخ دهد.همچنین قرمزی و التهاب موقت نیز ممکن است در پوست اطراف ناحیه آسیب دیده ایجاد شود.اگر هرکدام از این عوارض ادامه دار یا بدتر شد با پزشک خود در میان بگذارید.
برای اجتناب از قرمزی و التهاب در پوست اطراف،مراقب باشید که دارو را فقط در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند

درمان سوختگی ها وزخم های پوستی از طریق نابودی و شکست پوست و بافت های مرده ممکن است به ندرت موجب عفونت های خطرناکی (sepsis)شود.اگر هرگونه علامت عفونت خطرناک در خود مشاهده کردید فورا با پزشک خود در میان بگذارید.از جمله:
•    تب و لرز
•    تنفس سریع(hyperventilation)
•    ضربان قلب سریع
•    گرمای پوست
•    ضعف
واکنش های آلرژیک خطرناک نسبت به این دارو بسیار نادر هستند.گرچه اگر هرگونه عوارض جانبی خطرناکی در خود مشاهده کردید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.از جمله:
•    جوش
•    خارش
•    تورم(مخصوصا روی صورت،زبان و گلو)
•    سرگیجه شدید
•    تنفس دشوار

این موارد فهرست کامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست.چنانچه متوجه عوارض دیگری شدی با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

ممکن است پزشک شما در حال حاضر نیز از تمام تداخلات دارویی محتمل باخبر باشد و به همین علت شما را تحت نظر قرار دهد. .بدون مشورت با پزشک مصرف آن را متوقف نکنید یا میزان مصرف آن را تغییر ندهید
فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید(از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی) تهیه کرده و به پزشک خود نشان دهید.مخصوصا(محصولات ضدعفونی کننده پوست:مخصوصا آن دسته از محصولاتی که حاوی فلزاتی همچون سرب،جیوه و نقره هستند)
مصرف فلزات سنگین ممکن است اثرات کلاژناز را بیشتر کند.اگر ناحیه آسیب دیده با یکی از این محصولات تماس داده شد،ناحیه را به خوبی با محلول نمک عادی شسته و سپس پماد را استفاده کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

بهبود سوختگی ها و زحم های پوستیآنزیمپوست و بافت مرده
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه