منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ویتامین مو

Multivitamin With Iron

دارو شناسی

این دارو یک مولتی ویتامین و آهن است که برای درمان یا جاوگیری از کمبود ویتامین ناشی از رژیم ضعیف، برخی بیماری ها یا در طول بارداری استفاده می شود. ویتامین ها و آهن برای ساختن بلوک های بدن که به حفظ سلامتی کمک می کنند واجبند.

پیش از مصرف

بارداری
پیش از مصرف دارو چنانچه باردار هستید به پزشک اطلاع دهید.
شیردهی
این دارو وارد شیر مادر می شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.
 

نحوه مصرف

این دارو خوراکی است. آن را روزانه یکبار، طبق دستور پزشک مصرف کنید. دستورات مندرج روی بسته بندی دارو را دنبال کنید. از مصرف دارو بیشتر میزان تجویز شده خودداری نمایید.
بهتر است این دارو را با شکم خالی مصرف کنید، 1 ساعت پیش یا 2 ساعت پس از وعده ی غذایی. دارو را با یک لیوان کامل آب مصرف کنید مگر انکه پزشک به گونه ی دیگری دستور داده باشد. چنانچه ناراحتی معده رخ داد می توانید دارو را به همراه غذا مصرف کنید. 2 ساعت پیش یا پس از مصرف دارو از مصرف ضد اسیدها، محصولات لبنی، چای یا قهوه خودداری نمایید چراکه می توانند اثرگذاری دارو را کم کنند. پس از مصرف دارو حداقل تا 10 دقیقه دراز نکشید.
چنانچه از کپسول دیراثر استفاده می کنید آن را یکجا ببلعید. از خراشیدن یا جویدن کپسول یا قرص معمولی خودداری نمایید. انجام این کار می تواند موجب آزادسازی یکجای دارو در بدن و افزایش احتمال بروز عوارض جانبی شود. همچنین از شکستن قرص خودداری نمایید مگر انکه خط برش داسته باشد و پزشک تجویز کرده باشد. تمام قرص را بدون جویدن یا خرد کردن ببلعید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این دارو چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف این دارو پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    بیماری ازدیاد آهن بدن(خون رنگ زدگی)
•    اعتیاد به الکل
•    مشکلات کبد
•    مشکلات معده و روده(مانند زخم معده)
چنانچه برند مولتی ویتامینی که استفاده می کنید همچنین حاوی فولیک اسید است، اگر دچار کمبود ویتامین ب 12 هستید، پیش از مصرف قطره آهن حتما این مسئله را به پزشک اطلاع دهید. فولیک اسید می تواند در نتیجه ی برخی آزمایشات کمبود ویتامین ب 12 بدون درمان کم خونی اثر بگذارد. کمبود ویتامین ب 12 درمان نشده ممکن است موجب مشکلات عصبی شود.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی ویتامین موعبارتند از:
•    یبوست
•    اسهال
•    ناراحتی معده
این تاثیرات موقت هستند و با عادت کردن بدن به دارو از بین می روند. چنانچه هریک از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.

آهن ممکن است موجب سیاه شدن مدفوع، تاثیری که خطرناک نیست، شود.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
پیش از مصرف این دارو پزشک را در جریان تمام دارو های با یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید قرار دهید.به خصوص:
•    Chloramphenicol
•    methyldopa
•    دیگر ویتامین ها و مکمل های غذایی
این دارو ممکن است جذب دارو های دیگر را کم کند. مانند:
•    alendronate
•    Levodopa
•    penicillamine
•    ciprofloxacin
•    levofloxacin
•    levothyroxine
•    doxycycline
•    minocycline
بنابر این مصرف این دارو را با موارد اشاره شده جدا کنید و همزمان مصرف نکنید. در مورد دوز و زمان مناسب برای ایجاد فاصله بین مصرف دو دارو با پزشک مشورت نمایید.
چنانچه برند مولتی ویتامینتان همچنین حاوی فولیک اسید است پزشک را در جریان برخی دارو های ضد تشنج که احتمالا مصرف می کنید قرار دهید.
این دارو ممکن است در نتیجه ی برخی آزمایشات تغییر ایجاد کند. پیش از انجام آزمایش پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ویتامینمولتی ویتامینآهنironکمبود ویتامین
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه