منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ویتامین ب کمپلکس

Vitamin B Complex

دارو شناسی

این محصول از ویتامین های ب می باشد که برای درمان یا جلوگیری از کمبود ویتامین ناشی از رژیم ضعیف، برخی بیماری ها، اعتیاد به الکل یا بارداری استفاده می شود. ویتامین ها برای ساختن بلوک های بدن که به حفظ سلامتی کمک می کنند واجبند. ویتامین ب ها عبارتند از: 
Thiamine
Riboflavin
 niacin/niacinamide
vitamin B6
vitamin B12
folic acid
pantothenic acid
برخی از برند ها ویتامین ب همچنین حاوی موادی از قبیل ویتامین سی، ویتامین ای، بیوتین یا زینک هستند. چنانچه در مورد محتویات هر برند سوالی دارید با پزشک مطرح کنید.
 

پیش از مصرف

بارداری
پیش از مصرف این دارو چنانچه باردار هستید به پزشک اطلاع دهید.در صورت مصرف طبق دستور پزشک، مصرف این دارو در هنگام بارداری امن است. با حفظ میزان کافی از اسید فولیک در بدن در حین بارداری می توان از ناهنجاری های ستون فقرات جلوگیری کرد. 
شیردهی
این دارو وار شیر مادر میشود. تا کنون گزارشی مبنی بر آسیب این دار به نوزاد شیرخوار دریافت نشده است.
 

نحوه مصرف

این دارو خوراکی است. آن را روزانه، طبق دستور پزشک مصرف کنید. دستورات مندرج روی بسته بندی دارو را دنبال کنید.
چنانچه از برند هایی استفاده می کنید که حاوی ویتامین سی هستند آن را با یک لیوان کامل آب مصرف کنید.
چنانچه از قرص جویدنی استفاده می کنید، گیش از بلع آن را به خوبی بجوید.
چنانچه از کپسول استفاده می کنید آن را یکجا ببلعید. از خراشیدن یا جویدن کپسول یا قرص معمولی خودداری نمایید. انجام این کار می تواند موجب آزادسازی یکجای دارو در بدن و افزایش احتمال بروز عوارض جانبی شود. همچنین از شکستن قرص خودداری نمایید مگر انکه خط برش داسته باشد و پزشک تجویز کرده باشد. تمام قرص را بدون جویدن یا خرد کردن ببلعید.
چنانچه از شکل مایع دارو استفاده می کنید از وسیله ی دقیق اندازه گیری استفاده کنید تا میزان صحیحی از دارو را مصرف نمایید. برخی محصولات مایع باید پیش از هر بار مصرف به خوبی تکان داده شوند. برخی محصولات که حاوی ویتامین ب12 هستند لازم است که پیش از بلع زیر زبان قرار بگیرند.  دستورات برچسب دارو را به دقت رعایت کنید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این دارو چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف این دارو پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    دیابت
•    مشکلات کبد
•    کمبود ویتامین ب12
قرص های جویدنی یا محصولات مایع ممکن است حاوی آسپارتام باشند. چنانچه دچار فنیل کتونوری یا هر بیماری دیگری که نیازمند محدود کردن ورود آسپارتام به بدن است، هستید پیش از مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایید. 
شکل مایع دارو ممکن است حاوی مقداری شکر یا الکل باشد. چنانچه دیابت دارید یا مبتلا به بیماری کبد هستید یا هر وضعیت دیگری که رژیم غذاییتان را محدود می کند، توصیه می شود پیش از مصرف دارو احتیاط را رعایت کنید. در مورد مصرف مصرف ایمن دارو با پزشک مشورت نمایید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی ویتامین ب کمپلکس عبارتند از:
•    ناراحتی نسبی معده
•    سوزش
این تاثیرات موقت هستند و با عادت کردن بدن به دارو از بین می روند. چنانچه هریک از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
برخی دارو ها که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:
•    altretamine
•    cisplatin
•    Chloramphenicol
•    Phenytoin
•    Levodopa

این دارو ممکن است در نتیجه ی برخی آزمایشات تغییر ایجاد کند. پیش از انجام آزمایش پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
این متن حاوی تمام تداخلات محتمل نیست. بنابر این پزشک را در جریان تمام محصولاتی که مصرف می کنید قرار دهید. فهرستی از محصولاتی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

بویتامین بThiamineRiboflavinvitamin B6vitamin B12folic acidpantothenic acid
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه