منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آتروونت

Atrovent

دارو شناسی

اتروونت برای درمان آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی یا حساسیت فصلی استفاده می شود. اتروونت از طریق کاهش مایعات/مخاط آزاد شده در بینی عمل می کند.
اتررونت علائم خشکی بینی یا عطسه را درمان نمی کند.
 

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص یبوست و دشواری ادرار حساس تر باشند.
بارداری
در حین بارداری اتروونت تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا اتروونت وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

اتروونت اسپری است. برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد مطالعه کنید. نحوه ی استفاده از اسپری را بیاموزید.
چنانچه برای بار اول از اسپری استفاده می کنید یا بیش از 24 ساعت است که از آن استفاده نکرده اید دستورات استفاده روی بسته را خوانید. در هنگام اسپری کردن مراقب باید روی صورت نپاشد تا وارد چشم نشود.
پیش از مصرف دارو به آرامی بینی را فین کنید. اتروونت را طبق دستور پزشک مستقیم داخل بینی اسپری کنید. 
دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد.
 از رفتن دارو در چشم خودداری نمایید. ممکن است موجب چشم درد/ التهاب چشم، تاری دید موقت و دیگر اختلالات دید شود. چنانچه دارو داخل چشم رفت چشم را با آب برای چند دقیقه بشویید. چنانچه هر علائمی رخ داد سریعا به پزشک اطلاع دهید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید. از افزایش دوز مصرفی یا مصرف دارو بیشتر از مدت تجویز شده خودداری نمایید.
چنانچه اسپری مسدود شد سری آن را برای حدودا یک دقیقه زیر آب گرم بگیرید. سری را خشک کنید و اسپری را دوباره بزنید. از هیچ چیز تیزی برای باز کردن راه اسپری استفاده ننمایید. 
در روز اول پس از مصرف اتروونت ممکن است احساس بهتر شدن کنید. چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی


پیش از مصرف اتروونت چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف اتروونت پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    سابقه ی شخصی یا خانوادگی آب مروارید
•    دشواری ادرار(مانند بزرگی پروستات)


هرچند احتمالش کم است اما، اتروونت می تواند موجب گیجی یا تاری دید شود. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. از مشروبات الکلی استفاده نکنید. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف اتروونت و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی اتروونت عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    خونریزی یا خشکی بینی
•    خشکی دهان/گلو
•    التهاب کلو
•    طعم بد دهان
•    یبوست
عوارض جدی
•    ادرار دشوار یا دردناک
•    ضربان قلب تند یا نامنظم
عوارض بسیار جدی
•    درد/ ورم/ قرمزی چشم
•    تغییر در دید(مانند تاری دید یا دیدن رنگین کمان دور نور ها)

چنانچه پزشک شما اتروونت را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

سرماخوردگیحساسیت فصلیبینیآبریزش بینی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه