منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

فلوربی پروفن(چشمی)

Ocufen

دارو شناسی

قطره چشم فلوربی پروفن برای ممانعت از تنگ شدن مردمک در هنگام عمل چشم استفاده می شود. این دارو یک داروی موضعی غیر استروئیدی ضد اشتعال(NSAID) است.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    محلول
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
تا به امروز تحقیقات کافی در زمینه ی رابطه ی سن و اثرگذاری قطره ی فلوربی پروفن بر روی خردسالان انجام نگرفته است. امنیت و اثرگذاری تایید نشده است.
سالمندان
تحقیقات انجام شده نشان می دهد قطره ی فلوربی پروفن باعث بروز مشکلات و عوارض مخصوص سالنمندان نمی گردد.
بارداری
تمام دوره های سه ماهه c
تحقیقات کافی در زمینه اثرگذاری افلوکساسین در زنان باردار وجود ندارد.
شیردهی
تحقیقات انجام شده بر روی زنان نشان داده است که این دارو کمترین خطر را برای نوزاد در دوران شیردهی دارد.
 

نحوه مصرف

چشم پزشک میزان و نوبت های صحیح مصرف دارو را به شما خواهد گفت. از مصرف بیش از حد تعیین شده یا در نوبت های بیشتر دارو خودداری نمایید. این دارو مناسب استفاده بلند مدت نیست.
پیش از عمل چشم به میزان یک قوطی برای هر چشم استفاده کنید. استفاده از داروی قوطی مشابه برای چشم دیگر توصیه نمی شود.
•    برای مصرف
o    ابتدا دستهایتان را بشویید. سرتان را به عقب خم کنید و به آرامی زیر پلک پایینی را فشار دهید. پلک پایینی را به آرامی از پلک بالا باز کنید تا فضای خالی مناسبی ایجاد شود. قطره را در این فضا، روی چشم بچکانید. پلک را رها کنید و به آرامی چشم راببندید. پلک نزنید. چشم را بسته نگه دارید و برای 1 یا 2 دقیقه به آرامی کنار چشم را فشار دهید تا دارو به خوبی جذب چشم شود.
o    اگر فکر می کنید قطره ی دارو به خوبی روی چشم نریخته است، مراحل چکاندن قطره را به دقت دوباره تکرار کنید.
o    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل سطح چشم). ضمنان همواره در قوطی قطره چکان را بسته نگه دارید.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
برای شکل قطره ی چشم دارو:
برای شکل چشمی دارو:
•    برای جلوگیری از تنگ شده مردمک چشم در هنگام عمل چشم:
o    بزرگسالان- هر 30 دقیقه، 1 قطره در ناحیه مورد نظر. آغاز قطره ریزی از 2 ساعت پیش از عمل.
o    کودکان- استفاده و میزان استفاده توسط پزشک تعیین می گردد.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

چشم پزشک شما را در حین مصرف این دارو از نزدیک تحت نظر می گیرد. این عمل برای حصول اطمینان از کارکرد صحیح دارو و عدم بروز عوارض جانبی ناخواسته انجام می پذیرد.
کند درمانی در حین مصرف این دارو ممکن است اتفاق بیفتد. پیش از مصرف این دارو با دارو های استروئیدی از پزشک بپرسید.( نمونه های دارو های استروئیدی: دکسامتازون، پردنیسولون،کیپرودکس)
چنانچه به چشم اسیب وارد آمد یا دچار عفونت شد سریعا به پزشک اطلاع دهد. ممکن است ناچار به تغییر دارو یا توقف مصرف دارو شوید.
هنگامی که دارو را به چشم می زنید انتظار می رود چشم برای مدت کوتاهی دچار گزش یا سوزش شود.
پیش از مشورت با پزشک از مصرف دارو های دیگر خودداری کنید. این شامل دارو های با یا بدون نسخه، و دارو های گیاهی است.
 

عوارض جانبی


به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.
اگر هریک از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد سریعا به پزشک اطلاع دهید:
موارد ناشناخته
•    التهاب یا قرمزی چشم
•    افزایش حساسیت چشم به نور
•    قرمزی و خونافتادگی چشم

برخی عوارض جانبی ممکن است اتفاق بیفتند که نیازمند مراقبت پزشکی نباشند.این عوارض جانبی ممکن است در طول درمان، زمانی که بدن شما خود را با دارو وفق می دهد خود به خود از بین بروند. همچنین، پزشک ممکن است بتواند در مورد راه های جلوگیری یا کاهش برخی عوارض جانبی به شما بگوید. اگر هریک از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث آزار شد یا سوالی درموردش داشتید، با پزشک در میان بگذارید:
موارد ناشناخته
•    گزش یا سوزش چشم در هنگام چکاندن قطره

دیگر عوارض جانبی که در لیست بالا ذکر نشده اند ممکن است در برخی بیماران اتفاق بیفتند. اگر متوجه عوارض دیگری شدید با پزشک مطرح کنید.

تداخلات دارویی

اگرچه برخی دارو ها نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد دو دارو ممکن است علی رغم بروز تداخل، به صورت همزمان مصرف شوند. در این موارد پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد یا به پیشگیری های دیگر احتیاج گردد. چنانچه از هر دارو با یا بدون نسخه ای استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. درباره ی استفاده ی دارو با غذا، الکل یا تنباکو با پزشک مشورت کنید.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر مشکل پزشکی دیگری دارید با پزشک درمیان بگذارید، به خصوص:
•    سابقه ی حساسیت به دارو های NSAID مانند (آسپرین، دیکلوفناک، ایبوپروفن، ناپروکسین، Voltaren®، Celebrex®، Aleve®، Advil®)
•    مشکلات خونریزی- با احتیاط مصرف شود. ممکن است وضعیت را بدتر کند.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

چشمقطرهعمل چشماستروئیدیغیر استروئیدیضد اشتعالNSAID
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه