منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

برینرت

C1 Esterase Inhibitor

دارو شناسی

برینرت برای درمان مشکلات ورم ناشی از برخی بیماری های سیستم ایمنی موروثی استفاده می شود. این بیماری به دلیل سطح پایین یا عملکرد نامناسب ماده ای طبیعی تولید شده در بدن(بازدارنده ی سی1) اتفاق می افتد. علائمی مانند ورم سریع دست، مچ پا، کپل، صورت، زبان یا گلو می تواند اتفاق بیفتد. ورم مجرای روده ممکن است علائمی مانند گرفتگی شک، اسهال یا استفراغ را سبب شود. حمله های ورم ممکن است بدون دلیل اتفاق بیفتند. هرچند استرس، اضطراب، مریضی و جراحی ممکن است این حملات در برخی افراد را تحریک کنند. برینرت سطح بازدارنده ی سی1 در بدن را افزایش می دهد تا بر اساس آنژیودام موروثی به درمان حملات ناگهانی ورم کمک کند. 

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری برینرت تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا برینرت وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد برینرت مطالعه منید.
برینرت با ظهور اولین علائم حمله ی ورم  طبق دستور پزشک  در رگ تزریق می شود. دوز مصرفی به وضعیت سلامت و وزن  بستگی دارد
چنانچه خود در خانه دارو را تزریق می کنید دستور تمام موارد مربوط به اماده سازی و مصرف را از پزشک بگیرید. پیش از مصرف دارو را به دقت نگاه کنید تا چنانچه داخلش هرگونه ذرات ها یا تفاوت رنگی هست ببینید. اگر هریک از آن دو موجود بود مایع را تزریق نکنید. ذخیره و نگه داری صحیح دارو را بیاموزید.
برای درمان تکمیلی پس از تزریق دارو در خانه سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف برینرت چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف برینرت درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    خون لختگی(مثلا در ریه، پاها)
برینرت از خون انسان ساخته شده است. هرچند دارو به دقت آزمایش شده و از روند تولید مخصوصی گذشته است، احتمال بسیار کوچکی وجود دارد که بتواند موجب عفونت شود(مثلا عفونت ها ویروسی مانند هپاتیت). 
پیش از سفر کردن، با صحبت با پزشک از به همراه داشتن میزان کافی از دارو اطمینان حاصل کنید.
پیش از انجام عمل جراحی پزشک یا دندانپزشک را در جریان تمام دارو هایی که مصرف می کنید قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی برینرت عبارتند از:
•    طعم بد دهان
احتمال بروز عوارض دیگر  کم است. 
برینرت ممکن است خطر خون لختگی، به خصوص در مصرف در دوز بالا را، افزایش دهد. چنانچه دچار عوارض نادر اما جدی زیر شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید:
•    ورم/درد جدید در دست/پا/شکم
•    درد قفسه ی سینه
•    بی حسی یا ناتوانی در حرکت
•    لکنت و دشواری تکلم
چنانچه پزشک شما برینرت را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

عصبسیستم عصبیموروثیورم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه