منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

شامپو سلنیوم سولفید

Selseb

دارو شناسی

سلنیوم سولفید  برای درمان شوره و برخی عفونت های پوست سر استفاده می شود. سلنیوم سولفید خارش، التهاب، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست سر را کاهش می دهد. سلنیوم سولفید همچنین برای وضعیتی که موجب بی رنگ شدن مو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به دسته ای از دارو ها به نام ضد-عفونی کننده ها تعلق دارد. از طریق کاهش سرعت رشد کپکی که موجب عفونت می شود عمل می کند.

پیش از مصرف

اطفال
این دارو برای کودکان زیر سال توصیه نمی شود. 
بارداری
چنانچه از این دارو برای درمان کچلی چندرنگه استفاده می کنید، در حین بارداری این دارو تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا این دارو وارذد شیر مادر می شود یا نه.
 

نحوه مصرف

این دارو تنها برای استفاده روی پوست است. برخی برند ها نیازمند تکان دادن پیش از مصرف هستند. برای برسی نیاز به تکان دادن بسته بندی محصول را نگاه کنید. پیش از مصرف آن جواهرات و زینت آلاتتان را در آورید تا آسیب نبینند. از رفتن دارو(شامپو) در چشم، داخل دهان یا بینی یا هر نقطه ی آسیب دیده جلوگیری به عمل آورید.  
برای درمان شوره یا آماس پوست دستورالعمل کارخانه یا پزشک را دنبال کنید. سر را خیس کرده و دارو را  بر سر خیس بمالید. برای 2 الی 3 دقیقه به آرامی ماساژ دهید. برخی برند ها ممکن است به دوبار مالش نیاز داشته باشند. برای این امر بسته ی محصول را بررسی کنید. پس از هر بار استفاده سر و موها را به خوبی بشویید.  سلنیوم سولفید برای درمان شوره یا آماس پوستی معمولا هفته ای 1 یا 2 بار یا حتی کمتر از آن استفاده می شود.
برای درمان کچلی چند رنگه سلنیوم سولفید را به آن ناحیه از پوست بمالید. با کمی آب بگذارید کف کند. اجازه دهید برای 10 دقیقه روی پوست بماند. بهد از هر استفاده با آب به خوبی بشویید. چنانچه دارو به نواحی تناسلی یا چروک های پوستی رسید، برای جلوگیری از التهاب آنها را با آب به خوبی بشویید. برای درمان کچلی چندرنگه این دارو برای 7 روز، هر روز استفاده می شود. 
پس از مصرف سلنیوم سولفید دستهایتان را بشویید. نگذارید دارو بیش از آن زمانی که تجویز شده روی پوست بماند یا سر یا مو بماند. این کار بهبود را تسریع نمی کند تنها احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این دارو چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف این دارو درباره سابقه پزشکی خود خصوصا:
•    قرمزی/التهاب/زخم یا آسیب پوستی
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی سلنیوم سولفید عبارتند از:
•    التهاب پوستی
•    خشکی پوست چربی یا خشکی مو
•    ریزش مو موقت
•    رفتن رنگ مو

رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

پزشک ممکن است از پیش درمورد تداخلات دارویی محتمل آگاه باشد و برای آنها شما را تحت نظر قرار دهد. بدون مشورت با پزشک مصرف هیچ دارویی را آغاز، متوقف یا تغییر ندهید.
پیش از مصرف این دارو پزشک را درجریان تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی که مصرف می کنید قرار دهید.
فهرست دارو های مصرفیتان را داشته باشید و به پزشک نشان دهید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

شورهپوسته پوسته شدنپوست سرخارشالتهاب
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه