منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

متوکس سالن(موضعی)

Oxsoralen

دارو شناسی

متوکس سالن به دسته ای از داروها به نام سورالنز تعلق دارد.این دارو با نور فرابنفش (که در نور خورشید و برخی لامپ های مخصوص یافت میشود) در درمانی به نام سورالن به همراه فرابنفش که برای درمان ویتیلیگو (بیماری ای که رنگ پوست از دست میرود)استفاده میشود،مصرف میگردد.متوکس سالن ممکن است برای دیگر عارضه های تشخیص داده شده توسط پزشک نیز استفاده شود
این دارو فقط تحت نظر مستقیم پزشک به بیمار داده خواهد شد
اشکال دارویی:
•    لوسیون
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمصم به مصرف یک دارو، مزایای مصرف آن دارو باید نسبت به مضرات آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما به همراه پزشک می گیرید. برای این دارو، موارد زیر باید مد نظر قرار گیرد:
متوکس سالن داروی بسیار قوی ای است که احتمال حساسیت پوستی نسبت به آفتاب را افزایش می دهد.به علاوه در صورت عدم استفاده صحیح میتواند منجر به آفتاب سوختگی نیز میشود.همچنین گزارشاتی مبنی بر افزایش احتمال سرطان پوست نیز وجود دارد.همچنین مانند نور خورشید PUVA میتواند منجر به پیری زودرس پوست نیز بشود.بنابراین این دارو باید طبق تجویز پزشک مصرف شده و به عنوان ضد آفتاب استفاده نشود.پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید
آلرژی ها
اگر نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری هیچ واکنش آلرژیک غیر معمولی دارید یا داشته اید، با پزشک درمیان بگذارید. همچنین اگر دارای دیگر انواع حساسیت مانند به غذاها، رنگ های غذایی، نگه دارنده های غذایی یا حیوانات هستید، به پزشک اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، مواد تشکیل دهنده ی محصول را به دقت از روی بسته بندی یا برچسب محصول بخوانید.
اطفال
تحقیقات پیرامون این دارو فقط بر روی بزرگسالان انجام شده است و اطلاعات خاصی راجع به استفاده از این دارو در کودکان تا 12 سال در مقایسه با دیگر گروه های سنی وجود ندارد
سالمندان
داروهای بسیاری بر روی بیماران سالمند آزمایش نشده اند.بنابراین مشخص نیست که تاثیر آن بر روی سالمندان مشابه تاثیری است که بر روی جوانتر ها خواهد گذاشت یا چه عوارض جانبی بر روی آنان خواهد داشت.اطلاعات خاصی درباره استفاده از این دارو برای سالمنئان در مقایسه با دیگر گروه های سنی وجود ندارد
بارداری/سه ماهه اول
تحقیقات بر روی زنان باردار نشان داده که این دارو بر روی جنین تاثیر میگذارد.اما منافع درمان عارضه های خطرناک و بیماری های جدی بیش از خطرات احتمالی این دارو است.
شیردهی
تحقیقات بر روی زنان شیرده نشان داده که این دارو بر روی نوزاد تاثیرات مضری میگذارد.در این صورت باید داروی جایگزینی تجویز گرددد یا اینکه در هنگام مصرف این دارو شیردهی را متوقف کنید.
 

نحوه مصرف

خوردن برخی اقلام غذایی خاص در حین مصرف این دارو ممکن است حساسیت به نور خورشید را افزایش دهد.برای پیشگیری از این مسئله،از خوردن لیموترش،انجیر،جعفری،هویج،خردل،زردک،کرفس در حین مصرف این دارو اجتناب کنید.
از این دارو فقط تحت نظر مستقیم پزشک استفاده کنید.
پس از قرارگیری در معرض UVA ناحیه مورد درمان پوست را با آب و صابون بشویید.سپس از ضدآفتاب یا لباس های محافظتی برای پوشاندن ناحیه تحت درمان استفاده کنید.
میزان مصرف
میزان مصرف این دارو برای هر فرد متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورات مندرج بر روی برچسب دارو را به دقت دنبال کنید. اطلاعات زیر تنها شامل میزان مصرف متوسط از این دارو می شود. اگر میزان تعیین شده برای شما متفاوت بود، آن را مگر طبق دستور پزشک تغییر ندهید.
میزان دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین تعداد دفعاتی که در هر روز مصرف می کنید، فاصله ی بین هر مصرف و مدت زمانی که دارو را مصرف می کنید به مشکل پزشکی دارد که به خاطر آن از این دارو استفاده می کنید.
برای محلول موضعی دارو:
•    برای ویتیلیگو:

o    بزرگسالان و کودکان 12 ساله و بزرگتر-دارو را به ناحیه آسیب دیده پوست بزنید و اجازه دهید پس از یک الی دو دقیقه خشک شود.سپس دوباره هر دو ساعت به دو ساعت و هر نیم ساعت پیش از قرار گرفتن در معرض UVA بزنید
o    کودکان زیر 12 سال-استفاده و میزان مصرف بسته به تشخیص پزشک خواهد بود
 

اقدامات احتیاطی

بسیار مهم است که طبق تجویز پزشک قرارهای ملاقات خود را با او تنظیم کرده و روند درمان شما بررسی شود
این دارو میزان حساسیت پوست شما نسبت به نور خورشید را افزایش می دهد.بنابراین قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتی از پشت پنجره یا در یک روز ابری نیز میتواند منجر به سوختگی های جدی ای شود.پس از هر پرتودرمانی به دقت ناحیه تحت درمان را بشویید.همچنین اگر لازم است در طول روز بیرون از منزل باشید ناحیه تحت درمان را حداقل به مدت 12 الی 48 ساعت پس از درمان با لباس های مناسب  یا محصولاتی SPf  15 دارند بپوشانید.برخی بیماران ممکن است حتی به SPF بیشتری نیاز داشته باشد مخصوصا آنهایی که پوست نازک تر و لطیف تری دارند.چنانچه هرگونه سوالی راجع به این مسئله داشتید با پزشک خود مشورت کنید.
ناحیه تحت درمان پوست شما ممکن است مدتی پس از درمان با این دارو به نور خورشید حساسیت داشته باشد.حداقل به مدت 72 ساعت احتیاط بیشتری به خرج داده و طوری برنامه ریزی کنید که در این مدت زیر نور خورشید نباشید.به علاوه در حین درمان با این دارو به هیچ وجه حمام آفتاب نگیرید.
ممکن است این دارومنجر شود که پوست شما خشک یا خارشی شود.گرچه باید پیش از مصرف هر دارویی برای پوست خود با پزشک مشورت کنید تا این مشکل را برطرف کند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.
اگر هریک از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد سریعا به پزشک اطلاع دهید:
پس از مصرف این دارو احتمال افزایش خطر سرطان پوست وجود دارد.باید به طور مرتب ناحیه های تحت درمان خود را بررسی کرده و هرگونه زخمی که بهبود پیدا نمیکند،برآمدگی های جدید پوستی و غده های پوستی که ظاهرشان تغییر کرده است را به پزشک خود نشان دهید.
در اثر استفاده طولانی مدت از این دارو ممکن است دچار پیری پوست زودرس شوید.این اثر دائمی است و شبیه به نتیجه حاصل از حمام آفتاب طولانی مدت است
دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی

اگر چه بعضی دارو ها نباید به طور همزمان مصرف شوند، در برخی موارد استفاده ی همزمان دو دارو می تواند بهترین درمان باشد. حتی اگر باعث بروز تداخل دارویی شود. در این موارد ممکن است پزشک میزان مصرف را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.  بسیار مهم است که اگر در هنگام مصرف این دارو از هریک از دارو های زیر استفاده می کنید پزشک از آن اطلاع داشته باشد. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما همه ی آنها شامل تداخلات خطرناک نمی شوند.
استفاده از این دارو با دارو های زیر معمولا توصیه نمی شود اما ممکن است در برخی موارد مورد نیاز باشد. اگر هر دو دارو باهم برای شما تجویز شده اند پزشک شما ممکن است میزان یا نوبت مصرف یکی یا هر دو را تغییر دهد. 
•    Anagrelide
•    Clozapine
•    Pirfenidone
•    Tegafur

استفاده از این دارو با هریک از دارو های زیر ممکن باعث افزایش خطر بروز برخی عوارض جانبی شود، اما استفاده از هر دو دارو ممکن است بهترین روش درمانی برای شما باشد. اگر هر دو دارو باهم تجویز شدند پزشک ممکن است میزان یا نوبت مصرف یکی یا هر دو را تغییر دهد.
•    Fosphenytoin
•    Phenytoin


تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. 
با پزشک خود در این باره مشورت کنید

دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر مشکل پزشکی دیگری دارید با پزشک درمیان بگذارید، به خصوص:
•    حساسیت به نور خورشید(یا سابه خانوادگی ابتلا به آن)
•    عفونت
•    لوپوس اریتماتوسوس
•    پورفیری
•    سرطان پوست(سابقه ابتلا)
•    دیگر عارضه های پوستی-استفاده از PUVA ممکن است موجب بدتر شدن این عارضه گردد.
•    بیماری شدید قلب و عروق خونی-قرار گرفتن در معرض پرتو درمانی به صورت بلند مدت ممکن است موجب بدتر شدن این عارضه گردد
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

متوکس سالنسورالنزنور فرابنفشسورالنویتیلیگو
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه