منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اسید اسکوربیک

Vitamin C

دارو شناسی

اسکوربیک اسید(ویتامین سی) برای جلوگیری یا درمان سطح پایین ویتامین سی در افرادی است که ویتامین کافی از رژیم غذاییشان دریافت نمی کنند. بیشتر افراد که رژیم غذایی عادی دارند به مصرف ویتامین سی اضافه احتیاج ندارند. پایین بودن سطح ویتامین سی می تواند موجب وضعیتی به نام اسکوربت(کمبود ویتامین سی) شود. کمبود ین ویتامین ممکن است موجب بروز علائمی چون جوش، ضعف عضلانی، درد مفصل، خستگی یا بی دندانی.
ویتامین سی نقش مهمی در بدن ایفا می کند. برای سلامتی پوست، غضروف، دندان، استخوان و سطح خون ضروری است. همچنین برای محافظت سلول ها از آسیب استفاده می شود. به عنوان یک آنتی اکسیدانت(ضد اکسیداسیون) شناخته می شود.
 

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری، استفاده از این ئیتامین در دوز معین ایمن است. دوز های بیشتر تنها باید در صورت نیاز حقیقی در طول بارداری استفاده شوند. 
شیردهی
این ویتامین وارد شیر مادر می شود و در صورت استفاده در دوز معین خطری برای نوزاد ندارد.
 

نحوه مصرف

این دارو خوراکی است. آن را روزانه معمولا 1 تا 2 بار مصرف کنید. دستورات مندرج روی بسته بندی دارو یا نسخه پزشک را دنبال کنید.
چنانچه از کپسول استفاده می کنید آن را یکجا ببلعید. از خراشیدن یا جویدن کپسول یا قرص معمولی خودداری نمایید. انجام این کار می تواند موجب آزادسازی یکجای دارو در بدن و افزایش احتمال بروز عوارض جانبی شود. همچنین از شکستن قرص خودداری نمایید مگر انکه خط برش داسته باشد و پزشک تجویز کرده باشد. تمام قرص را بدون جویدن یا خرد کردن ببلعید. این دارو را با یک لیوان  کامل آب مصرف کنید.
چنانچه از قرص جویدنی استفاده می کنید، پیش از بلع آن را به خوبی بجوید. اگر از شکل قرص مکیدنی استفاده می کنید، قرص را دردهان قرار داده و اجازه دهید به آرامی حل شود.
چنانچه از پودر آن استفاده می کنید در میزان صحیحی از مایعات حل کرده و استریل کنید. تمام مایع را یکجا بنوشید. از اماده سازی و ذخیره ی ان برای آینده خودداری نمایید. چناچه شکل مایع این ویتامین را مصرف می کنید، از وسیله ی دقیق اندازه گیری استفاده کنید تا میزان صحیحی از دارو را مصرف نمایید. از استفاده از قاشق معمولی خودداری نمایید.
دوز مصرفی به وضعیت سلامت و پاسخ به درمان بستگی دارد.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف اسکوربیک اسید چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف اسکوربیک پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    بیماری کلیوی(مانند سنگ کلیه)
•    برخی کمبود آنزیم ها
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی اسید اسکوربیک عبارتند از:

بیشتر شناخته شده
•    اسهال
•    حالت تهوع
•    استفراغ
•    شکم درد
•    سوزش قلب 
چنانچه هریک از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
عوارض جدی
•    درد ادرار
•    ادرار صورتی، خونی

چنانچه پزشک شما این ویتامین را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
برای کمک به پزشک، پیش از شروع درمان او را در جریان تمام محصولات و دارو های با یا بدون نسخه و گیاهی که مصرف می کنید قرار دهید. در هنگام مصرف این دارو از تغییر، شروع یا توقف دوز مصرفی هر داروی دیگری که مصرف می کنید، بدون تایید پزشک خودداری نمایید.
این دارو ممکن است در نتیجه ی برخی آزمایشات تغییر ایجاد کند. پیش از انجام آزمایش پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ویتامین سیکمبود ویتامینویتامین ث
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه