منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دیپی وفرین(چشمی)

Propine

دارو شناسی

دیپی وفرین برای درمان برخی انواع کوری تدریجی (یا آب آوردن چشم((آب سیاه))) استفاده می شود.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    محلول
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
تحقیقات انجام شده بر روی این دارو تنها برای بزرگسالان بوده و هیچ اطلاعات دقیقی از مقایس هی مصرف آن در کودکان با سایر گروه های سنی وجود ندارد.
سالمندان
بسیار از دارو ها به طور مشخص بر روی افراد سالمند آزمایش نشده اند. بنابر این مشخص نیست که آیا تاثیر متفاوتی بر روی سالمندان نسبت به سایر گروه های ایجاد می کنند یا عوارض جانبی متفاوتی را موجب می شوند. هیچ اطلاعات دقیقی از نقایسه ی مصرف دیپی وفرین  در سالمندان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.
بارداری
تمام دوره های سه ماهه B
تحقیقات کافی در زمینه ی اثر مخرب این دارو برای جنین انجام نشده است.
شیردهی
تحقیقات انجام شده بر روی زنان نشان داده است که این دارو کمترین خطر را برای نوزاد در دوران شیردهی دارد.
 

نحوه مصرف

این دارو را تنها طبق دستور پزشک مصرف کنید. بیش از میزان تجویز شده، یا در نوبت های بیشتر از دارو استفاده ننمایید. مصرف بیش از اندازه دارو احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.
•    برای مصرف
o    ابتدا دستهایتان را بشویید. سرتان را به عقب خم کنید و به آرامی زیر پلک پایینی را فشار دهید. پلک پایینی را به آرامی از پلک بالا باز کنید تا فضای خالی مناسبی ایجاد شود. قطره را در این فضا، روی چشم بچکانید. پلک را رها کنید و به آرامی چشم راببندید. پلک نزنید. چشم را بسته نگه دارید و برای 1 یا 2 دقیقه به آرامی کنار چشم را فشار دهید تا دارو به خوبی جذب چشم شود.
o    بلافاصله پس از مصرف دارو دست هایتان را بشویید تا هر دارویی را که ممکن است روی آنها مانده مانده باشد پاک شود.
o    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل سطح چشم). ضمنان همواره در قوطی قطره چکان را بسته نگه دارید.

چنانچه از دارو با سرپوش Cاستفاده می نمایید:
•    پیش از استفاده از قطره برای بار اول، مطمئن شوید که شماره ی 1 یا روز صحیح هفته بر صفحه ی سرپوش ظاهر می شود.
•    سرپوش را بردارید و طبق دستور از قطره استفاده کنید.
•    سرپوش را جایگزین کنید. سرپوش را بین انگشت و شصت نگه داشته، بطری را سر ته کنید تا زمانی که سرپوش(کلاهک) تق صدا کند و به ایستگاه بعدی برسد. این کار به شما زمان مصرف بعدی را اعلام می دارد.
•    پس مصرف نوبت، بطری را سرته کرده تا سرپوش(کلاهک) تق صدا کند که زمان مصرف بعدی را به شما نشان می دهد.

نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
برای شکل قطره ی چشم دارو:
برای شکل چشمی دارو:
•    برای آب آوردن چشم(کوری تدریجی)
o    بزرگسالان- هر دوازده ساعت یک قطره.
o    کودکان-استفاده و میزان استفاده توسط پزشک تعیین می گردد.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

چشم پزشک فشار چشم شما را طی ملاقات های منظم بررسی خواهد کرد.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.
اگر هریک از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد سریعا به پزشک اطلاع دهید:

موارد نادر
•    ضربان قلب تند یا نامنظم
•    افزایش فشار خون
•    خارش، درد، قرمزی یا ورم چشم یا پلک یا دیگر التهابات چشم
•    جوش یا کهیر پوست
•    آب آوردن چشم(شدید و مداوم)
برخی عوارض جانبی ممکن است اتفاق بیفتند که نیازمند مراقبت پزشکی نباشند.این عوارض جانبی ممکن است در طول درمان، زمانی که بدن شما خود را با دارو وفق می دهد خود به خود از بین بروند. همچنین، پزشک ممکن است بتواند در مورد راه های جلوگیری یا کاهش برخی عوارض جانبی به شما بگوید. اگر هریک از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث آزار شد یا سوالی درموردش داشتید، با پزشک در میان بگذارید:
کمتر شناخته شده
•    تاری دید
•    سوزش یا گزش چشم
•    سر درد
•    افزایش حساسیت چشم به نور
•    گشادی مردمک
دیگر عوارض جانبی که در لیست بالا ذکر نشده اند ممکن است در برخی بیماران اتفاق بیفتند. اگر متوجه عوارض دیگری شدید با پزشک مطرح کنید.

تداخلات دارویی

اگرچه برخی دارو ها نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد دو دارو ممکن است علی رغم بروز تداخل، به صورت همزمان مصرف شوند. در این موارد پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد یا به پیشگیری های دیگر احتیاج گردد. چنانچه از هر دارو با یا بدون نسخه ای استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. درباره ی استفاده ی دارو با غذا، الکل یا تنباکو با پزشک مشورت کنید.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر مشکل پزشکی دیگری دارید با پزشک درمیان بگذارید، به خصوص:
•    مشکلات یا بیماری چشم- دیپی وفرین ممکن است وضعیت را بدتر کند.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

چشمکوریتدریجیکوری تدریجی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه