منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

قطره آهن

irovit

دارو شناسی

قطره آهن یک مولتی ویتامین است که برای درمان یا جلوگیری از از کمبود ویتامین ناشی از رژیم ضعیف، برخی بیماری ها یا در حین بارداری استفاده می شود. ویتامین ها برای ساختن بلوک های بدن که به حفظ سلامتی کمک می کنند واجبند.

پیش از مصرف

بارداری
چنانچه پیش از مصرف این دارو باردار هستید به پزشک اطلاع دهید.
شیردهی
این دارو وارد شیر مادر می شود.
 

نحوه مصرف

این دارو خوراکی است. آن را معمولا روزانه یکبار، طبق دستور پزشک مصرف کنید. دستورات مندرج روی بسته بندی دارو را دنبال کنید. از مصرف دارو بیشتر از میزان تجویز شده خودداری نمایید.
از وسیله ی دقیق اندازه گیری استفاده کنید تا میزان صحیحی از دارو را مصرف نمایید. از قاشق معمولی استفاده نکنید. چنانچه مایع سوسپانسیون است بطری را پیش از مصرف به خوبی تکان دهید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این دارو چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف قطره آهن پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    اعتیاد به الکل
•    مشکلات کبد
•    مشکلات معده و روده
چنانچه برند مولتی ویتامینی که استفاده می کنید همچنین حاوی فولیک اسید است، اگر دچار کمبود ویتامین ب 12 هستید، پیش از مصرف قطره آهن حتما این مسئله را به پزشک اطلاع دهید. فولیک اسید می تواند در نتیجه ی برخی آزمایشات کمبود ویتامین ب 12 بدون درمان کم خونی اثر بگذارد. کمبود ویتامین ب 12 درمان نشده ممکن است موجب مشکلات عصبی شود.
شکل مایع دارو ممکن است حاوی مقداری شکر یا الکل باشد. چنانچه دیابت دارید یا مبتلا به بیماری کبد هستید یا هر وضعیت دیگری که رژیم غذاییتان را محدود می کند، توصیه می شود پیش از مصرف دارو احتیاط را رعایت کنید. در مورد مصرف مصرف ایمن دارو با پزشک مشورت نمایید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی قطره آهن عبارتند از:
•    یبوست
•    اسهال
•    ناراحتی معده
این تاثیرات موقت هستند و با عادت کردن بدن به دارو از بین می روند. چنانچه هریک از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

پزشک ممکن است از پیش نسبت به تداخلات قطره آهن آگاه باشد. بدون مشورت پزشک مصرف دارو های دیگر را شروع، متوقف نکرده و دوز مصرفی شان را تغییر ندهید.
برخی محصولات که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:
•    دیگر ویتامین ها و مکمل های غذایی
چنناچه برند مولیتی ویتامینی که استفاده می کنید همچنین حاوی آهن است، از مصرف همزمان آن با این دارو خودداری نمایید. ماند:
•    alendronate
•    Levodopa
•    levothyroxine
•    Tetracyclines
•    ciprofloxacin
در مورد زمان وقفه ی مناسب بین مصرف این دارو ها با هم با پزشک مشورت نمایید.
چنانچه برند مولتی ویتامینتان همچنین حاوی فولیک اسید است پزشک را در جریان برخی دارو های ضد تشنج که احتمالا مصرف می کنید قرار دهید.
این متن حاوی تمام تداخلات محتمل نیست. بنابر این پزشک را در جریان تمام محصولاتی که مصرف می کنید قرار دهید. فهرستی از محصولاتی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ویتامینمولتی ویتامینبارداری
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه