منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سلیم

Psyllium

دارو شناسی

این دارو برای درمان یبوست استفاده میشود.این دارو میزان مدفوع را افزایش داده و به این ترتیب تحرکات روده را بیشتر کرده و بهبود می بخشد.همچنین این دارو میزان آب موجود در مدفوع را افزایش داده و آن را نرم تر ساخته و راحت تر دفع شود
سلیم که یکی از اشکال ملین هاست، به همراه یک رژیم غذایی مناسب برای درمان کلسترول بالا نیز استفاده میشود
 

پیش از مصرف

بارداری
پیش از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده میکنید
شیردهی
مشخص نیست که آیا سلیم وارد شیر مادر میشود یا خیر.با پزشک خود درباره ی مصرف این دارو در هنگام شیردهی مشورت کنید.
 

نحوه مصرف

این دارو را طبق تجویز پزشک میل کنید.اگر خودتان از این دارو استفاده میکنید،تمام دستورالعمل های روی پاکت محصول را به دقت دنبال کنید.اگر راجع به هرگونه اطلاعاتی مطمئن نیستید،از پزشک خود سوال کنید.
برای اینکه در اثر مصرف این دارو سرفه نکنید،این دارو را با یک لیوان آب کامل یا آب میوه میل کنید(240 میلی لیتر).اگر از شکل ویفر استفاده میکنید،پیش از بلعیدن آب،به خوبی بجوید.
برای شکل پودر این دارو ،هر دوز مصرف را بر اساس دستورالعمل روی پاکت محصول اندازه گیری کنید.آن را با یک لیوان آب یا آب میوه مخلوط کرده و خوب هم بزنید و فورا بنوشید.اگر مخلوط شما خیلی غلیظ شد،آب بیشتری به آن اضافه کنید.هنگامی که دارو را آماده کردید،مراقب باشید که پودر را تنفس نکنید چرا که ممکن است موجب واکنش های آلرژیک شود
دوز مصرف شما به سن، وضعیت پزشکی،چگونگی واکنش نسبت به درمان و دیگر داروهایی که استفاده میکنید بستگی دارد.دوز مصرف خود را بدون مشورت با پزشک افزایش ندهید
این محصول ممکن است میزان جذب دیگر داروهایی که استفاده میکنید را کاهش دهید.این دارو را حداقل 2 ساعت پیش از مصرف دیگر داروهایتان استفاده کنید.
ممکن است برای مشاهده نتیجه مصرف این دارو 1 الی 3 روز صبر کنید. برای کسب بهترین نتیجه،بهتر است این دارو را دربه طور منظم و در ساعت های مشخصی از روز مصرف کنید.
این دارو را بیش از 7 روز استفاده نکنید مگر آنکه پزشک توصیه کرده باشد.
اگر عارضه تان مداوم یا بدتر شد و یا اینکه خونریزی مقعدی داشتید به پزشک خود اطلاع دهید.اگر فکر میکنید که دچار مشکلات خاص پزشکی هستید،فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف این ملین (سلیم)  در صورتی که نسبت به آن یا هرچیز دیگری حساسیت دارید مسئله را به پزشک خود اطلاع دهید
ممکن است این دارو حاوی مواد غیرفعال باشد که میتوانند منجر به حساسیت و دیگر مشکلات گردد.
برای کسب جزئیات بیشتر راجع به این مساله با پزشک خود مشورت
پیش از مصرف سلیم با پزشک خود درباره سابقه پزشکی تان صحبت کنید. خصوصا:
•    انسداد معده و روده
•    بلع دشوار
•    ورم آپاندیس یا علائم آن(مانند حالت تهوع و استفراغ،درد ناگهانی و غیرقابل توضیح معده و شکم)
•    تغییر ناگهانی در عادت مثانه ای که بیش از 2 هفته به طول بی انجامد
•    خونریزی مقعدی
پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود راجع به محصولاتی که استفاده میکنید(از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و داروهای گیاهی)و همچنین مصرف این دارو(سلیم)صحبت کنید.

برخی محصولات ممکن است حاوی قند یا آسپارتام باشند.اگر دیابت دارید یا هرگونه عارضه دیگری که نیازمند محدود کردن این مواد غذایی در رژیمتان است به هنگام مصرف این دارو احتیاط کنید.
 

عوارض جانبی

ممکن است دچار نفخ و گرفتگی شکم شوید. اگر هر کدام از این عوارض جانبی مداوم و یا بدتر شد با پزشک خود در میان بگذارید.

چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد،به خاطر داشته باشید که پزشک منافع این دارو را بیش از خطر عوارض جانبی آن دانسته است
البته بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف میکنند هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نخواهند داشت.

این دارو را باید با یک لیوان آب کامل یا آب میوه میل شود،تا در گلو گیر نکند و موجب خفگی نشود.اگر پس از مصرف این دارو علائم خفگی داشتید فورا بهدنبال مراقبت های پزشکی باشید.از جمله:
•    درد قفسه سینه
•    استفراغ
•    تنفس و بلع دشوار

واکنش های آلرژیک خطرناک این دارو نادر هستند.گرچه اگر هرگونه علائم واکنش آلرژیکی مشاهده کردید فورا با پزشک در میان بگذارید. مانند:
•    جوش
•    خارش
•    تورم(مخصوصا روی صورت،زبان و گلو)
•    سرگیجه شدید 
•    تنفس دشوار
 

تداخلات دارویی

اگر هم زمان با مصرف این دارو از داروهای دیگر و محصولات گیاهی استفاده میکنید ممکن است بر اثرات کلرهگزیدین را تغییر دهد.این مساله میتواند منجر به افزایش احتمال بروز عوارض جانبی خطرناک و یا عدم کارکرد صحیح دارو شود.
بروز این تداخلات ممکن است اما همیشه اتفاق نمی افتد.معمولا پزشک شما از طریق تغییر شیوه مصرف این دارو ویا معاینه از نزدیک از بروز این تداخلات جلووگیری کرده و آنها را کنترل کند.

فهرستی از تمام داروهایی که مصرف میکنید تهیه کنید(از جمله تمام داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی) و سپس آن را به پزشک خود نشان دهید
بدون اطلاع پزشک شروع به مصرف سلیم نکنید یا مصرف آن را متوقف نکنید یا در دوز مصرفی آن تغییری ایجاد نکنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان یبوستملین های لاکساتیوسلیم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه