منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

تری فلونومید

Aubagio

دارو شناسی

تری فلونومید برای درمان اشکال پسرفت ام اس(MS) استفاده می شود.  تری فلونومید ام اس را درمان نمی کند از طریق کم کردن برخی سلول های سیستم ایمنی که به عصب های مغز و ستون فقرات حمله می کنند، عمل می کند. این کار به کاهش پسرفت ها کمک کرده و ممکن است مشکلات فیزیکی ناشی از ام اس را کاهش دهد.

پیش از مصرف

مردان
تری فلونومید ممکن است وارد منی مردانی شود که تحت درمان با این دارو بوده اند و اثرش بر اسپرم شناخته شده نیست. مردانی که قصد دارند پدر شوند بهتر است در طول مصرف این دارو از وسایل پیشگیری بارداری استفاده کنند.پس از اتمام درمان مردانی که می خواهند پدر شوند می توانند از داروی متفاوتی برای دفع تری فلونومید از بدن استفاده کنند.
بارداری
تری فلونومید نباید در زمان بارداری استفاده شود. می تواند به جنین آسیب برساند. زنانی که در سم بارداری هستند حتما باید پیش از مصرف از باردار نبودن اطمینان حاصل نمایند. از وسایل مناسب پیشگیری بارداری استفاده نمایید. چنانچه فکر می کنید باردار شده ید به پزشک اطلاع دهید.
شیردهی
تری فلونومید ممکن است وارد شیرمادر شود و می تواند اثرات نامناسبی روی نوزاد داشته باشد. بنابراین شیردهی در زمان مصرف این دارو توصیه نمی شود. 
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد مطالعه منید.
تری فلونومید خوراکی است. آن را با یا بدون غذا معمولا روزانه در یک نوبت مصرف کنید. دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
پس از اتمام درمان پزشک مکن است دارو های دیگری تجویز کند تا به تسریع دفع تری فلونومید از بدن کمک کند. این کار زمانی مکن است انجام شود که فرد عوارض جانبی شدید داشته باشد یا زنی در سم بارداری باشد یا مردی که قصد پدر شدن دارد. در غیر اینصورت تری فلونومید می تواند پس از درمان تا دو سال در بدن بماند. 
چنانچه علائم  باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف تری فلونومید چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف تری فلونومید پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    بیماری خونی/مغز استخوان
•    بیماری سیستم ایمنی(مانند سرطان یا ایدز)
•    عفونت تازه یا اخیر
•    فشار خون بالا
•    مشکلات کبد
•    بیماری ریه
تری فلونومید می تواند احتمال ابتلا به عفونت ها را افزایش دهد یا عفونت های موجود را بدتر کند. بنابر این دست هایتان را به خوبی بشویید تا از سرایت عفونت جلوگیری کنید. از تماس با افرادی که عفونت دارند و می توانند آن را به دیگران انتقال دهند خودداری نمایید.(مانند آنفلو آنزا، آبله مرغان و سرخچه). چنانچه به عفونت مبتلا شدید با پزشک مشورت نمایید.
بدون مشورت پزشک از اجام واکسیناسیون خودداری نمایید. از تماس با افرادی که به تازگی واکسن زده اند خودداری نمایید.
برای کاهش احتمال وقوع بریدگی، کبودی یا آسیب دیدگی با احیاط از وسایل تیز، چاقو و تیغ استفاده کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های مبارزه ای خودداری نمایید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف دوروالوماب و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی تری فلونومید عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    اسهال
•    حالت تهوع
•    مورمور شدن/سوزش/بی حسی پوست
عوارض جدی
•    خونریزی یا کبوودی آسان
•    تنگی نفس جدید یا بدتر شدن آن
•    بی حسی یا مورمور جدید دست/مچ پا
•    درد در نصف بدن
•    علائم پتاسیم خون بالا( مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب نامنظم)
•    خستگی غیر عادی
ریزش موی موقت ممکن است اتفاق بیفتد. رشد موی طبیعی پس از درمان بازمی گردد.
تری فلونومید ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خون را مرتبا بررسی کنید و نتیجه را به پزشک بگویید.
این دارو توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد. این امر ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های جدی یا بدتر شدن عفونت های موجود را افزایش دهد.(مانند گلو درد مداوم، تب، سردی، ادرار سوزناک/دردناک و مکرر)
تری فلونومید می تواند موجب  بروز جوش های ملایم شود که جدی نیستند. هرچند ممکن است متوجه فرقش با جوش های نادری که نشانه ی واکنش آلرژیک شدید است نشوید. بنابراین چنانچه متوجه بروز جوش سدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
چنانچه پزشک شما تری فلونومید را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
از آنجاییکه لفلونامید(leflunomide ) بسیار مشابه تری فلونومید است از مصرف همزمان آندو خودداری نمایید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

MSام اسعصبسیستم ایمنی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه