منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

قرص ذغال سنگ(موضعی)

Fototar

دارو شناسی

این داروی پوستی برای درمان خارش،زخم و پوسته شدن ناشی از عارضه های مانند پسیازیازیس یا درماتیت سبورئیک استفاده میشودواین دارو به دسته ای از داروها که کراتوپلاستی نامیده میشوند تعلق دارد.این دارو موجب میشود که پوست سلول های مرده سطح بالایی را دور ریخته و رشد سلول ها را آهسته میکند.این اثرات زخم و خشکی پوست را کاهش میدهند.قرص ذغال همچنین میتواند خارش ناشی از این عارضه های پوستی را کاهش دهد

پیش از مصرف

بارداری
فقط در صورتی که واقعا به این دارو نیاز باشد جایز است که در طول بارداری مصرف شود.درباره منافع و مضرات آن با پزشک خود مشورت کنید
شیردهی
مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل میشود یا خیر..پیش از مصرف کلاژناز در زمان شیردهی با پزشک مشورت کنید.
 

نحوه مصرف

برچسب روی محصول را به دقت بخوانید و بررسی کنید که آیا لازم است پیش از مصرف آن را تکان دهید.اگر راجع به هرکدام از این اطلاعات مطمئن نیستید با پزشک خود مشورت کنید.
این دارو فقط برای استعمال بر روی پوست است.برای اجتناب از التهاب اجازه ندهید که این دارو وارد چشم،بینی،دهان،واژن یا مقعد شود.اگر این دارو وارد این نواحی شد،آنها را به مدت 15 دقیقه با آب سرد بشویید.پس از استفاده دست های خود را بشوئید
مقدار کمی از این دارو را به ناحیه آسیب دیده بزنید.به آهستگی ماساژ دهید.این دارو را برای 1 الی 4 بار یا طبق تجویز پزشک استفاده کنید.پیش از پوشیدن لباس اجازه دهید که دارو بر روی پوست خشک شود.این دارو را روی پوست شکسته یا عونت زده نزنید مگر آنکه پزشک تجویز کرده باشد
برای درمان عارضه های پوست سَر،محلول را طبق دستورالعمل استفاده کنید.محصول ذغال سنگ ممکن است برای استحمام و یا مرطوب کننده دست و پا نیز استفاده شود.دستورات روی برچسب محصول را به دقت دنبال کنید.سپس به خوبی ناحیه را شست و شو دهید.محصول ذغال سنگ میتواند حمام را به شدت لغزنده کند.مراقب باشید که زمین نخورید.

دوز مصرفی به عارضه پزشکی،برند و نوع محصول و همچنین واکنش شما نسبت به درمان بستگی  دارد..میزان زیاد این دارو را مصرف نکنید،و تعداد دفعات مصرف و همچنین مدت زمان آن را بیشتر از تجویز پزشک افزایش ندهید.چرا که عارضه شما سریعتر بهبود پیدا نخواهد کرد و تنها احتمال افزایش عوارض جانبی را بیشتر میکنید.
این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بهترین نتیجه را حاصل نمایید.برای به خاطر سپردن زمان مصرف،این دارو را هر روز در ساعت مشخصی استفاده کنید.
اگر عارضه شما مداوم و بدتر شد یا عارضه پوستی بخش بزرگی از پوست را در بر گرفت و یا فکر میکنید که عارضه پزشکی خطرناکی دارید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف  قرص ذغال سنگ اگر نسبت به آن حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است این دارو حاوی مواد غیرفعال باشد که میتوانند موجب واکنش های آلرژیک یا دیگرمشکلات شوند.برای کسب جزئیات بیشتر راجع به این مساله با پزشک خود صحبت کنید.

چنانچه عارضه پزشکی خاصی دارید نباید از این دارو استفاده کنید.پیش از مصرف آن با پزشک مشورت کنید اگر که:مبتلا به پسوریازیس وخیم هستید.
ممکن است پزشک شما پیش از مصرف این محصول  داروی دیگری مانند کِرِم استروئید تجویز کند(برای مثال تریامسینولون)
پیش از مصرف این دارو درباره سابقه پزشکی خود  با پزشک صحبت کنید. خصوصا:عارضه ها ی پوستی(مانند پسوریازیس یا سبوریک درماتیتیس)که قسمت بزرگی از بدن را در برگرفته اند
این دارو ممکن است نسبت به خورشید و آفتاب حساس تر کند.مطمئن شوید که پیش از پرتودرمانی یا قرار گرفتن در معرض آفتاب دارو را به دقت و طبق دستور پزشک از روی پوست پاک کرده اید.از قرار گرفتن در معرض خورشید،کرم های برنزه،و مکمل ها حداقل به مدت 24 ساعت پس از مصرف این دارو خودداری کنید.
داروهای دیگری نیز ممکن سات حساسیت شما نسبت به آفتاب را بیشتر کنند.اگر دچار آفتاب سوختگی و یا تاول/قرمزی پوست شدید فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 

عوارض جانبی

التهاب پوست فرق سر یا لکه شدن پوست یا مو(مخصوصا در بیمارانی که موی زرد،سفید شده یا رنگ شده یا خاکستری دارند)ممکن است ایجاد شود.اگر دچار التهاب پوستی شدید مصرف این دارو را متوقف کرده و با پزشک خود درمیان بگذارید.

چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند


استفاده طولانی مدت از این محصول میتواند موجب مشکلات پیاز مو شود.اگر متوجه برآمدگی پوستی یا آکنه در ناحیه تحت درمان شدید با پزشک خود در میان بگذارید.
واکنش های آلرژیک خطرناک نسبت به این دارو بسیار نادر هستند.گرچه اگر هرگونه عوارض جانبی خطرناکی در خود مشاهده کردید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.از جمله:
•    جوش
•    خارش
•    تورم(مخصوصا روی صورت،زبان و گلو)
•    سرگیجه شدید
•    تنفس دشوار

این موارد فهرست کامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست.چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

ممکن است پزشک شما در حال حاضر نیز از تمام تداخلات دارویی محتمل باخبر باشد و به همین علت شما را تحت نظر قرار دهد
فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید(از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی) تهیه کرده و به پزشک خود نشان دهید.بدون مشورت با پزشک مصرف آن را متوقف نکنید یا میزان مصرف آن را تغییر ندهید
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

داروی پوستیدرمان خارش،زخم و پوسته شدن
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه