منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

افلورنیتین(تزریقی)

(Eflornithine (Injection Route

دارو شناسی

افلورنیتین برای درمان بیماری خواب آفریقایی، یک بیماری که به واسطه ی پروتوزوئید(حیوان هایی کوچک تک سلولی) ایجاد می شود، استفاده می شود.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
تحقیقات انجام شده بر روی این دارو تنها بر روی بزرگسالان بوده و هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی کارکرد افلورنیتین در کودکان زیر دو سال با کارکرد آن در سایر گروه های سنی در دست نیست. برای کودکان بزرگتر نیز عوارض جانبی یا مشکلاتی که این دارو برای بزرگسالان ایجاد می کند، قابل پیش بینی می باشد.
سالمندان
بسیاری داروها به طور خاص در سالمندان مورد تحقیق قرار نگرفته اند. بنابراین ممکن است اینکه دقیقا آیا همانطور که برای افراد جوانتر کارکرد دارند یا آیا عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی در افراد سالمند ایجاد می کنند، شناخته نشده است.
هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی کارکرد افلورنیتین بر روی سالمندان با سایر گروه های سنی در دسترس نمی باشد.
بارداری
تمام دوره های سه ماهه/ دسته بندی بارداری c
توضیحات: آزمایش بر روی حیوانات تاثیرات نامساعد نشان داده و هیچ تحقیقات کافی در مورد زنان باردار وجود ندارد.یا هیچ تحقیقاتی بر روی حیوانات انجام نشده و تحقیق کافی در زنان باردار صورت نگرفته است.
شیردهی 
مطالعات مناسبی بر روی زنان انجام نشده تا خطر برای نوزاد،در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی مشخص شود.اثزات مثبت آن را نسبت به خطرات آن،قبل از مصرف این دارو در ایّام شیردهی بسنجید.
 

نحوه مصرف

برای تضمین دریافت بهترین پاسخف افلورنتین باید در تمام طول درمان مصرف شود. همچنین این دارو زمانی به بهترین شکل عمل می کند که میزان ثابتی از ان در خون وجود داشته باشد. برای کمک به حفظ میزان مشخصی از دارو در خون، افلورنتین باید روی یک برنامه منظم مصرف شود.

نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
برای دوز تزریقی:
•    برای درمان بیماری خواب آفریایی:
I.    بزرگسالان- میزان مصرف براساس وزن توسط پزشک تعیین می شود. میزان مصرف معمول 100میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد می باشد که به آهستگی داخل رگ در یک بازه ی 45دقیقه ای تزریق می شود. این میزان هر شش ساعت برای چهارده روز مصرف می شود.
II.    کودکان- مصرف و میزان مصرف توسط پزشک تعیین می شود.
 

اقدامات احتیاطی

 بسیار مهم است که پزشک روند بهبودی شما را طی ویزیت های مرتب بررسی کند. این دارو ممکن است باعث بروز مشکلات خونی شود.
الفلورنیتین می تواند تعداد گلوبول های سفید در خون را کاهش دهد، و از این طریق احتمال ابتلا به عفونت را زیاد کند. همچنین می تواند تعداد پلاکت ها را کاهش دهد که برای انعقاد خون لازمند. اگر این اتفاق بیفتد راه های جلوگیری مشخصی وجود دارند که می توانند خطر عفونت یا خونریزی را کاهش دهند.
•    اگر احساس می کنید دچار عفونت، تب یا سردی شدید سریعا به پزشک اطلاع دهید.
•    اگر متوجه هرگونه خونریزی غیر عادی، کبودی، مدفوع سیاه و قیرگون، ادرار یا مدفوع خونی یا نقطه نقطه های قرمز بر پوست شدید، سریعا با پزشک درمیان بگذارید.
•    در زمان استفاده از مسواک معمولی، نخ دندان یا خلال دندان مراقب باشید. پزشک یا دندان پزشک ممکن است راه های دیگری برای شست و شوی دندان و آدامس ها توصیه کند. پیش از انجام هرگونه عمل بر روی دندان هایتان با پزشک مشورت کنید.
•    در هنگام مصرف این دارو مراقب باشید خود را با اشیاء تیز مانند کارد آشپزخانه یا ناخن گیر زخمی نکنید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
شناخته شده
•    گلو درد و تب
•    کبودی یا خونریزی غیر عادی
•    ضعف یا خستگی غیر معمول
موارد نادر
•    تشنج(صرع)
•    ناشنوایی
برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید
شناخته شده
•    اسهال
•    حالت تهوع
•    معده درد
•    استفراغ
موارد نادر
•    ریزش مو
•    سردرد

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. در صورتی که از هر داروی با نسخه یا بدون نسخه ی دیگری استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.  برای مصرف داروی خود همراه با غذا یا الکل یا محصولات دخانی با پزشک مشورت کنید.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است بر مصرف این دارو تاثیر بگذارد. اگر مشکلات پزشکی دیگری داشتید حتما با پزشک در میان بگذارید. بخصوص:
•    کم خونی یا دیگر مشکلات خونی- افلورنیتین ممکن است باعث بروز مشکلات خونی شود یا مشکلاتی را که قبلا داشتید بدتر کند
•    ناشنوایی- درمان دراز مدت با افلورنیتین ممکن است احتمال ناشنوایی را افزایش دهد.
•    بیماری کلیوی- در بیماران با مشکلات کلیوی ممکن است عوارض جانبی افزایش یابد.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

Eflornithineخواب آفریقاییپروتوزوئید
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه