منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آدفوویر

)ADEFOVIR( ORAL ROUT

دارو شناسی


آدفوویر برای درمان (دراز مدت) ویروس HBV هپاتیت B وعفونت مزمن در بیمارانی که حداقل 12 سال سن دارند استفاده می شود. آدفوویر یک درمان برای ویروس هپاتیت B است، اما ممکن است میزان ویروس در بدن شما را کاهش دهد. همچنین ممکن است توانایی  تکثیراین ویروس در بدن شما را کاهش دهد. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات آدفوویر بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این دارو برای کودکان زیر 12سال توصیه نمی شود.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیر سوء برجنین دارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است . 
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده از این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استفاده همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
ویروس نقص ایمنی  (HIV) 
بیماری های کلیوی
بیماری کبد (از جمله سیروز) با احتیاط مصرف شود، ممکن است  شرایط  وخیمترشود .
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو با یک فرم در مورد اطلاعات بیمار و دارو همراه است. مطالعه و درک اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است.دستورالعمل استفاده از این دارو را با دقت  پیروی نمایید واگر سئوالی داشتید با دکتر صحبت نمایید.
هنگامی که مقدار خون در بدن ثابت شود این ذارو بهتر اثر میکند. برای کمک به ثابت نگه داشتن مقدار خون، مصرف دارو را فراموش نکنید.
 اگر مصرف دارومتوقف شود حتی برای یک زمان کوتاه ممکن است  میزان ویروس در خون افزایش یابد وهمچنین ممکن است مقاومت این ویروس در برابر آدفوویرافزایش یافته  و سخت تر درمان شود.می توان این دارو را با غذا  یا شکم خالی مصرف نمود.

میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای مصرف خوراکی (قرص):
برای عفونت مزمن هپاتیت B:
بزرگسالان و کودکان 12 سال وبزرگتر:10 میلی گرم یک بار در روز.
کودکان کمتر از 12 سال: استفاده ازاین دارو توصیه نمی شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوز اين دارو، به محض يادآوری آن را مصرف كنيد. چنانچه زمان دوز بعدی فرا رسيده بود، و یا تا روز بعد متوجه فراموش شدن دوز نشدید، طبق همان زمانبندی پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آن داروی اضافی نخورید.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
شما نباید این دارو را به هنگام مصرف تنوفوویر  و یا داروهای دیگر حاوی تنوفوویر استفاده نمایید.اگراز این نوع داروها استفاده  میکنید این موضوع را به پزشک خود گزارش دهید.بدون صحبت با پزشک مصرف این را شروع  نکنید.
اگرمبتلا به عفونت اچ آی وی هستید با پزشک خود در مورد درمان  بیماری گفتگو نمایید. اگر شما از این دارو برای درمان هپاتیت B مزمن ، وبرای عفونت HIV همزمان استفاده می کنید، ممکن است این دارو برای درمان HIV کمتر اثر کند. ممکن است قبل از استفاده از این دارو نیاز به انجام آزمایش HIV باشد. این دارو به درمان عفونت HIV شما کمک نخواهد کرد.
هنگامی که این دارو متوقف شود، ممکن است بیماری کبد (هپاتیت) بدترشود.بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید .قبل از توقف دارو حتما نزد پزشک بروید .برای بررسی عملکرد کبد آزمایش خون مورد نیاز خواهد بود.
در صورت بروز علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید: وجود خون در ادرار، تغییر در فرکانس ادرار و یا مقدار ادرار، اشکال در تنفس، خواب آلودگی، افزایش تشنگی، از دست دادن اشتها، تهوع یا استفراغ، تورم پاها یا پایین پاها، یا ضعف. ممکن است این علائم یک مشکل جدی کلیوی باشد .

دو واکنش نادر ولی جدی به این دارو اسیدوز لاکتیک (ساخت اسید در خون) و سمیت کبدی، از جمله  بزرگ شدن کبد.اگرچاق و یا زن هستید، و یا از داروهای ضد HIV را برای مدت طولانی استفاده می کنید این دو عامل بسیار شایع است.+اگردچار ناراحتی یا درد معده ، تهوع، استفراغ، اسهال ، کاهش اشتها، گرفتگی و درد عضله، خستگی یا ضعف غیر معمول،مشکل تنفسی ، و یا زردی پوست و چشم  شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید .
درمان با آدفوویر احتمال انتقال عفونت یا ویروس هپاتیت B به افراد دیگر از طریق تماس جنسی و یا توسط سوزن را کاهش نمی دهد .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
ادرار تیره
خستگی و ضعف عمومی
مدفوع روشن
تهوع و استفراغ
درد شکم یا معده
چشمان و پوست زرد
عوارض غیر شایع
وجود خون در ادرار
تغییر در فرکانس ادرار و یا مقدار ادرار
مشکل تنفسی
خواب آلودگی
افزایش تشنگی
از دست دادن اشتها
تورم پا یا ساق پا
ضعف
عوارض نادر
تنفس سریع و سطحی
درد عضلانی 
تنگی نفس
خواب آلودگی
خستگی و ضعف غیر معمول
عوارض ناشناخته
نفخ
شکستگی استخوان، به ویژه از استخوان ران
درد استخوان
لرز
ادرار تیره رنگ
یبوست
تشنج
افزایش فرکانس یا میزان ادرار
ضربان قلب سریع
تب
افزایش در میزان ادرار
افزایش فشار خون
سوء هاضمه
کمر یا پهلودرد 
درد عضلانی یا ضعف
درد در معده و یا شکم
تورم صورت، انگشتان، و یا پایین پاها
افزایش وزن
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید
عوارض شایع دیگر
درد شکم و معده
سردرد
عدم وجود و یا از دست دادن قدرت
 عوارض غیرشایع دیگر
اسیدی شدن معده 
آروغ زدن
نفخ 
اسهال
هوای اضافی و یا گاز در معده یا روده
سوزش سر دل
عبور گاز
ناراحتی یا درد معده
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان ویروس HBVدرمان هپاتیت Bعفونت مزمن
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه