منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلندرونات

(Alendronate (Oral Route

دارو شناسی

این دارو همچنین به منظور افزایش توده استخوان در مردان با پوکی استخوان، و در مردان و زنان به پیشگیری و درمان پوکی ناشی از استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها (مانند داروی کورتیزون ) استفاده می شود. همچنین ممکن است برای درمان بیماری پاژه استخوان استفاده شود. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
محلول
قرص جوشان
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
استفاده از آلندرونات در کودکان نشان داده نشده است .
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده آلندرونات بر روی سالمندان نشان نداده است. دراین بیماران  با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی اثر سوء نشان داده اند، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است . 
دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعات کافی در مورد استفاده از این دارو در دوران شیردهی و تهدید نوزاد وجود ندارد. برای استفاده، بهتر است قبل از استفاده این دارو به هنگام شیردهی خطرات مربوط به مصرف  این دارو در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Parathyroid Hormone

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
کم خونی
مشکلات لخته شدن خون 
سرطان
مشکلات دندانی 
درمان های دندانپزشکی (به عنوان مثال، کاشت دندان، کشیدن دندان) 
عفونت
بهداشت ضعیف دهان و دندان ضعیف
جراحی (به عنوان مثال، جراحی دندان) ممکن است خطر مشکلات شدید فک را افزایش دهد.
مشکلات مری (لوله ی از حلق به معده ) به عنوان مثال، آشالازی، تنگی
هیپوکلسمی (کلسیم کم در خون) 
ناتوانی در ایستادن یا نشستن راست به مدت حداقل 30 دقیقه 
مشکلات کلیوی شدید 
مشکل در بلع، باید در بیماران با این شرایط  نبایداستفاده  شود.
نارسایی قلبی
مشکلات قلب یا رگ های خونی
فشار خون بالا،با احتیاط مصرف شود. بینوستو (Binosto) حاوی سدیم  است و اگر شما در یک رژیم غذایی با نمک محدود دارید ممکن است شرایط را بدتر کند .
مشکلات معده یا روده (به عنوان مثال، مری، دوازدهه، التهاب معده، سوزش سر دل، التهاب یا زخم مری)با احتیاط مصرف شود ،آلندرونات ممکن است این شرایط را بدتر کند.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.
این دارو با دفترچه راهنما و درج اطلاعات برای بیمارهمراه می باشد .با دقت دستورالعمل دارو را بخوانید و بر طبق آن عمل نمایید. اگر سوالی داشتید از دکتر خود بپرسید.
دارو را با معده خالی مصرف نمایید.دارو را باید در اسرع وقت و حداقل 30 دقیقه قبل ازمصرف هر گونه مواد غذایی، آشامیدنی، یا داروهای دیگر استفاده نمایید. مواد غذایی و نوشیدنی (به عنوان مثال، آب معدنی، قهوه، چای و یا آب) مقدار آلندرونات جذب شده توسط بدن را کاهش میدهد.  داروها مانند آنتی اسیدها، کلسیم، و یا مکمل های ویتامین نیز جذب آلندرونات کاهش می دهد.
اگر شما محلول خوراکی آلندرونات را مصرف می کنید، بلافاصله پس از مصرف دارو حداقل یک چهارم از یک فنجان آب بنوشید. با خوردن آب این دارو سریعتر وارد روده شده و توسط بدن جذب می شود.
قرص را کاملا  با یک لیوان پر آب ببلعید.از مکیدن یا جویدن قرص اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث سوزش گلو شود.
اگر قرص جوشان  آلندرونات را مصرف می کنید، آن را در یک لیوان آب و در دمای اتاق حل نمایید. بعد از جوشیدن قرص  حداقل 5 دقیقه صبر کنید و سپسمحلول را به مدت ده ثانیه هم بزنید و آنرا بنوشید.
حداقل 30 دقیقه پس از مصرف آلندرونات و قبل از خوردن اولین مواد غذایی در روز دراز نکشید. این کمک خواهد کرد که آلندرونات سریعتربه معده تان برسد. همچنین از تحریک مری شما  جلوگیری خواهد کرد.
این مهم است که شما از یک رژیم غذایی خوب و متعادل  با مقادیر کافی از کلسیم و ویتامین D موجود در شیر و یا محصولات لبنی دیگر استفاده نمایید. با این حال، در عرض 30 دقیقه یا بیشتر پس از مصرف آلندرونات هر گونه مواد غذایی، نوشابه، یا مکمل های کلسیم استفاده نکنید. با انجام این کار ممکن است این دارو از به درستی اثر نکند.
مصرف دارو را طبق  دستور اعمل دکتر خود دنبال کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است این دارو تاثیر نداشته باشد. بطور ناگهانی و بدون درخواست دکتر مصرف دارو را قطع نکنید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص جوشان):
برای درمان پوکی استخوان در مردان:
بزرگسالان:70 میلی گرم یک بار در هفته حداقل 30 دقیقه قبل از غذا و نوشیدنی غیر از آب.
کودکان: استفاده این دارو توصیه نمی شود.
برای درمان پوکی استخوان پس از یائسگی:
بزرگسالان:70 میلی گرم یک بار در هفته حداقل 30 دقیقه قبل از غذا و یا نوشیدنی به غیر از آب 
کودکان: استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
برای اشکال خوراکی  (شربت یا قرص):
برای درمان پوکی استخوان القاء شده با کورتیکواستروئید:
بزرگسالان:5 میلی گرم یک بار در روز حداقل 30 دقیقه قبل از غذا و یا نوشیدنی به غیر از آب است. در زنان یائسه استروژن نباید مصرف شود، میزان مصرف 10 میلی گرم یک بار در روز است.
کودکان: استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
برای درمان بیماری پاژه استخوان:
بزرگسالان:40 میلی گرم یک بار در روز به مدت 6 ماه.ممکن است پزشک مصرف دوباره این دارو را تجویز کند.
کودکان: استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
برای درمان پوکی استخوان در مردان:
بزرگسالان:10 میلی گرم یک بار در روز و یا 70 میلی گرم یک بار در هفته ،حداقل 30 دقیقه قبل از غذا و یا نوشیدنی به غیر از آب.
کودکان: استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
برای درمان پوکی استخوان پس از یائسگی:
بزرگسالان:10 میلی گرم یک بار در روز و یا 70 میلی گرم یک بار در هفته، حداقل 30 دقیقه قبل از غذا و یا نوشیدنی به غیر از آب .
کودکان: استفاده از این دارو توصیه نمی شود. .
برای پیشگیری از پوکی استخوان پس از یائسگی:
بزرگسالان:5 میلی گرم یک بار در روز یا 35 میلی گرم یک بار در هفته، حداقل 30 دقیقه قبل از غذا و یا نوشیدنی به غیر از آب.
کودکان: استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو می تواند مری را تحریک کند. اگر فکر می کنید با شروع این دارو موجب آسیب به مری می شود، مصرف این دارو را قطع نموده وبا دکتر خود تماس بگیرید. برخی از علائم آسیب به مری؛ سوزش سر دل ،درد در هنگام بلع، درد در مرکز قفسه سینه ، مشکل در بلع، یا احساس گیر کردن مواد غذایی در راه معده.
مصرف آلندرونات را در صورت مراجعه به پزشک اطلاع دهید . اگر به هنگام مصرف آلندرونات،به دندانپزشک مراجعه کردید ممکن است شانس یک مشکل شدید با فک  افزایش یابد.
دکتر خود را در مورد مشکلات پزشکی جدید، به خصوص با دندان یا فک خود مطلع نمایید. اگر به هنگام استفاده از این دارو دچار درد استخوان شدید، مفصل، و یا درد عضلانی شدید به دکتر اطلاع دهید.
این دارو می تواند مقدار کلسیم در خون خود را کاهش دهد.اگر دچارهر علائمی از کاهش سطوح کلسیم، مانند اسپاسم های عضلانی، کشش ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در انگشتان دست و پا، و یا لب شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
این دارو ممکن است خطر ابتلا به شکستگی های استخوان ران را افزایش دهد. این ممکن است بیشتر در بین کسانیکه برای مدت زمان طولانی از این دارو استفاده می کنند، رایج باشد.اگر دچار درد در ران، کشاله ران  و یا باسن شدید به دکتر خود اطلاع دهید.
قبل از مشورت با دکتر خود از داروهای دیگر استفاده نکنید. این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
درد شکم یا معده
عوارض غیرشایع
عدم وجود بلع
سوزش معده
سوزش و یا درد مری
درد عضلانی
عوارض نادر
بثورات پوستی
عوارض  ناشناخته 
شکم یا معده درد
تاول پوست، یا شل شدن پوست
نفخ یا ورم صورت، بازوها، دست، پایین پاها
درد عضلانی، استخوان، مفاصل
درد قفسه سینه
لرز
گیجی
تشنج
سرفه کردن
اسهال
مشکل با تنفس
مشکل با حرکت
سوزش معده
سنگینی فک
کهیر یا تاول
نامنظم بودن ضربان قلب
خارش
درد مفاصل
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
شل شدن دندان
درد عضلانی 
گرفتگی عضلانی در دستها، بازوها، پاها، ساق و یا چهره
بی حسی و سوزن سوزن شدن در اطراف دهان، نوک انگشتان یا پا
درد یا سوزش در گلو
درد، تورم، و یا بی حسی در دهان یا فک
افزایش وزن سریع
ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
تحریک  یا قرمزی چشم
قرمزی پوست
تنگی نفس
گلو درد
زخم و یا لکه های سفید بر روی لب یا زبان و یا در داخل دهان
تورم مفاصل
سوزن سوزن شدن دست یا پا
لرزش
خستگی یا ضعف غیر معمول
افزایش و یا از دست دادن وزن غیر معمول 
استفراغ
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض شایع
یبوست
اسهال
احساس  پف کردگی
سردرد
حالت تهوع
عوارض  ناشناخته 
تاری دید و یا تغییر ناگهانی در بینایی
سرگیجه یا سبکی سر
چشم درد
احساس ناراحتی و یا بیماری
ریزش مو و یا نازک شدن مو
احساس چرخش
حساسیت چشم به نور
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان پوکی استخوانکورتیکواستروئیدهاپاژه استخواننازک شدن استخوانیائسگی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه