منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آمیلوراید

(Amiloride (Oral Route

دارو شناسی

فشار خون بالا به حجم کار  قلب و عروق می افزاید. اگر فشار خون  برای مدت زمان طولانی ادامه یابد، قلب و عروق ممکن است به درستی عمل نکنند. این می تواند به رگ های خونی مغز، قلب، و کلیه ها آسیب برساند، و در نتیجه  منجربه سکته مغزی، نارسایی قلبی، و یا نارسایی کلیه شود. فشار خون بالا نیز ممکن است خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش دهد.اگر فشار خون کنترل شود ممکن است به احتمال زیاد این مشکلات کمتر رخ دهد. آمیلوراید همچنین برای درمان احتباس آب (ادم) در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب استفاده می شود.
آمیلوراید یک نوع  ادرار آور (قرص آب) است که  به از دست دادن پتاسیم بیش از حد جلوگیری میکند.با کاهش  مقدار آب در بدن  و افزایش جریان ادرار،باعث کاهش فشار خون می شود. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
 مطالعات مناسب در رابطه با سن و اثرات آمیلوراید در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات آمیلوراید درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال، افراد سالمند با بیماری قلبی، کلیوی و ریوی به هنگام مصرف این دارو باید با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی اثر سوء نشان داده اند، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است . 
دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعات نشان می دهد که این دارو ممکن است تولید و یا ترکیب شیر را تغییر دهد. اگر یک جایگزین برای این دارو تجویز نشود، شما باید شیردهی را به علت بروز عوارض جانبی متوقف نمایید.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Eplerenone
Triamterene
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Alacepril
Arginine
Arsenic Trioxide
Benazepril
Bupropion
Captopril
Cilazapril
Delapril
Dofetilide
Droperidol
Enalaprilat
Enalapril Maleate
Fosinopril
Imidapril
Levomethadyl
Lisinopril
Moexipril
Pentopril
Perindopril
Potassium
Quinapril
Ramipril
Sotalol
Spirapril
Temocapril
Trandolapril
Trimethoprim
Zofenopril
Aceclofenac
Acemetacin
Amtolmetin Guacil
Aspirin
Bromfenac
Bufexamac
Carbenoxolone
Celecoxib
Choline Salicylate
Clonixin
Dexibuprofen
Dexketoprofen
Diclofenac
Diflunisal
Dipyrone
Droxicam
Etodolac
Etofenamate
Etoricoxib
Felbinac
Fenoprofen
Fepradinol
Feprazone
Floctafenine
Flufenamic Acid
Flurbiprofen
Gossypol
Ibuprofen
Ibuprofen Lysine
Indomethacin
Ketoprofen
Ketorolac
Licorice
Lornoxicam
Loxoprofen
Lumiracoxib
Meclofenamate
Mefenamic Acid
Meloxicam
Morniflumate
Nabumetone
Naproxen
Nepafenac
Niflumic Acid
Nimesulide
Oxaprozin
Oxyphenbutazone
Parecoxib
Phenylbutazone
Piketoprofen
Piroxicam
Proglumetacin
Propionic Acid
Propyphenazone
Proquazone
Quinidine
Rofecoxib
Salicylic Acid
Salsalate
Sodium Salicylate
Sulindac
Tenoxicam
Tiaprofenic Acid
Tolfenamic Acid
Tolmetin
Valdecoxib
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
Potassium Containing Food

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
دیابت 
هیپرکالمی (پتاسیم بالا در خون)
بیماری های کلیوی (به عنوان مثال، آنوری یا نفروپاتی دیابتی) در این بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
بیماری های قلبی 
بیماری های کبد شدید (برای مثال، سیروز کبدی و یا انسفالوپاتی) 
بیماری ریوی ،با احتیاط استفاده کنید. ممکن است شانس عوارض جانبی را افزایش دهد. 
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید علاوه بر استفاده از این دارو، برای درمان فشار خون باید وزن خود را کنترل نموده و تغییراتی در نوع غذاهایی که می خورید، به ویژه غذاهای پر سدیم (نمک) انجام دهید.  اگر برای‌ كاهش‌ فشار خون آمیلوراید مصرف‌ می‌كنید، مصرف‌ سدیم (نمك‌( را باید محدود كنید. از پزشكتان‌ درخواست‌ كنید دستوارات‌ تغذیه‌ای‌ در اختیارتان‌ بگذارد یا شما را به‌ یك‌ متخصص‌ تغذیه‌ معرفی‌ كند.
خیلی از افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، به علائم این بیماری توجه نمی کنند. در حقیقت این بیماران احساس طبیعی دارند. مهم است که به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشد. اگر فشار خون بالا درمان نشود، می تواند باعث مشکلات جدی از قبیل نارسایی قلبی، بیماری عروق خونی، سکته مغزی، یا بیماری کلیوی شود.
به خاطر داشته باشید این دارو درمان قطعی محسوب نمی شود اما باعث کنترل فشار خون می شود. اگر مایل به کاهش و ثبات فشار خون هستید باید مطلبق دستور پزشک عمل نمایید.
این دارو با اطلاعاتی برای بیمار بهمراه است. بادقت دستورالعمل درج شده را بخوانید و بر طبق آن عمل نمایید. دقت دنبال کنید. اگر سوالی داشتید ازدکتر خود بپرسید.
شما می توانید این دارو را با غذا مصرف نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای مصرف خوراکی (قرص):
برای فشار خون بالا و یا ادم:
بزرگسالان: 5میلی گرم یک بار در روز. در صورت نیاز ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش می دهد.
کودکان: استفاده ومیزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. این بسیارمهم است که دکتر برای پیشرفت درمان شما را تحت نظر داشته باشد و تصمیم بگیرد که که آیا شما باید همچنان این دارو مصرف نمایید یا نه.برای بررسی اثرات ناخواسته ممکن است  آزمایش خون لازم باشد. 
بدون مشورت با پزشک از داروهای دیگر استفاده نکنید. این امر به ویژه شامل مکمل پتاسیم و یا جایگزین های نمک حاوی پتاسیم میشود.

این دارو ممکن است مقدار پتاسیم در خون را افزایش دهد.اگردچار درد شکمی، گیجی؛ اشکال در تنفس، ضربان قلب نامنظم؛ تهوع یا استفراغ؛ عصبانیت؛ بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها، پاها، و یا لب ،تنگی نفس؛ یا ضعف یا سنگینی پاها شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
درد شکم
گیجی
مشکل با تنفس
ضربان قلب نامنظم
تهوع یا استفراغ
عصبانیت
بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها، پاها، و یا لب
تنگی نفس
ضعف یا سنگینی پاها
عوارض غیر شایع
تحریک
کمر درد
تاری دید
اغماء
سرگیجه
خواب آلودگی
تب
توهم (دیدن چیزهایی که وجود ندارد)
سردرد
کج خلقی
تنفس
تغییرات خلق و خوی یا روانی 
تشنج
گرفتگی گردن
تنگی در قفسه سینه
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ
خس خس
عوارض نادر
 درد فک
مدفوع قیری ،خونی یا سیاه و سفید
سوزش در هنگام ادرار
سوزش، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن 
تغییری در بینایی
درد، ناراحتی، یا سنگینی قفسه سینه
لرز
مدفوع خاکستری رنگ
عرق سرد
یبوست
ادرار تیره
دفع ادرار سخت یا دردناک
سرگیجه، غش، و سبکی سر بهنگام بلند شدن و یا حالت نشستن
غش
ضربان قلب شدید و یا نبض سریع 
خارش
مدفوع به رنگ روشن
از دست دادن اشتها
از دست دادن بینایی
لرزش در پاها، بازوها، دستها و پاها
درد معده شدید
تعریق
لرزش یا تکان دادن دست یا پا
بوی نفس های ناخوشایند
استفراغ خون و یا مواد که  قهوه ای بنظر برسد
چشمان یا پوست زرد 
عوارض ناشناخته
معده درد مداوم
سرفه کردن
درد کمر یا پهلو
پوست رنگپریده
گلو درد
زخم، و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
غدد متورم و دردناک
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
علائم مصرف بیش از حد
کاهش ادرار 
خشکی دهان 
افزایش ضربان قلب
سبکی سر
گرفتگی یا دردعضلانی 
درد یا ضعف در دست یا پا
تنفس سریع
چشمهای گود رفته
تشنگی
پوست چروکیده
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض شایع
اسهال
کاهش وزن
عوارض شایع
تغییر در اشتها
علاقه کاهش در مقاربت جنسی
ناتوانی در داشتن و یا نگه داشتن نعوظ
از دست دادن درتوانایی جنسی ، میل و یا عملکرد
عوارض نادر
اسیدی شدن معده 
آروغ زدن
صدای زنگ یا وزوز یا دیگر سر و صدا های غیر قابل توضیح در گوش
دلسردی
دوبینی
هوای اضافی و یا گاز در معده یا روده
احساس غم 
تکرر ادرار
احساس پف کردگی
ریزش مو و یا نازک شدن مو
از دست دادن شنوایی
افزایش نیاز به ادرار کردن
افزایش حجم ادرار
سوء هاضمه
درد مفاصل
درد پا 
گردن یا شانه درد
شب کوری
درد در قفسه سینه یا زیر قفسه سینه
فشار در معده
خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول
بیخوابی
احساس ناراحتی معده
گرفتگی بینی
تورم ناحیه شکم یا معده
تورم سینه یا پستان درد در هر دو گروه زنان و مردان
مشکل در تمرکز
مشکل خواب
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان فشار خون بالاقلب و عروقنارسایی قلبینارسایی کلیهادم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه