منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آمینوگلوتتیماید

(Aminoglutethimide (Oral Route

دارو شناسی

آمینوگلوتتیماید در بخشی از بدن به نام کورتکس آدرنال عمل می کند.این دارواستروئیدهای آدرنال را مهار میکند. آمینوگلوتتیماید در درمان برخی از تومورهای قشر آدرنال نیز استفاده میشود. همچنین، در بیش فعالی کورتکس آدرنال بدون سرطان استفاده میشود.
علاوه بر این، گاهی برای درمان بیماری خاصی که توسط دکتر تعیین شود، استفاده می شود.
آمینوگلوتتیماید در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر استفاده می شود:
سرطان پستان
سرطان پروستات
آمینوگلوتتیماید تنها با تجویز دکتر و در اشکال زیر موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
آمینوگلوتتیماید در تعداد محدودی از کودکان تست شده است. با این حال، اثرات آمینوگلوتتیماید در کودکان برای تعیین دلیل بسیار دشوار است، زیرا با داروهای دیگر ترکیب شده است.
سالمندان
کمبود انرژی ممکن است در افراد مسن رخ دهد، زیرا معمولا به اثرات آمینوگلوتتیماید حساس تر هستند.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .گرچه ممکن است فواید درمان در یک وضعیت تهدید کننده زندگی و یا یک بیماری جدی نسبت به خطراتش بیشتر باشد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
 Acenocoumarol
Dexamethasone
Digitoxin
Tamoxifen
Theophylline
Warfarin
 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
آبله مرغان 
هرپس زوستر (زونا) 
عفونت ،ممکن است کورتکس آدرنال را تحت تاثیر قرار دهد. اگر یک مکمل استروئیدی استفاده شود ، نیاز به تغییر در دوز  است. 
بیماری های کلیوی 
بیماری کبد، اثر  آمینوگلوتتیماید ممکن است به دلیل از دفع آهسته از بدن افزایش یابد.
تیروئید، آمینوگلوتتیماید می تواند باعث کم کاری غده تیروئید شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  این دارو گاهی اوقات باعث تهوع و استفراغ می شود. این اثرات معمولا پس از مدتی  کاهش یا از بین می رود.حتی اگر احساس بیماری کردید ، بسیار مهم است که این دارو را استفاده نمایید. از پزشک خود راه هایی برای کاهش این اثر بپرسید.بدون مشورت با پزشک  مصرف این دارو را متوقف نکنید.

اگر بلافاصله پس از مصرف این دارو دچار استفراغ شدید ، این موضوع را به دکتر خود اطلاع دهید. وی به شما خواهد گفت که آیا دوباره قرص را مصرف نمایید  و یا تا زمان مصرف بعدی صبر کنید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. دکتر ممکن است از شما بخواهد بهنگام مصرف این دارو از یک کارت شناسایی یا دستبندی که نشان دهنده مصرف این دارو باشد، بهمراه داشته باشید.
قبل از انجام هر گونه عمل جراحی (از جمله جراحی های دندان) و یا درمان اورژانسی، دکتر یا دندانپزشک را از مصرف این دارو در جریان بگذارید. از آنجا که این دارو غده آدرنال را تحت تاثیر قرار میدهد،ممکن است استروئیدهای اضافی مورد نیاز باشد.
اگر دچار صدمه دیدگی ، عفونت و یا بیماری از این قبیل شدید، دکتر خود را درجریان بگذارید. این دارو ممکن است سیستم دفاعی بدن را در برابر عفونت یا التهاب تضعیف کند.

عوارض این دارو در برخی افراد  موجب بروز خواب آلودگی ، گیجی ، سستی ،نیمه هشیاری میشود. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به این دارو مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند. ممکن است با مصرف این دارو به هنگام ایستادن یا نشستن دچار سرگیجه یا غش شوید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. 

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

سرطان پروستاتسرطان پستانداروی ضد سرطانی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه