منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آرتمتر و لومفانترین

(Artemether And Lumefantrine (Oral Route

دارو شناسی

از ترکیب آرتمتر و لومفانترین در درمان عفونت مالاریا در مناطق و یا مناطقی که مشخص شده است که داروهای دیگری (به عنوان مثال، کلروکین) ممکن است اثر نکند، استفاده می شود.

ترکیب آرتمتر و لومفانترین متعلق به گروهی از داروهای ضد مالاریا می باشد. مالاریا، یک نوع عفونت سلول های قرمز خون منتقل شده توسط نیش پشه می باشد. گرچه، این دارو برای جلوگیری از مالاریا و یا برای درمان مالاریای شدید و یا پیچیده استفاده نمی شود.

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات این دارو درکودکان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در کودکان انتظار نمی رود. اگرچه ، ایمنی و اثر بخشی در کودکان با وزن کمتر از 5 کیلوگرم مشخص نشده است.
سالمندان
اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات کلروکین درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال،افراد سالمند با بیماری کبدی و کلیوی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار با استفاده از این دارو وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
 مطالعاتی در مورد استفاده  این دارو در دوران شیردهی حاصل نشده است. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Amifampridine
Aurothioglucose
Carbamazepine
Cisapride
Dexamethasone
Dronedarone
Enzalutamide
Fluconazole
Fosphenytoin
Ketoconazole
Mesoridazine
Nelfinavir
Phenobarbital
Phenytoin
Pimozide
Piperaquine
Posaconazole
Primidone
Rifabutin
Rifampin
Rifapentine
Saquinavir
Sparfloxacin
St John's Wort
Terfenadine
Thioridazine
Ziprasidone
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Alfuzosin
Amiodarone
Amitriptyline
Amoxapine
Amprenavir
Anagrelide
Apomorphine
Aripiprazole
Arsenic Trioxide
Asenapine
Astemizole
Atazanavir
Azithromycin
Bedaquiline
Blinatumomab
Boceprevir
Buserelin
Ceritinib
Chloroquine
Chlorpromazine
Ciprofloxacin
Citalopram
Clarithromycin
Clomipramine
Clozapine
Conivaptan
Crizotinib
Cyclobenzaprine
Dabrafenib
Dasatinib
Degarelix
Delamanid
Delavirdine
Desipramine
Deslorelin
Disopyramide
Dofetilide
Dolasetron
Domperidone
Donepezil
Droperidol
Efavirenz
Erythromycin
Escitalopram
Etravirine
Fingolimod
Flecainide
Fluoxetine
Fosamprenavir
Gatifloxacin
Gemifloxacin
Golimumab
Gonadorelin
Goserelin
Granisetron
Halofantrine
Haloperidol
Histrelin
Hydroxychloroquine
Ibutilide
Idelalisib
Iloperidone
Imipramine
Indinavir
Ivabradine
Lapatinib
Leuprolide
Levofloxacin
Lopinavir
Methadone
Metronidazole
Mifepristone
Moxifloxacin
Nafarelin
Nelfinavir
Nevirapine
Nilotinib
Norfloxacin
Nortriptyline
Octreotide
Ofloxacin
Ondansetron
Paliperidone
Panobinostat
Pasireotide
Pazopanib
Pentamidine
Perflutren Lipid Microsphere
Perphenazine
Piperaquine
Procainamide
Prochlorperazine
Promethazine
Propafenone
Protriptyline
Quetiapine
Quinidine
Quinine
Ranolazine
Ritonavir
Salmeterol
Secukinumab
Sevoflurane
Siltuximab
Sodium Phosphate
Sodium Phosphate, Dibasic
Sodium Phosphate, Monobasic
Solifenacin
Sorafenib
Sotalol
Sunitinib
Tacrolimus
Telaprevir
Telavancin
Telithromycin
Tetrabenazine
Tipranavir
Tizanidine
Toremifene
Trazodone
Trifluoperazine
Trimipramine
Triptorelin
Vandetanib
Vardenafil
Vemurafenib
Vinflunine
Voriconazole
Mefloquine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
Grapefruit Juice

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
برادی کاردی (ضربان قلب آهسته)  شدید
حمله قلبی
بیماری های قلبی شدید
مشکلات ریتم قلب (به عنوان مثال، فاصله طولانی مدت QT مادرزادی)، یا سابقه 
هیپوکالمی (پتاسیم کم در خون)
کاهش منیزیم (منیزیم کم در خون) استفاده از این دارو توصیه نمی شود. ممکن است خطر ابتلا به مشکلات شدید ریتم قلب را افزایش دهد.
کاهش مصرف مواد غذایی در طول درمان، ممکن است شانس برگشت عفونت را افزایش دهد.
بیماری های کلیوی شدید
بیماری های کبدی شدید، با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل دفع آهسته  دارو از بدن افزایش یابد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو با بروشری برای اطلاعات بیماربهمراه است. دستورالعمل درج شده را با دقت بخوانید و پیروی کنید.اگرهر گونه سوالی برایتان بوجود آمد با دکتر خود صحبت کنید.
این دارو باید با غذا یا نوشیدنی هایی (به عنوان مثال، شیر، شیر خشک نوزاد، پودینگ، فرنی، و یا مایعات) مصرف شود. این  به جذب دارو به بدن کمک خواهد کرد.
اگر شما یا فرزندتان قادر به بلع قرص نیستید،آنرا در یک ظرف تمیز خرد نموده و با یک یا دو قاشق چای خوری آب مخلوط نمایید.
شما باید دارو را برای درمان کامل و یا حتی اگر  پس از چند روز احساس بهبودی کردید ، مصرف نمایید. این کمک خواهد کرد تا عفونت به طور کامل برطرف شود. اگر مصرف این دارو را خیلی زود کنار بگذارید ، علائم ممکن است مجددا بازگردند.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
برای درمان مالاریا:
بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 16 سال با وزن 35 کیلوگرم یا بیشتر:، در ابتدا، 4 قرص به صورت تک دوز، و سپس یک دوز (4 قرص) پس از 8 ساعت. در روزهای 2 و 3، یک دوز (4 قرص) دو بار در روز. در 3 روز درمانی در مجموع باید 24 قرص در شش دوز استفاده شود.
کودکان با وزن 25 کیلوگرم و کمتر از 35 کیلوگرم : در ابتدا، 3 قرص به صورت تک دوز، و سپس یک دوز (3 قرص) پس از 8 ساعت. در روزهای 2 و 3، یک دوز (3 قرص) دو بار در روز.در این برنامه درمانی 3 روزه  باید در مجموع 18 قرص در شش دوز استفاده شود.
کودکان با وزن 15 کیلوگرم و کمتر از 25 کیلو گرم: در ابتدا، 2 قرص به صورت تک دوز، و سپس یک دوز (2 قرص) پس از 8 ساعت. در روزهای 2 و 3، یک دوز (2 قرص) دو بار در روز.در این برنامه درمانی 3 روزه باید در مجموع 12 قرص در شش دوز استفاده شود.
کودکان با وزن 5 کیلوگرم و کمتر از 15 کیلوگرم :در ابتدا، 1 قرص به صورت تک دوز، و سپس یک دوز (1 قرص) پس از 8 ساعت. در روزهای 2 و 3، یک دوز (1 قرص) دو بار در روز.در این برنامه درمانی 3 روزه باید در مجموع 6 قرص در شش دوز استفاده شود.
کودکان با وزن کمتر از 5 کیلوگرم: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. اگر نشانه های شما در عرض چند روز بهبود نیافت، و یا اگر بدتر شد، به دکتر مراجعه نمایید.
اگر برای درمان عفونت مالاریا از داروی دیگری استفاده میکنید به دکتر خود بگویید. با استفاده از این دارو همراه با هالوفانترین ، مفلوکوئین ، یا کینین ممکن است شانس عوارض جانبی افزایش یابد.
این دارو می تواند باعث تغییراتی در ریتم قلبی، مانند بیماری به نام QT طولانی شود. ممکن است باعث غش یا اثرات جانبی جدی در برخی از بیماران شود.اگر دچارهر گونه علائم مشکلات ریتم قلب، مانند ضربان قلب سریع، تپش، یا نامنظم شدید به دکتر خود اطلاع دهید.
اگر پس از درمان دوباره دچارعلائمی شبیه سرماخوردگی (مانند لرز، تب، سردرد، درد عضلانی) شدید ، به دکتر مراجعه نمایید.
این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی شود.اگردچار بثورات جلدی، خارش، کهیر، گرفتگی صدا، مشکلات تنفسی، مشکل در بلع، و یا تورم در دست ، صورت، دهان  شدید با دکتر خود تماس بگیرید.
مالاریا توسط نیش انواع خاصی از پشه های ماده آلوده منتقل میشود. اگر شما درمحیطی و یا به جایی سفرکرده اید که احتمال ابتلا به مالاریا وجود دارد، اقدامات زیر برای جلوگیری از عفونت موثر خواهد بود:
در صورت امکان، اجتناب از بیرون رفتن بین غروب و طلوع آفتاب به این دلیل که در این زمان معمولا پشه ها بیشتر نیش می زنند.
ماندن در هوای مطبوع و اتاق روشن.
پوشیدن پیراهن آستین بلند و یا لباس و بلوز شلوار بلند برای محافظت از دست و پا ، به ویژه هنگام غروب یا سپیده دم که پشه ها بیشتر هستند.
در صورت امکان، خواب در یک اتاق روشن و یا مطبوع و یا در زیر پشه بند توری ، برای جلوگیری ازنیش  پشه های ناقل مالاریا .
استفاده از اسپری برای کشتن پشه ها بهنگام خواب در طول شب و ساعات شب.
این دارو ممکن است اثرات قرص های ضد بارداری را کاهش دهد. برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته،از اقدامات پیشگیرانه مانند: کاندوم، دیافراگم، و یا یک فوم پیشگیری از بارداری و یا ژل) بهنگام مصرف این دارو، استفاده نمایید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
درد شکم یا معده
لرز
سرفه 
ضربان قلب سریع، نامنظم، تپش
تب
سردرد
دردهای عضلانی
پوست رنگپریده
درد سمت راست بالای شکم یا معده 
گلو درد
گرفتگی بینی یا آبریزش
مشکلات تنفسی  
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض غیرشایع
تجمع چرک
اسیدی شدن معده 
آروغ زدن
مدفوع قیری ،سیاه و سفید
درد مثانه
وجود خون در ادرار
ادرار خونی یا ابری
تغییری در شنوایی
درد قفسه سینه
ادرار ابری
تشنج
تولید سرفه مخاطی
کاهش ادرار
اسهال
سوزش ادرار
مشکل با تنفس
عدم وجود بلع
سرگیجه
خشکی دهان
احتقان گوش
گوش درد
نیاز مکرر به  دفع ادرار
احساس ناراحتی و یا بیماری
سوزش معده
افزایش تشنگی
سوء هاضمه
درد مفاصل
از دست دادن اشتها
از دست دادن صدا
کمر درد
تغییرات خلق و خوی
درد عضلانی و گرفتگی عضلات
گرفتگی بینی
تهوع یا استفراغ
تنفس پر سر و صدا
بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها، پاها، و یا لب
بثورات قرمز رنگ با آبکی، زرد رنگ، یا چرک پر تاول
لرز
تنگی نفس
عطسه
زخم یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
ناراحتی معده
تعریق
تورم غدد
تنگی در قفسه سینه
مشکل با خواب
عوارض ناشناخته

تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
عوارض شایع
مشکلات حرکتی
فقدان یا از دست دادن قدرت
درد عضلانی 
درد عضلانی یا سفتی
بیخوابی
کاهش وزن
عوارض غیرشایع
کمر درد
سوزش، خارش، بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن
سوزش، خشکی و یا خارش چشم
ادامه زنگ یا وزوز یا دیگر سر و صدا های غیر قابل توضیح در گوش
مشکل اجابت مزاج
سرگیجه یا سبکی سر
از دست دادن شنوایی
کهیر یا تاول
قرمزی پوست
قرمزی، درد، تورم چشم، پلک، و یا پوشش داخلی پلک
احساس چرخش
لرزش 
لرزش در پاها، بازوها، دستها و پاها
لرزش یا تکان دادن دست یا پا
حرکات چشم کنترل نشده
عدم تعادل، لرزش، و یا مشکلات دیگر با کنترل عضلانی و یا هماهنگی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان حاد مالاریاعفونت سلول های قرمز خونضد مالاریانیش پشه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه