منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آتورواستاتین

(ATORVASTATIN(ORAL ROUT

دارو شناسی


 آتورواستاتین همراه با یک رژیم غذایی برای کمک به کاهش کلسترول  بد و چربی مانند  LDL، تری گلیسیرید  و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون مناسب است و به یک گروه از داروهای شناخته شده به نام استاتین ها تعلق دارد کاهش کلسترول "بد " و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول "خوب " خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی کمک می کند. 
این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات آتورواستاتین بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان 10تا 17سال نشان نداده است. به هرحال این دارو برای کودکان زیر 19 سال توصیه نمی شود.دختران جوان به هنگام استفاده از آتورواستاتین باید برای جلوگیری از بارداری و انتخاب روشهای مناسب برای فرزند آوری حتما به مشاوره مراجعه نمایند.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در سالمندان با مشکل عضلانی مرتبط با سن ممکن است احتیاط در دریافت آتورواستاتین نیاز باشد. 
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی و زنان باردارشواهد مثبتی مبنی بر خطرات کشنده بر روی جنین را نشان داده است.این دارو را نباید زنان باردار یا زنانی که میخواهند برای بارداری اقدام کنند، استفاده شود زیرا خطرات مصرف این دارو مهمتر از هرگونه مزایایی می باشد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
 مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی مادران شیرده نشان نداده است. در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Posaconazole
Atazanavir
Bezafibrate
Ceritinib
Ciprofibrate
Clarithromycin
Clofibrate
Colchicine
Conivaptan
Crizotinib
Cyclosporine
Dabrafenib
Dalfopristin
Danazol
Daptomycin
Darunavir
Diltiazem
Domperidone
Eliglustat
Erlotinib
Erythromycin
Fenofibrate
Fenofibric Acid
Fentanyl
Fluconazole
Fosamprenavir
Fusidic Acid
Gemfibrozil
Idelalisib
Indinavir
Isavuconazonium Sulfate
Itraconazole
Ketoconazole
Lopinavir
Mibefradil
Nefazodone
Nelfinavir
Niacin
Nilotinib
Piperaquine
Quinupristin
Saquinavir
Simeprevir
Telaprevir
Telithromycin
Tipranavir
Troleandomycin
Verapamil
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.

Amiodarone
Amprenavir
Azithromycin
Bexarotene
Black Cohosh
Boceprevir
Bosentan
Clopidogrel
Digoxin
Efavirenz
Eltrombopag
Etravirine
Fosphenytoin
Interferon Beta
Oat Bran
Pectin
Phenytoin
Pioglitazone
Quinine
Rifampin
St John's Wort
Voriconazole
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   استفاده این دارو با داروهای زیر توصیه نمیشود.
Grapefruit Juice
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
سابقه یا مصرف الکل
دیابت
کم کاری تیروئید
سابقه یا بیماری کبدی(با احتیاط مصرف شود ممکن است عوارض جانبی خطرناکی را در بر داشته باشد)
اختلالات حاد الکترولیتی
اختلالات حاد غدد درون ریز
بیماری های حاد کلیوی
تشنج غیر قابل کنترل(صرع)
 اختلالات متابولیکی
سپسیس Sepsis (عفونت شدید)
بیماری آنزیم کبدی
سکته مغزی
حمله ایسکمی گذرا(ممکن است مصرف این دارو با این وضعیت منجر به سکته قلبی شود)  
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  علاوه بر مصرف این دارو ممکن است پزشک معالج رژیم غذایی شما را به یک رژیم کم چرب ، کلسترول و قند تغییر دهد با دقت و طبق دستورات پزشک عمل نمایید. دارو را بر طبق یک ساعت معین در روز میل نمایید. قرص را کاملا ببلعید و از خرد کردن یا جویدن قرص اجتناب فرمایید. این قرص را میتوان به همراه غذا یا ناشتا میل نمایید.از مصرف الکل همزمان با استفاده آتورواستاتین جدا خودداری نمایید زیرا ممکن است باعث عوارض ناخواسته در کبد شود.در صورت نوشیدن منظم آب گریپ فروت ، این موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید.مصرف بیش از حد آب گریپ فروت (بیش از 5/1 لیتر در روز) همزمان با مصرف آتورواستاتین خطر آسیب عضلانی را افزایش داده و میتواند منجر به مشکلات کلیوی شود.

میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
کلسترول بالا

مصرف خوراکی (قرص)
بزرگسالان:10تا20 میلی گرم یکبار در روز ، ممکن است مصرف این قرص برای برخی بیماران در ابتدا 40 میلی گرم در روز نیاز باشد. ، در صورت نیاز و تحمل بیمار میزان دارو افزایش می یابد.البته مقدار مصرف معمولا بیش از 80 میلی گرم درروز نمیباشد.
کودکان 10 تا 17 سال: 10 میلی گرم یکبار در روز ، در صورت نیاز و تحمل بیمار میزان دارو افزایش می یابد.البته مقدار مصرف معمولا بیش از 20میلی گرم درروز نمیباشد. 
 کودکان زیر 10 سال:میزان دارو توسط پزشک معین میشود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوز اين دارو، به محض يادآوری آن را مصرف كنيد. چنانچه زمان دوز بعدی فرا رسيده بود، و یا تا زمان دوز بعدی کمتر از دوازده ساعت زمان داشتید، طبق همان زمانبندی پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آن داروی اضافی نخورید.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نموده و یا با مرکز فوریت های اورژانس تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
رژیم کم چرب و کم کلسترول توصیه می شود. برنامه ورزشی وغذایی تنظیم شده توسط پزشک یا متخصص تغذیه باید به دقت رعایت شود.

 

شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح نماییم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا روند بهبودی او زیر نظر گرفته شود.با انجام این کار به دکتر این اجازه داده می شود تا متوجه عملکرد دارو شود ، ممکن است آزمایش خون برای تشخیص عوارض جانبی مورد نیاز باشد.
در صورت مشاهده ضعف ، گرفتگی و درد عضلانی غیر قابل توصیف بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید این میتواند علائم مشکلات عضلانی مانند میوپاتی  myopathy(ضعف عضلانی) باشد.
استفاده از این دارو به هنگام باراری ممکن است یکی از عوارض جدی را برای نوزاد شما در بر داشته باشد. اگر باردارید یا قصد باراری دارید،پزشک را از وضعیت خود مطلع سازید.
اگربه هنگام مصرف این دارو با سوزش سر معده ، سردرد ،تب ،مدفوع کمرنگ ،ادرار تیره ،از دست دادن اشتها تهوع ،ضعف و خستگی جسمانی ،زردی پوست وچشم مواجه شدید حتما به دکترمراجعه نمایید   این ها میتواند از علائم بیماری آسیب های کلیوی باشد.
اگربه هنگام مصرف این دارو با مدفوع کمرنگ ،ادرار تیره ، تب ، ضعف و خستگی غیرعادی مواجه شدید حتما به دکترمراجعه نمایید ،این ها میتواند از علائم بیماری های عضلانی جدی به نام رابدومیولیز    rhabdomyolysis( آسیب و تخریب عضلات اسکلتی)باشد.
به هنگام مراجعه به دندان پزشکی،دکتر معالج خود را از مصرف آتورواستاتین آگاه سازید ممکن است قبل از عمل جراحی یا  مشکلات پزشکی دیگر نیاز به قطع دارو باشد.
بدون دستور پزشک داروی خود را قطع ننمایید ، ممکن است پزشک شما قبل از قطع دارو میزان استفاده آن را کاهش دهد .بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف آتورواستاتین  از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع
درد قفسه سینه
تورم شدید دست وپا ،گلو ،صورت، پلک ،زبان
سرفه 
گیجی
مشکل در هضم
کهیر
سردرد
خارش
مور مور شدن
حساسیت پوستی
درد عضلات
ضعف و خستگی غیر عادی
عوارض ناشناخته
رنگ پریدگی
زخم یا لکه های سفید رنگ در لبها و دهان
اسهال
التهاب قرمزی چشم
گلودرد
لرزش
جوش
تاول
ادرار تیره رنگ
ضعف وخستگی
عوارض شایع
سردرد
گرفتگی صدا
درد یا ورم اراف چشم و گونه
گرفتگی یا آبریزش بینی
به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. اما پس از گذشت چندین روز این دارو با بدن شما  سازگار می شود.در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
 عوارض غیرشایع
بدن درد 
سرفه 
غفونت گوش
تهوع
تعریق
خشکی یا زخم گلو
افزایش میل جنسی
عوارض ناشناخته
     سرفه همراه با خلط
     مشکل در دفع مدفوع
شکم درد
تحریک
کمردرد
مدفوع سیاه یا قیری
خونریزی لثه ها
تاول زدن یا شل شدن پوست 
مشاهده ی خون در ادرار یا مدفوع
تاری دید
مدفوع به رنگ خاک رس 
کما
گیجی
ادرار تیره
اسهال 
بروز مشکل در کنترل مثانه یا روده
بروز مشکل در راه رفتن
سرگیجه
خواب آلودگی
غش
بالارفتن ضربان قلب
احساس ناراحتی
احساس غم و افسردگی
علائم شبیه سرماخوردگی
فراموشکاری
توهم
ناتوانی در حرکت دادن بازوها و پاها
افزایش تعریق
التهاب مفاصل
کم شدن اشتها
گرفتگی یا درد عضلات
تهوع
بروز لکه های قرمز روی صورت 
التهاب و ورم در پلک ها، اطراف چشم ها، صورت، لب ها یا زبان 
جوش زدن 
چشم های قرمز و حساس
تشنج 
احساس سوزن سوزن شدن در بدن 
لرزش و عدم تعادل در هنگام پیاده روی 
لکنت زبان 
بروز زخم یا لکه های سفید در دهان یا روی لب ها 
گرفتگی گردن 
بی حسی ناگهانی و ضعف در پاها و بازوها 
تورم غدد لنفاوی
بوی ناخوشایند دهان 
لرزش و عدم تعادل و هماهنگی بین عضلات 
خونریزی و یا کبودی غیرمعمول 
خون بالا آوردن 
زرد شدن پوست و چشم ها
     عفونت بینی
      دل درد
     ترش یا اسیدی شدن معده
     تب
    گرفتگی صدا
    ناتوانی در کنترل نعوظ
    درد یا حساسیت در اطراف چشک و گونه
    عطسه
   از دست دادن تمایلات جنسی
   خس خس
   تغییر در صدا
  تورم غدد گردن
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

کاهش دهنده چربی خون
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه