منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بیکالوتامید

(Bicalutamide (Oral Route

دارو شناسی

بیکالوتامید متعلق به گروه از داروها به نام  آنتی آندروژن(antiandrogens) میباشد . کار بیکالوتامید مسدود کردن اثر تستوسترون (هورمون مردانه) جلوگیری از رشد و گسترش سلول های سرطان می باشد. بیکالوتامید همیشه همراه با یک هورمون (LHRH) آنالوگ هورمون سازنده جسم زرد تجویزمی شود (به عنوان مثال،گوسرلین goserelin یا لوپرولاید). این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب در مورد ارتباط سن با اثرات بیکالوتامید در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است. 
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده بیکالوتامید بر روی سالمندان نشان نداده است.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی حیوانات و زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام تغذیه با شیر مادرباید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Acenocoumarol
Amiodarone
Dicumarol
Domperidone
Eliglustat
Fentanyl
Phenprocoumon
Piperaquine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
دیابت
بیماری کبد(هپاتیت)با احتیاط استفاده شود، ممکن است این دارو شرایط را وخیمتر کند.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو معمولا با یک دفترچه اطلاعاتی برای بیمار همراه می باشد. با دقت آن را بخوانید و طبق دستورالعمل، دارو را مصرف نمایید. اگرسوالی داشتید، از دکتر خود بپرسید.
بهتر این است که این دارو هر روز دریک ساعت مشخص مصرف شود. اگر مصرف دارو یک بار در روز برایتان تجویز شده است ، شما ممکن است آنرا در صبح و یا در شب مصرف نمایید. 
این دارو باید همزمان با داروهای دیگربرای درمان آنالوگ هورمون سازنده جسم زرد (LHRH) شروع شود، مانند  گوسرلین(goserelin) ، لوپرولاید(leuprolide) ، لوپرون Lupron)) یا زولادکس Zoladex)).بدون مشورت با دکتر خود مصرف این دارو را متوقف نکنید.
این دارو را میتوان با غذا یا با معده خالی مصرف نمود.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
سرطان پروستات:
بزرگسالان:50 میلی گرم یک بار در روز.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکترتعیین می شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
اقدامات احتیاطی
مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. برای بررسی اثرات ناخواسته ممکن است آزمایش خون لازم باشد.
زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید از قرص بیکالوتامید استفاده کنند. ممکن است مصرف قرص بیکالوتامید موجب آسیب به جنین شود.
ممکن است به هنگام مصرف این دارو مشکلات کبدی رخ دهد. اگر بیش از یکی از این علائم را داشتید: مدفوع خاکستری رنگ؛ ادرار تیره؛ تب؛ سردرد؛ از دست دادن اشتها؛ تهوع و استفراغ؛ درد یا حساسیت در سمت راست بالای معده؛ ضعف یا خستگی غیر معمول یا چشم یا پوست زرد مصرف دارو را قطع نموده و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
این دارو ممکن است در بعضی از بیماران باعث تورم سینه (ژنیکوماستی) و درد پستان شود. اگر دراین مورد سوالی داشتید، با دکتر خود صحبت کنید.
استفاده از این دارو با آنالوگ LHRH ممکن است بر سطح قند خون تاثیر بگذارد. اگر متوجه تغییر در نتایج حاصل از تست قند خون خود شدید و یا اگر سوالی داشتید، با دکتر خود این موضوع را در میان بگذارید.
این دارو ممکن است در نتایج آزمایش حاصل از آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) ، که ممکن است برای شناسایی سرطان پروستات  استفاده شود را تحت تاثیر قرار دهد. پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
اگر شما قصد بچه دارشدن دارید ، قبل از استفاده از این دارو  با دکتر خود صحبت کنید. این دارو ممکن است در برخی از مردان حداقل به طور موقت باعث عقیم شدن (قادر به کودکان) شود. 
برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد.
 قبل از مشورت با پزشک خود از داروهای دیگر استفاده نکنید که این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه ،داروها و مکمل های گیاهی و یا ویتامین می شود.
 

اقدامات احتیاطی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
نفخ یا ورم صورت، بازوها، دست، پایین پاها
وجود خون در ادرار
تاری دید
بدن درد
سرفه یا گرفتگی صدا
سرفه همراه با خلط 
مشکلات تنفسی
سرگیجه
خشکی و یا درد های گلو
تب یا لرز
سردرد
کمر یا  پهلودرد 
عصبانیت
ادرار دردناک 
تپش در گوش
افزایش وزن سریع
آبریزش بینی
تنگی نفس
ضربان قلب آهسته یا سریع
تعریق
تورم غدد گردن
تنگی در قفسه سینه
سوزن سوزن شدن دست یا پا
مشکل با بلع
افزایش و یا از دست دادن وزن غیر معمول 
تغییرات صدا
خس خس
عوارض غیر شایع
درد مفاصل انگشت بزرگ پا ،مچ پا، زانو
درد فک ،بازو، کمر
خونریزی از مقعد و یا مدفوع خونی
کوری
خون دماغ
سوزش در هنگام ادرار
سوزش، سوزن سوزن شدن، بی حسی، یا درد در دست ها، بازوها، پاها
تغییر در عادات روده
درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی
تنگی قفسه سینه و یا احساس سنگینی
لرز
گیجی
کاهش دفعات ادرار کردن
کاهش حجم ادرار
کاهش دید
مشکل در دفع ادرار
عدم وجود بلع 
 گشادی رگ گردن
خشکی دهان
غش
ضربان قلب سریع یا نامنظم
تب
تنفس نامنظم
سفتی مفاصل یا تورم
سبکی سر
از دست دادن اشتها
توده یا تورم در شکم
حالت تهوع
 فشار خون 
تنفس پر سر و صدا
گردن درد
درد و ناراحتی در بازوها، فک، پشت، یا گردن
تاول های دردناک در بدن
تنفس تند و سطحی
احساس سوزن سوزن
سرد درد
ناراحتی معده
ایست قلبی
چشم های فرو رفته
ورم صورت، انگشتان دست، پا
تشنگی
تومور
بیهوشی
کاهش وزن بدون علت
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ
افزایش وزن
پوست چروکیده
زردی پوست و یا چشم
عوارض ناشناخته
کهیر یا تاول
خارش
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
قرمزی پوست
بثورات پوستی
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض شایع
اسیدی یا ترش کردن معده 
آروغ زدن
درد پستان
یبوست
علاقه کاهش در مقاربت جنسی
اسهال
مشکل با حرکت
خشکی پوست
ریزش مو و یا نازک شدن مو
سوزش معده
ناتوانی در داشتن و یا نگه داشتن نعوظ
سوء هاضمه
فقدان یا از دست دادن قدرت
گرفتگی عضلات پا
از دست دادن درتوانایی جنسی ، میل و یا عملکرد
از دست دادن قدرت یا انرژی
درد عضلانی 
درد و ضعف عضلانی 
عصبانیت
درد در لگن
درد یا حساسیت در اطراف چشم و استخوان های گونه
خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول
درد یا ناراحتی معده
گرفتگی بینی یا آبریزش
تورم سینه یا پستان درد در هر دو گروه زنان و مردان
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

پروستات متاستاتیکآنتی آندروژنتستوسترونسرطان پروستات
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه