منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بی پریدن

(Biperiden (Oral Route

دارو شناسی

با بهبود کنترل عضلات و کاهش سفتی، این دارو اجازه می دهد تا حرکات طبیعی تر از بدن به عنوان علائم بیماری کاهش می یابد.
بیپریدن نیز برای کنترل واکنش های عضلانی شدید و عوارض جانبی دیگر از داروهای خاصی است که برای درمان تهوع شدید ،عصبی، روانی، و یا شرایط عاطفی (به عنوان مثال، کلرپرومازین، پرفنازین ، پروکلرپرازین استفاده ، پرومتازین، تیوریدازین) استفاده می شود. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب در مورد ارتباط سن با اثرات بی پریدین در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
اطلاعاتی درباره رابطه سن با اثرات بی پریدن در سالمندان وجود ندارد، با این حال احتمال مشکلات پروستات وابسته به سن در مردان مسن بیشتر است، به هنگام مصرف این دارو باید موارد احتیاطی رعایت شود.
دوران بارداری
مطالعات حیوانی اثر سوء  نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام تغذیه با شیر مادرباید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Potassium
Oxymorphone
Betel Nut

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
روده انسداد روده 
آب سیاه
مگاکولون ( بزرگ شدن روده بزرگ) دراین بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
بزرگ شدن پروستات
صرع (تشنج) 
گلوکوم 
مشکلات ریتم قلبی ،با احتیاط استفاده کنید ،ممکن است مصرف این دارو شرایط را بدتر کند.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید. برای کاهش التهاب معده دارو را همراه با غذا میل نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
برای عوارض ناشی از داروهای دیگر:
بزرگسالان:2 میلی گرم یک تا سه بار در روز.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین می شود.
برای بیماری پارکینسون:
بزرگسالان:در ابتدا، 2 میلی گرم سه یا چهار بار در روز.در صورت نیاز ممکن است دکتر میزان مصرف را افزایش دهد. با این حال،معمولا  میزان مصرف بیش از 16 میلی گرم در روز نیست.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین می شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر به هنگام مصرف بی پریدن دچار هر یک از افکار و رفتار غیر معمول و یا عجیب و غریب شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.برخی از تغییرات در افرادی که این دارو را مصرف میکنند مانند کسانی بیش از حد الکل می نوشند رخ می دهد. ممکن است تغییرات دیگری مانند گیجی، بدتر شدن افسردگی، توهم بصری (دیدن چیزهایی که وجود ندارد)، افکار خودکشی، و هیجان غیر معمول، عصبانیت، و تحریک پذیری رخ دهد.
برخی افراد در طی مصرف بی پریدین دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد.
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی CNS) )می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. به هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده از این دارو را گزارش دهید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض ناشناخته
اضطراب
درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی
لرز
عرق سرد
گیجی
سردرگمی در مورد هویت، مکان و زمان
کاهش دفعات ادرار کردن
کاهش حجم ادرار
مشکل در دفع ادرار (دریبل)
آشفتگی رفتار
سرگیجه، غش کردن یا سبکی سر هنگام بلند شدن 
دهان خشک

تنفس عمیق و سریع
نامنظم بودن ضربان قلب
 حرکات کنترل نشده صورت، دست ها، بازوها، پاها
کج خلقی
عصبانیت
دفع دردناک ادرار
بی قراری
تنگی نفس
ضربان قلب کند یا نامنظم
مشکل خواب
خستگی غیر معمول
علائم مصرف بیش از حد
تغییر در آگاهی
درد قفسه سینه 
تشنج
کاهش آگاهی و یا پاسخ
کاهش ترشحات دهان، حلق، بینی، یا نایژه
هذیان ، آزار و اذیت، بی اعتمادی، بدگمانی، یا حالت تهاجمی
سرگیجه
دهان خشک
غش
ضربان قلب نامنظم و یا پالس
سبکی سر
از دست دادن هوشیاری
از دست دادن حافظ
قرمزی صورت
دیدن، شنیدن، و یا احساس چیزهایی که وجود ندارد،
خواب آلودگی شدید
لرزش 
مشکل نشستن
عدم تعادل، لرزش، و یا مشکلات دیگر با کنترل عضلانی 
هیجانغیر معمول ، عصبانیت، بی قراری 
 پوست خشک
عوارض ناشناخته
تاری دید
مشکل اجابت مزاج (مدفوع)
خواب آلودگی
حالت تهوع
استفراغ
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان بیماری پارکینسونکنترل واکنش های عضلانیبای پردیدین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه