منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بیسموت ساب سالی سیلات

(Bismuth Subsalicylate (Oral Route

دارو شناسی

بیسموت ساب سالی سیلات برای درمان اسهال در بزرگسالان و نوجوانان استفاده می شود. این دارو نیز در تسکین علائم ناراحتی معده، از قبیل سوزش سردل، سوء هاضمه و حالت تهوع در بزرگسالان و نوجوانان استفاده می شود. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
سوسپانسیون
قرص
قرص جویدنی
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
این دارو نباید در کودکان کمتر از 12 سال سن استفاده شود. از دست دادن مایع ناشی از اسهال ممکن است منجر به یک بیماری شدید شود. ممکن است این دارو در کودکان بزرگتر با اسهال ، استفاده شود.
همچنین، کودکان معمولا به اثرات سالیسیلاتها حساس ترند، به خصوص اگر آنها دچار تب و یا به دلیل استفراغ، اسهال، یا عرق کردن مقادیر زیادی از مایعات بدن را از دست داده باشند.
بیسموت در این دارو ممکن است باعث یبوست شدید در کودکان شود.
علاوه بر این، این دارو برای درمان تهوع و استفراغ در کودکان و نوجوانان که دچار آنفلوآنزا یا دوره نقاهت آبله مرغان نیز استفاده می شود. اگردچار  تهوع یا استفراغ شدید،بلافاصله این موضوع را با دکتر خود بررسی کنید، زیرا این می تواند از نشانه های اولیه سندرم ری باشد.
سالمندان
از دست دادن مایع ناشی از اسهال ممکن است منجر به یک بیماری شدید شود. به همین دلیل، افراد مسن مبتلا به اسهال باید به هنگام مصرف این دارو برای اولین بار با دکتر خود مشورت نمایند.اگرهر گونه سوالی داشتید با دکتر خود تماس بگیرید. 
همچنین، افراد مسن ممکن است به اثرات سالیسیلاتها حساس ترباشند.اثرات جانبی ممکن است طول درمان را افزایش دهد. علاوه بر این، بیسموت ممکن است باعث یبوست شدید در افراد مسن شود.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی برای نوزاد خطراتی را دربردارد. یک جایگزین برای این دارو باید تجویزشود و یا شیر دهی به هنگام استفاده این دارو با متوقف شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Doxycycline
Probenecid
Sulfinpyrazone
Tamarind
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
اسهال خونی:این وضعیت ممکن است بدترشود و یا نوع دیگری از درمان ممکن است لازم باشد.
نقرس: سالیسیلات در این دارو ممکن است بیماری نقرس را بدترکند و داروهای که برای نقرس  استفاده می شود کمتر موثرتر است.
هموفیلی یا مشکلات خونریزی دیگر:سالیسیلات در این دارو ممکن است شانس خونریزی را افزایش دهد.
بیماری کلیوی:شانس عوارض جانبی به دلیل اینکه بدن ممکن است قادر به خلاص شدن از شر بیسموت نباشد ، بیشتر است.
زخم معده:استفاده از این دارو ممکن است زخم را بدتر کند.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.   اگر تحت هر رژیم غذایی خاص، مانند یک رژیم غذایی  کم نمک یا کم قند هستید این موضوع را با دکتر درمیان بگذارید .
برای استفاده بی خطر و موثر این دارو:
دستورالعمل های دکتر را به دقت پیروی کنید .
اگر از این دارو استفاده می کنید دستورالمل روی بسته را با دقت مطالعه و پیروی نمایید.
استفاده از این دارو برای درمان اسهال:
این بسیار مهم است که مایعات از دست رفته بدن جایگزین شود واز یک رژیم غذایی مناسب استفاده  شود. در24 ساعت اول باید مقدار زیادی مایعات  مانند زنجبیل، نوشابه بدون کافئین، چای بدون کافئین، آبگوشت، و ژلاتین مصرف شود. در طول 24 ساعت آیندهباید غذاهای شیرین و مطلوب، مانند غلات پخته شده، نان، بیسکویت و سیب مصرف نمایید . میوه ها، سبزیجات، غذاهای سرخ شده و یا تند، سبوس، آب نبات، و کافئین و نوشیدنی های الکلی ممکن است اسهال را بدتر کند.
اگر بیش از حد مایعات از دست داده اید ممکن است  دچاریک بیماری جدی شوید. در اسرع وقت به دکتر مراججعه نمایید اگر متوجه هر یک از علائم زیر شدید :
کاهش ادرار 
سرگیجه و سبکی سر
خشکی دهان
افزایش تشنگی
پوست چروکیده
اگر شما در حال استفاده  سوسپانسیون خوراکی هستید:برای اندازه گیری مقدار مناسب از دارو از فنجان اندازه گیری این دارو استفاده نمایید. اگر مطمئن نیستید، با دکتر یا داروساز خود تماس بگیرید.
اگر شما در حال استفاده قرص های خوراکی هستید:قرص را با یک لیوان آب مصرف نمایید. از شکستن و یا جویدن قرص اجتناب کنید.
اگر شما در حال استفاده قرص های جویدنی هستید: به طور کامل قرص را در دهان گذاشته و سپس آنرا  ببلعید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (سوسپانسیون):
برای اسهال یا ناراحتی معده:
بزرگسالان و نوجوانان:معمولا میران مصرف 2قاشق پر ، در صورت نیاز هر نیم ساعت تا یک ساعت است.نباید بیش از 16 قاشق از سوسپانسین با قدرت عادی یا 8 قاشق از کنسانتره در بیست و چهار ساعت استفاده شود.
کودکان:در کودکان کمتر از 12 سال نباید استفاده شود.
برای اشکال خوراکی (قرص یا قرص های جویدنی):
برای اسهال یا ناراحتی معده:
بزرگسالان و نوجوانان: معمولا میران مصرف 2 قرص هر نیم ساعت تا یک ساعت است. نباید بیش از 16 قرص در بیست و چهار ساعت استفاده نمود.
کودکان:در کودکان کمتر از 12 سال نباید استفاده شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
برچسب داروهای غیر تجویزی، و داروهای تجویزی را به هنگام مصرف بررسی کنید. اگر حاوی آسپرین یا سالیسیلاتها دیگر بود، باید بسیار مراقب باشد.استفاده از سایر محصولات حاوی سالیسیلات ها به هنگام مصرف این دارو ممکن است منجربه سنگکوب شود. اگر هر گونه سوالی دراین  مورد داشتید، با پزشک تماس بگیرید. 
برای بیماران دیابتی:
اگر شما به طور منظم مقادیر زیادی از بیسموت یا دیگر سالیسیلاتها استفاده کنید ممکن است در نتایج آزمایش ادرار و قند خطا رخ دهد .
استفاده از دوزهای کمتر از بیسموت معمولا  در نتیجه آزمایش ادرار و قند تاثیری نمی گذارد. با این حال، با پزشک خود صحبت کنید (به خصوص اگر دیابت شما به خوبی کنترل نمی شود) اگر:
مطمئن نیستید که چه مقدار سالیسیلات در روز مصرف می کنید0.
 متوجه هر گونه تغییر در نتایج آزمایش قند ادرار خود شدید.
داشتن هر گونه سوال دیگری در مورد این مشکل.
اگر شما فکر می کنید که شما یا هر کس دیگری ممکن است بیش از حد از این دارو استفاده کرده باشد، در ابتدا از کمکهای اورژانسی بهره بگیرید.مصرف بیش از حد این دارو ممکن است باعث بیهوشی یا مرگ شود. علائم مصرف بیش از حد عبارتند از تشنج ، از دست دادن شنوایی، گیجی، زنگ و یا وزوز در گوش، خواب آلودگی شدید یا خستگی، هیجان شدید یا عصبی بودن، و تنفس سریع و یا عمیق.
اگراز این دارو برای اسهال استفاده میکنید ، به دکتر مراجعه کنید :
اگر نشانه های شما در عرض 2 روز بهبود نیافت و اگر بدتر شد.
اگر دچارتب بالا شدید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید. 
در بعضی از بیماران ممکن است مصرف بیسموت ساب سالی سیلات باعث تیرگی زبان و یا مدفوع سیاه و سفید مایل به سبز شود. این علائم موقتی هستند و به هنگام توقف دارو از بین خواهند رفت.
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونت گوارشیدرمان زخمهای معده و رودهتسکین علائم ناراحتی معدهسوزش سردلسوء هاضمهحالت تهوع
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه