منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بروموکریپتین

(Bromocriptine (Oral Route

دارو شناسی

بروموکریپتین انتشار هورمونی به نام پرولاکتین از غده هیپوفیز را متوقف میکند. پرولاکتین چرخه قاعدگی و تولید شیر تاثیر می گذارد.
بروموکریپتین برای درمان مشکلات قاعدگی خاص (به عنوان مثال، آمنوره) در زنان استفاده می شود و از تولید شیر در برخی از مردان و زنانی که نشت شیر ​​غیر طبیعی دارند ، جلوگیری میکند و همچنین نیز برای درمان ناباروری در مردان و زنانی که به دلیل ساخت پرولاکتین بیش از حد در بدن استفاده می شود.
بروموکریپتین همچنین برای درمان آکرومگالی (تولید بیش از حد هورمون رشد) و پرولاکتینوما هیپوفیز (تومورهای غده هیپوفیز) استفاده می شود.
بروموکریپتین همچنین برای درمان علائم و نشانه های بیماری پارکینسون  و اغلب در ترکیب با لوودوپااستفاده می شود، بروموکریپتین نیز همراه با یک رژیم غذایی مناسب استفاده می شود و ورزش برای درمان سطح قند خون بالا در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2.
بروموکریپتین است در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر استفاده می شود:

برای جلوگیری از تولید شیر پس از سقط جنین یا سقط جنین و یا در زنان بعد از زایمان که به دلایل پزشکی نباید شیر دهند.
سندرم نورولپتیک بدخیم
این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
کپسول

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب است در رابطه سن به اثرات بروموکریپتین برای درمان آکرومگالی، بیماری پارکینسون و دیابت نوع در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
بررسی های اخیر تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده بروموکریپتین در نوجوانان 16 سال سن و یزرگتر با ترشح پرولاکتین نشان نداده است. ایمنی و اثر بخشی  این دارو در کودکان زیر 16 سال ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده بروموکریپتین بر روی سالمندان نشان نداده است. در بیماران کلیوی ، کبدی و بیماری های قلبی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .
دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعات نشان می دهد که این دارو ممکن است تولیدات و یا ترکیب شیر را تغییر دهد. اگر جایگزینی برای این دارو تجویز نشود، شما باید به علت عوارض جانبی  شیردهی را متوقف نمایید.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید.
 Eletriptan
Frovatriptan
Naratriptan
Rizatriptan
Sumatriptan
Almotriptan
Amoxapine
Boceprevir
Ceritinib
Clarithromycin
Clomipramine
Cobicistat
Conivaptan
Crizotinib
Dabrafenib
Dihydroergotamine
Idelalisib
Indinavir
Isometheptene
Itraconazole
Ketoconazole
Lopinavir
Metoclopramide
Nefazodone
Nelfinavir
Nilotinib
Osimertinib
Phenylpropanolamine
Piperaquine
Posaconazole
Ritonavir
Saquinavir
Telaprevir
Telithromycin
Voriconazole
Bromperidol
Cyclosporine
Furazolidone
Iproniazid
Isocarboxazid
Kava
Linezolid
Methylene Blue
Moclobemide
Nialamide
Phenelzine
Procarbazine
Rasagiline
Safinamide
Selegiline
Thioridazine
Tranylcypromine

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
بیماری عروق کرونر و یا دیگر اختلال جدی قلبی و عروقی
فشار خون بالا یا کنترل نشده 
فشار خون بالا ناشی از حاملگی، در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود ،مگر اینکه ضرورت پزشکی داشته باشد.
کتواسیدوز دیابتی (کتون در خون) 
سنکوپ (غش کردن) سردردهای میگرنی
دیابت نوع یک ،در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
تب
عفونت 
عمل جراحی 
تروما
 عدم تحمل گالاکتوز (یک اختلال ژنتیکی نادر) 
سوء جذب قند گالاکتوز(یک اختلال ژنتیکی نادر) 
کمبود لاکتاز شدید (یک اختلال ژنتیکی نادر) در بیماران با این شرایط استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
حمله قلبی
بیماری قلب یا رگ های خونی (به عنوان مثال، افیوژن پریکارد)
فشار خون بالا 
بیماری های ریوی (به عنوان مثال، پلور، فیبروز ریوی) 
بیماری های روانی (به عنوان مثال، روان پریشی)
فیبروز خلف صفاقی 
تشنج
زخم یا خونریزی معده 
سکته مغزی ،با احتیاط استفاده شود زیرا ممکن است شرایط را بدتر کند.
بیماری کبدی با احتیاط استفاده کنید زیرا ممکن است به دلیل دفع کند این دارو از بدن اثرات ناخواسته افزایش یابد. 
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو بهمراه اطلاعاتی برای بیمار آمده است. به دقت دستورالعمل دارو را بخوانید و سپس مصرف نمایید.اگرهر گونه سوالی برایتان پیش آمد با دکتر تماس بگیرید.

با دقت برنامه غذایی که دکتر برایتان تجویز کرده است. این مهم ترین بخش کنترل وضعیت شما است. همچنین، به طور منظم ورزش و آزمایش قند در خون یا ادرار را انجام دهید.
این دارو را با غذا میل نمایید. همچنین، مصرف دارو به هنگام خواب ممکن است کمک به کاهش تهوع کند ،اگر رخ دهد. اگر ناراحتی معده ادامه دار بود، با دکتر خود در میان بگذارید.
فقط از نام تجاری این دارو که دکتر برایتان تجویز می کند، استفادده نمایید. مارک های مختلف ممکن است به همان شیوه اثر نکنند.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای اشکال خوراکی (کپسول و قرص):
ناباروری، تومورهای هیپوفیز، مشکل هورمون مردانه (هیپوگنادیسم در مردان)، شروع چرخه قاعدگی (آمنوره)، و یا توقف ترشح شیر غیر طبیعی از نوک سینه ها (گالاکتوره):
بزرگسالان و نوجوانان 16 سال یا بزرگ تر: در ابتدا، 1.25-2.5 میلی گرم یک بار در روز. دکتر ممکن است در صورت نیاز و تحمل بیمار میزان دارو را تا 2.5 هر 2 تا 7 روز افزایش دهد.گرچه معمولا میزان مصرف بیش از 15 میلی گرم در روز نیست.
کودکان 11 تا 15 سال سن:در ابتدا، 1.25 2.5 میلی گرم یک بار در روز. دکتر ممکن است میزان مصرف دارو را در صورت نیاز و تحمل افزایش دهد. گرچه معمولا میزان مصرف بیش از 10 میلی گرم در روز نیست.
کودکان کمتر از 11 سال: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین میشود.
برای کاهش هورمون رشد (آکرومگالی):
بزرگسالان: در ابتدا، 1.25-2.5 میلی گرم یک بار در روز در زمان خواب با یک میان وعده به مدت 3 روز است.در صورت نیاز ممکن است دکتر میزان دارو را تا  1.25 یا 2.5 میلی گرم هر 3 تا 7 روز افزایش دهد. گرچه معمولا میزان مصرف بیش از 100 میلی گرم در روز نیست.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین میشود.
برای بیماری پارکینسون:
بزرگسالان: در ابتدا، 1.25 میلی گرم دو بار در روز. در صورت نیاز ممکن است دکترمیزان دارو  را بیش از چند هفته افزایش دهد. گرچه معمولا میزان مصرف بیش از 100 میلی گرم در روز نیست.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین میشود.
دیابت نوع 2:
بزرگسالان: در ابتدا، 0.8 میلی گرم یک بار در روز، در عرض دو ساعت پس از بیدار شدن از خواب در صبح استفاده شود. دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز را افزایش دهد. گرچه معمولا میزان مصرف بیش از 4.8 میلی گرم در روز نیست.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین میشود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.آزمایش خون ممکن است برای بررسی اثرات ناخواسته لازم باشد.
برای زنانی که در حال تلاش برای بارداری هستند:
 از یک شکل موثر از کنترل بارداری (به غیر از قرص های ضد بارداری) استفاده نمایید. بهنگام توقف عادت ماهیانه هر 4 هفته یک تست حاملگی انجام دهید. اگر فکر می کنید بهنگام  استفاده از این  دارو باردار شده اید، به دکتر خود این موضوع را بگویید.
اگر دچار تاری دید، سردرد ناگهانی، تهوع و استفراغ شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
در مدت درمان با این دارو ممکن است با واکنش های جدی روبرو شوید . بلافاصله بعد از مشاهده علائم، خواب آلود گی ،گیجی ، نیمه هشیاری به دکتر مراجعه نمایید. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
سرگیجه، سبکی سر، غش ممکن است با مصرف این دارو رخ دهد، به ویژه بهنگام بلند شدن و نشستن. این علائم به احتمال زیاد بهنگام شروع مصرف این دارو، و یا وقتی که دوز افزایش یابد رخ می دهد . اگر این مشکل مداومت داشت و یا بدتر شد، با دکتر خود این موضوع را بررسی کنید
 مصرف پارلودل ParlodeL® ممکن است خطر بروز یک بیماری به نام فیبروز خلف را افزایش دهد. این به احتمال زیاد اگر از این دارو در دوزهای بالا و برای مدت زمان طولانی استفاده نمایید ، رخ می دهد.اگر دچار درد شدید شکم یا معده، افزایش دفعات ادرار،از دست دادن اشتها، درد کمردرد ،حالت تهوع و استفراغ شدید، یا ضعف  سریعا به دکتر مراجعه نمایید.
آخرین نسخه و سابقه پزشکی خود را  بهنگام سفر نگه دارید. در موارد اضطراری،ممکن است زمانی نیاز به کمک های اضطراری برای مشکل ناشی از دیابت داشته باشید. در همه زمان دستبند یا گردنبند زنجیره ای که نشان دهنده هویت شما میباشد را یهمراه داشته باشید . همچنین، کارت شناسایی، یک لیست از تمام داروهای که مصرف میکنید را در کیف پول خود بگذارید.
علائم هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) شامل اضطراب؛ تغییر رفتار مشابه مستی؛ تاری دید؛ عرق سرد،گیجی؛ سرد، پوست رنگ پریده؛ مشکل در تفکر؛ خواب آلودگی، گرسنگی بیش از حد، ضربان قلب سریع؛ سردرد (مداوم)؛ حالت تهوع؛ عصبانیت؛ کابوس؛بی قراری؛ لرزش؛ لکنت زبان؛ یا خستگی غیر معمول و یا ضعف است.
اگر علائم کاهش قند خون رخ دهد، از قرص گلوکز یا ژل، شربت ذرت، عسل، حبه قند،آب میوه ، نوشیدنی رژیم غذایی نرم استفاده نمایید . همچنین، خون خود را برای کاهش قند خون چک کنید. گلوکاگون در شرایط اضطراری هنگامیکه علایم شدید از قبیل تشنج و یا بیهوشی رخ می دهد، استفاده شود. همیشه یک کیت گلوکاگون ، همراه با یک سرنگ یا سوزن بهمراه داشته باشید. طرز استفاده را به اعضای خانواده خود آموزش دهید.
بروموکریپتین ممکن است باعث خشکی دهان شود. برای تسکین موقت، از آب نبات بدون قند یا آدامس، استفاده نمایید. با این حال، اگر خشکی دهان بیش از 2 هفته ادامه داشت، به دکتر و یا دندانپزشک مراجعه نمایید. ادامه خشکی دهان ممکن است شانس بیماری های دندان، از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت قارچ را افزایش دهد.
نوشیدن الکل بهنگام مصرف بروموکریپتین ممکن است باعث یک واکنش جدی شود. برخی از علائمی که ممکن است بهنگام مصرف الکل با مصرف این دارو رخ دهد عبارتند از:تاری دید، درد قفسه سینه، گیجی، ضربان قلب سریع یا تپش، گرگرفتگی یا قرمزی صورت، تهوع، ضعف شدید، تعریق،سردرد، یا استفراغ است.

برخی از افرادی که از این دارو استفاده میکنند ممکن است دچار تغییرات غیر معمول در رفتار خود شوند.اگر با استفاده از این دارو دچار افزایش میل به قمار ویا میل جنسی شدید این موضوع را با دکتر خود درمیان بگذارید.
بدون مشورت با دکتراز داروهای دیگر استفاده نکنید. این شامل دارو های با نسخه یا بدون نسخه  [OTC] یا داروها و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
سرگیجه یا سبکی سر، به ویژه بهنگام که بلند شدن و یا نشستن
حالت تهوع
عوارض غیرشایع
گیجی
توهم ( دیدن، شنیدن، یا احساس چیزهایی که وجود ندارد)
حرکات کنترل نشده از بدن، مانند صورت، زبان، بازوها، دستها، سر، و قسمت بالای بدن
عوارض نادر
درد شکم یا درد معده 
افزایش دفعات ادرار 
از دست دادن اشتها 
درد پایین کمر
آبریزش بینی 
ضعف
مدفوع قیری ،سیاه و سفید
استفراغ خونی
درد قفسه سینه (شدید)
تشنج 
غش
ضربان قلب سریع
سردرد (غیر معمول)
افزایش تعریق
تهوع و استفراغ
عصبانیت
تنگی نفس (با علت ناشناخته)
تغییرات بینایی (مانند تاری دید و یا کوری موقت)
ضعف (ناگهانی)
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض شایع
یبوست
اسهال
خواب آلودگی یا خستگی
دهان خشک
 گرفتگی پا در شب
از دست دادن اشتها
افسردگی
دل درد
گرفتگی بینی
سوزن سوزن شدن یا درد در انگشتان دست و پا 
استفراغ
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان مشکلات قاعدگیدرمان آکرومگالیسقط جنینبعد از زایمانسندرم نورولپتیک بدخیمتومورهای غده هیپوفیزپارکینسون
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه