منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سلکوکسیب

(Celecoxib(Oral Route

دارو شناسی

سلکوکسیب در درمان درد خفیف تا متوسط و کمک به برطرف شدن علائم مفاصل (به عنوان مثال، استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید)، مانند التهاب، تورم، سفتی و درد مفاصل استفاده می شود. گرچه، این دارو درمان آرتریت نیست و فقط تا زمانی که  از این دارو استفاده میکنید درد را کاهش می دهد. سلکوکسیب در درمان اسپوندیلیت انکیلوزان، که یک نوع از ورم مفاصل که مفاصل ستون فقرات را تحت تاثیر قرارمی دهد استفاده می شود. این دارو ممکن است برای درمان درد حاد و گرفتگی های قاعدگی استفاده شود. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
کپسول

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده از سلکوکسیب بر روی کودکان دو سال و یا بزرگتر نشان نداده است. ایمنی و اثر بخشی این دارو در کودکان بزرگتر از دو سال ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده از سلکوکسیب بر روی  سالمندان  ثابت نشده است . دراین بیماران کبدی و کلیوی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده  در سه ماه ی اول و دوم بر روی حیوانات اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.
بررسی های انجام شده  در سه ماه ی سوم  در دوران بارداری برای جنین خطرساز است . گرچه باید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام تغذیه با شیر مادرباید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Ketorolac
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Abciximab
Amineptine
Amitriptyline
Amitriptylinoxide
Amoxapine
Anagrelide
Apixaban
Ardeparin
Argatroban
Beta Glucan
Bivalirudin
Ceritinib
Certoparin
Cilostazol
Citalopram
Clomipramine
Clopidogrel
Cyclosporine
Dabigatran Etexilate
Dabrafenib
Dalteparin
Danaparoid
Desipramine
Desirudin
Desvenlafaxine
Dibenzepin
Dipyridamole
Dothiepin
Doxepin
Duloxetine
Edoxaban
Enoxaparin
Eptifibatide
Erlotinib
Escitalopram
Feverfew
Fluoxetine
Fluvoxamine
Fondaparinux
Ginkgo
Gossypol
Heparin
Imipramine
Lepirudin
Levomilnacipran
Lofepramine
Meadowsweet
Melitracen
Methotrexate
Milnacipran
Nadroparin
Nefazodone
Nortriptyline
Opipramol
Parnaparin
Paroxetine
Pemetrexed
Pentosan Polysulfate Sodium
Pentoxifylline
Pralatrexate
Prasugrel
Protein C
Protriptyline
Reboxetine
Reviparin
Rivaroxaban
Sertraline
Sibutramine
Tacrolimus
Tianeptine
Ticlopidine
Tinzaparin
Tirofiban
Trimipramine
Venlafaxine
Vilazodone
Vortioxetine
Warfarin
Acebutolol
Alacepril
Alprenolol
Amiloride
Arotinolol
Aspirin
Atenolol
Azosemide
Befunolol
Bemetizide
Benazepril
Bendroflumethiazide
Benzthiazide
Betaxolol
Bevantolol
Bisoprolol
Bopindolol
Bucindolol
Bumetanide
Bupranolol
Buthiazide
Canrenoate
Captopril
Carteolol
Carvedilol
Celiprolol
Chlorothiazide
Chlorthalidone
Cilazapril
Clopamide
Cyclopenthiazide
Delapril
Dilevalol
Enalapril
Enalaprilat
Esmolol
Ethacrynic Acid
Fluconazole
Fosinopril
Furosemide
Hydrochlorothiazide
Hydroflumethiazide
Imidapril
Indapamide
Labetalol
Landiolol
Levobunolol
Lisinopril
Lithium
Mepindolol
Methyclothiazide
Metipranolol
Metolazone
Metoprolol
Moexipril
Nadolol
Nebivolol
Nipradilol
Oxprenolol
Penbutolol
Pentopril
Perindopril
Pindolol
Piretanide
Polythiazide
Propranolol
Quinapril
Ramipril
Sotalol
Spirapril
Spironolactone
Talinolol
Temocapril
Tertatolol
Timolol
Torsemide
Trandolapril
Triamterene
Trichlormethiazide
Xipamide
Zofenopril

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
کم خونی
نارسایی احتقانی قلب 
ادم (احتباس مایعات و یا تورم بدن) 
سابقه یا حمله قلبی
بیماری های قلبی 
فشار خون بالا (فشار خون بالا)
بیماری های کلیوی خفیف تا متوسط 
زخم یا خونریزی معده 
سکته مغزی، با احتیاط استفاده شود زیرا ممکن است مصرف این دارو شرایط را بدتر کند.
حساسیت آسپیرین
اختلال کلیه شدید
اختلال کبد شدید
آلرژی سولفا یا سولفانامید (به عنوان مثال، سولفامتوکسازول ) دراین بیماران با این شرایط  نباید استفاده می شود.
عمل جراحی قلب (به عنوان مثال، عمل جراحی بای پس عروق کرونر [CABG] )  برای از بین بردن درد قبل یا بعد از عمل جراحی  از این دارو نباید مصرف شود.
شرایط خاصی ژنتیکی (آنزیم کبدی) متابولیزه
بیماری های کبد، خفیف یا متوسط  با احتیاط باید مصرف شود.ممکن است نیاز به کاهش دوز این دارو باشد.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید. این دارو با اطلاعاتی برای بیمار بهمراه است. بادقت دستورالعمل درج شده را بخوانید و بر طبق آن عمل نمایید. اگر سوالی داشتید ازدکتر خود بپرسید.
شما می توانید این دارو را با شکم خالی و یاغذا مصرف نمایید.
کپسول را کاملا ببلعید و ازشکستن و یا جویدن آن خودداری نمایید.
اگر شما نمی توانید کپسول را قورت دهید، آن را باز کنید و دارو را با مقدار کمی  غذای سرد و نرم مانند سیب مخلوط نمایید سپس آنراهم بزنید و میل نمایید. 
داروی مخلوط شده با سیب  را می توان در یخچال فریزر تا 6 ساعت نگهداری و سپس آنرا مصرف نمود.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (کپسول):
برای درد حاد و یا درد در دوران قاعدگی:
بزرگسالان: در ابتدا، 400 میلی گرم.  در صورت نیاز در روز اول میتوان 200 میلی گرم استفاده نمود.  . سپس، درصورت نیاز دو بار در روز200 میلی گرم .
کودکان: استفاده ومیزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
برای اسپوندیلیت آنکیلوزان یا آرتروز:
بزرگسالان:200 میلی گرم یک بار در روز یا 100 میلی گرم دو بار در روز. در صورت نیاز ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
برای آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی نوجوانان:
بزرگسالان: 100 تا 200 میلی گرم دو بار در روز.
کودکان 2 سال و بزرگتر و با وزن بیش از 25 کیلوگرم : میزان دارو بر اساس وزن بدن و باید توسط دکترتعیین شود. دوز است که معمولا 100 میلی گرم دو بار در روز.
کودکان 2 سال سن وبزرگتر و با وزن کمتر از 25 کیلوگرم: میزان دارو بر اساس وزن بدن و باید توسط دکترتعیین شود.معمولامیزان مصرف دارو 50 میلی گرم دو بار در روزاست.
کودکان کمتر از 2 سال: استفاده و میزان داروباید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. ممکن است برای بررسی اثرات ناخواسته آزمایش خون و ادرار لازم باشد.
این دارو ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.احتمال این خطرات در افراد مبتلا به بیماری قلبی بیشتر است. افرادی که از این دارو برای مدت طولانی  استفاده می کنند  در معرض خطرات بالایی قرار دارند.
این دارو ممکن است باعث خونریزی در معده یا روده شود. این مشکلات می تواند بدون علائم هشدار دهنده باشد.اگر در گذشته زخم معده داشته اید، اگر سیگار می کشید و یا به طور منظم الکل مصرف میکنید، بیش از 60 سال سن دارید، در فقرسلامت به سر میبرید، و یا از استفاده داروهای دیگر خاص (مانند استروئیدها) استفاده میکنید بیشتر در معرض این مشکلات قرار می گیرید..
استفاده از این دارو در بیماران خاص زیر سن 18 برای درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان ممکن است خطر انعقاد داخل عروقی (خونریزی) را افزایش دهد.اگردر این مورد نگرانید با پزشک خود صحبت کنید.
مصرف این دارو می تواند باعث واکنشهای پوستی جدی شود.در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر،مصرف دارو را قطع نموده و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید: تاول پوست، شل شدن پوست؛ لرز؛ سرفه ؛ اسهال؛ تب؛ خارش؛ درد مفاصل و عضلات ،ضایعات پوستی ؛ گلو درد؛زخم، لکه های سفید در دهان یا روی لب ،خستگی یا ضعف غیر معمول.
مصرف حداقل دو یا بیشتر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) با هم به طور منظم ممکن است شانس اثرات ناخواسته را افزایش دهد.همچنین، مصرف استامینوفن، آسپیرین ،دیگر سالیسیلاتها و یا کتورولاک (به عنوان مثال، تورادول) به طور منظم  به هنگام مصرف یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی ممکن است شانس اثرات ناخواسته را افزایش دهد.این خطرات بستگی به میزان و مدت زمان مصرف این دو دارو باهم دارد. اگر دکترمصرف این داروها را با هم به صورت منظم تجویز کرده است،با دقت این دستورات را پیروی کنید.استامینوفن یا آسپیرین یا دیگرسالیسیلاتها را همراه با این دارو و بیش از چند روز استفاده نکنید. به هنگام مصرف این دارو ازکتورولاک استفاده نکنید مگر پزشکتان اینگونه دستور داده باشد.
برخی علائم هشدار دهنده ممکن است باعث عوارض جانبی جدی در طول درمان با این دارو رخ دهد که ممکن است شامل مدفوع قیری، سیاه و سفید، کاهش ادرار؛معده درد شدید، بثورات پوستی؛ ورم صورت، انگشتان دست، پا، خونریزی غیر معمول و یا کبودی؛ افزایش وزن غیر معمول؛ استفراغ خون و یا مواد که به رنگ قهوه ای بنظر برسد، یا چشم و پوست زرد وهمچنین، نشانه هایی از مشکلات جدی قلبی مانند درد قفسه سینه، تنگی در قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا نامنظم، و گرگرفتگی غیر معمول و یا احساس گرما در پوست شود.اگرمتوجه هر یک از این علائم هشدار دهنده شدید مصرف دارو را قطع نموده و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

سلکوکسیب ممکن است  باعث نوع جدی از واکنش های آلرژیک، شامل آنافیلاکسی شود. اگر چه نادر است، اما ممکن است بیشتر در بیمارانی که آسپرین، داروهای دیگر ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و یا مواد مخدر سولفانامید نوع آلرژیک استفاده می کنند، رخ دهد. آنافیلاکسی نیاز به توجه فوری پزشکی دارد. نشانه این واکنش به هنگام تنفس بسیار سریع یا نامنظم، نفس نفس زدن ، خس خس، یا غش رخ می دهد. نشانه های دیگرشامل تغییر در رنگ پوست صورت، تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان و یا گلو است. اگر دچار این عوارض شدید بلافاصله به فوریتهای پزشکی مراجعه نمایید.
زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید ازکپسول سلکوکسیب استفاده کنند. ممکن است مصرف این دارو موجب آسیب به جنین شود. اگر به هنگام استفاده ازاین دارو باردار شدید، به دکتر خود بگویید.
مصرف این دارو ممکن است  باعث احتباس مایعات (ادم) در برخی از بیماران شود.
قبل از هر نوع عمل جراحی یا آزمایشات پزشکی،دکتر خود را  از مصرف این دارو آگاه نمایید. ممکن است برای جلوگیری از درمان و یا تغییردارویی متفاوت ضد التهابی غیر استروئیدی لازم باشد.
بدون مشورت با پزشک خود از داروهای دیگر استفاده نکنید. این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه، داروها و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
سرفه 
تب
بثورات پوستی
عطسه
گلو درد
ورم صورت، انگشتان دست، پا
عوارض غیر شایع و نادر
رشد غیر طبیعی پستان
درد فک ،بازو،کمر
مدفوع قیری خونی یا سیاه و سفید
تاری دید
سوزش در قفسه سینه و معده
سوزش پوست
سوزش، سوزن سوزن شدن، بی حسی، یا درد در دست ها، بازوها، پاها
درد یا احساس ناراحتی قفسه سینه 
تنگی قفسه سینه و یا احساس سنگینی
لرز
گیجی
احتقان در قفسه سینه
گرفتگی عضلات
اسهال
دهان خشک
گوش درد
ضربان قلب سریع یا نامنظم
سوزش معده
خونریزی شدید
خونریزی واژینال غیر قاعدگی
فشار خون بالا
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
افزایش ادرار
از دست دادن اشتها
از دست دادن هوشیاری
درد عضلانی 
حالت تهوع
درد عصبی
تاول های دردناک در بدن
زخم های دردناک یا تاول بر روی لب ها، بینی، چشم، و یا اندام تناسلی
پوست رنگپریده
قرمزی و تورم در گوش
احساس سوزن سوزن
درد یا قرمزی در اطراف  ناخن پا
گرفتگی گردن
درد معده
عرق کردن
تنفس مشکل 
کاهش وزن بدون علت
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
افزایش وزن غیر معمول
استفراغ
ضعف
خس خس
عوارض ناشناخته
تغییر در رنگ پوست
مدفوع رنگ خاکستری
گشادی رگ گردن
مدفوع به رنگ روشن
رنگ پریده  پوست 
تشنج
لکنت زبان
زخم، یا تاول
بوی نفس های ناخوشایند
ضعف در دست یا پا در یک طرف از بدن
پوست و چشمان زرد
علائم مصرف بیش از حد
تشنگی مداوم
سرگیجه
خواب آلودگی
سردرد شدید یا مداوم
تنگی نفس
کاهش ناگهانی در مقدار ادرار
مشکلات تنفسی
افزایش وزن
عوارض شایع
کمر درد
سردرد
سوزش معده
ناتوانی در خواب
درد یا سوزش در گلو
گرفتگی بینی یا آبریزش
عوارض غیر شایع
اضطراب
خونریزی پس از اجابت مزاج
ادرار خونی 
درد پستان
ناهنجاری استخوانی
وزوز یا  سر و صدای زنگ در گوش
تغییر در حس چشایی
یبوست
کاهش اشتها
افسردگی
سوزش ادرار 
مشکل با حرکت و یا راه رفتن
عدم وجود بلع
احساس فشار
ریزش مو
کهیر
خشونت صدا
افزایش تعریق
عفونت
التهاب
خارش، توده، بی حسی، درد، التهاب پوست، قرمزی، زخم، درد، سوزش، تورم، احساس سوزن سوزن شدن
خارش ناحیه واژن یا آلت تناسلی
درد مفاصل و عضلات 
از دست دادن انرژی و یا ضعف
از دست دادن شنوایی
افزایش درد عضلانی 
سفتی عضلات
عصبانیت
بی حسی یا سوزش در انگشتان دست و پا
درد در هنگام مقاربت جنسی
درد در پشت، دنده ها، بازوها، پاها 
تپش ضربان قلب
پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان 
قرمزی و تورم در دستها و پاها
حساسیت پوست به نور خورشید
آفتاب سوختگی شدید
خواب آلودگی
زور زدن به هنگام مدفوع
عرق کردن ناگهانی و احساس گرما
ورم
تورم یا التهاب دهان
ضخامت، ترشحات واژن سفید بدون بو و یا با بوی خفیف
نازک شدن مو
مشکل با بلع
تنفس مشکل
ناراحت کننده تورم اطراف مقعد
کاهش وزن بدون علت
تغییرات صدای
ضعف یا سنگینی پاها
عوارض ناشناخته 
خونریزی لثه
تاول درپوست، یا شل شدن پوست
نفخ
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
از دست دادن حس بویایی
درد
چشم های قرمز 
ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
لرزش 
زخم و یا لکه های سفید در دهان یا روی لب
گرفتگی معده
تورم گردن
لرزش، و یا مشکلات دیگر با کنترل عضلانی و یا هماهنگی
بی ثباتی
اسهال آبکی یا خونی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

استئوآرتریتآرتریت روماتوئیددرد مفاصلدرمان اسپوندیلیت انکیلوزاندرمان درد حاد و گرفتگی های قاعدگی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه