منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

زغال فعال

(Charcoal, Activated (Oral Route

دارو شناسی

زغال فعال مانع ازجذب سم به معده میشود. گاهی اوقات، برای درمان مسمومیت شدید چندین دوز از زغال فعال  استفاده می شود. معمولا، این دارو موثر نبوده و نباید در مسمومیت با عوامل خورنده مانند مواد قلیایی (اب قلیایی) و اسیدهای قوی، آهن، اسید بوریک، لیتیوم، فرآورده های نفتی (به عنوان مثال، مایع تمیز کننده، روغن زغال سنگ، نفت، بنزین، نفت سفید)، و یا الکل بلعیده شده، استفاده شود.
برخی از محصولات زغال فعال حاوی سوربیتول است. سوربیتول شیرین کننده است. همچنین به عنوان یک ملین ، برای از بین بردن سم ازبدن به کار می رود محصولاتی که حاوی سوربیتول هستند  تنها باید تحت نظارت مستقیم دکترتویز شود زیرا باعث اسهال و استفراغ می گردد.زغال فعال در از بین بردن اسهال و گاز روده موثرنیست. این دارو بدون نسخه دکتر را در دسترس می باشد ، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
شربت
محلول
قرص
قرص جویدنی
کیت
پودر محلول در آب
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
زغال فعال تنها باید تحت نظارت مستقیم دکتر خود، مرکز کنترل مسمومیت، و یا دیگر مراقبت های بهداشتی  استفاده شود.
سالمندان
بسیاری از داروها به طور خاص در افراد مسن مطالعه نشده است. بنابراین،مشخص نیست که این دارو دقیقا به همان شیوه که در جوانان اثر میکند در  سالمندان هم اینگونه تاثیر دارد یا نه ،اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات زغال فعال درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود.
اگر بیش از یک دوز از زغال فعال در افراد سالمنداستفاده شود، به علت هضم دیر احتمال ابتلا به یبوست بیشتر است .
دوران بارداری
هیچ گزارشی مبنی بر نقص  جنین و یا مشکلات دیگر در انسان وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ گزارشی مبنی بر بروز مشکلاتی به هنگام شیردهی وجود ندارد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Naltrexone
Bromazepam
Buprenorphine
Bupropion
Carbinoxamine
Donepezil
Fentanyl
Flibanserin
Hydrocodone
Meclizine
Methadone
Morphine
Morphine Sulfate Liposome
Mycophenolate Mofetil
Mycophenolic Acid
Oxycodone
Oxymorphone
Suvorexant
Tapentadol


تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
خونریزی روده 
انسداد روده
سوراخ در روده ،زغال فعال ممکن است، این شرایط را بدتر کند.
کاهش هوشیاری، از ورود کربن فعال در بیماران ریوی باید جلوگیری کرد ممکن است لازم باشد قبل از مصرف زغال فعال از یک لوله در گلو بیمار استفاده شود.
کم شدن آب بدن، استفاده از مسهل کننده، مانند سوربیتول، توصیه نمی شود.
هضم کند، ممکن است ذغال فعال به درستی کار نکند.
جراحی، زغال چوب فعال ، ممکن است باعث مشکلات شکمی یا معده گردد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  قبل از مصرف این دارو، با یک مرکز کنترل مسمومیت، دکترتان، و یا اتاق اورژانس برای مشاوره تماس بگیرید.
برای جلوگیری از پراکندگی پودر کربن فعال ،در هنگام باز کردن و اضافه کردن آب به ظرف پودر مراقب باشید.
بسیار مهم است که قبل از مصرف ، شربت را خوبی تکان دهید چرا که ممکن است در پایین شیشه محتویات به خوبی با هم مخلوط نشده باشند.تمامی شربت را تا انتها مصرف نمایید . 
این دارو را با مخلوط  شربت شکلات، بستنی مصرف نکنید، چرا که ممکن است این دارو به درستی عمل نکند.
اگر شما در حال مصرف هر داروی دیگری هستید ، آن را در عرض 2 ساعت فاصله با زغال فعال مصرف نمایید. مصرف داروهای دیگر همراه با زغال فعال ممکن است  مانع از جذب داروهای دیگر به بدن شود.. اگر دراین  مورد سوالی داشتید ، با پزشک خود تماس بگیرید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای زغال فعال
اشکال خوراکی (پودر):
برای درمان مسمومیت:
درمان با یک دوز:
بزرگسالان و نوجوانان: میزان مصرف معمولا 25 تا 100 گرم مخلوط شده با آب است.
کودکان 1 تا 12 سال:میزان مصرف معمولا 25 تا 50 گرم مخلوط شده با آب است، و یا ممکن است براساس وزن بدن باشد. ممکن است 0.5 تا 1 گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن مخلوط شده با آب باشد.
کودکان تا 1 سال: میزان مصرف معمولا 10 تا 25 گرم مخلوط شده با آب است، و یا ممکن است براساس وزن بدن باشد. ممکن است 0.5 تا 1 گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن با آب مخلوط شود.
درمان با بیش از یک دوز:
بزرگسالان و نوجوانان:در ابتدا، میزان مصرف 50 تا 100 گرم است. سپس ممکن است 12.5 گرم در هر یک ساعت، 25 گرم در هر دو ساعت، یا 50 گرم در هر چهار ساعت مصرف شود. هر دوز باید با آب مخلوط شود.
کودکان تا 13 سال:در ابتدا مقدارمصرف 10 تا 25 گرم است. سپس مقدار مصرف براساس وزن بدن است.معمولا 1 تا 2 گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن در هر دو تا چهار ساعت. هر دوز باید با آب مخلوط شده شود.
اشکال خوراکی (سوسپانسیون خوراکی):
برای درمان مسمومیت:
درمان با یک دوز:
بزرگسالان و نوجوانان: میزان مصرف معمولا 25 تا 100 گرم است.
کودکان 1 تا 12 سال: میزان مصرف معمولا 25 تا 50 گرم است، و یا ممکن است بر اساس وزن بدن باشد. ممکن است 0.5 تا 1 گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن باشد.
کودکان تا 1 سال: میزان مصرف معمولا 10 تا 25 گرم است، و یا میزان مصرف ممکن است بر اساس وزن بدن باشد. معمولا 0.5 تا 1 گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن است.
درمان با بیش از یک دوز:
بزرگسالان و نوجوانان:در ابتدا، دوز 50 تا 100 گرم است. سپس دوز ممکن است 12.5 گرم در هریک ساعت، 25 گرم در هر دو ساعت، یا 50 گرم در هر چهار ساعت باشد.
کودکان تا 13 سال: در ابتدا با مقدار 10 تا 25 گرم است. سپس دوز براساس وزن بدن است. در این حالت معمولا 1 تا 2 گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن در هر دو تا چهار ساعت داده می شود.
برای زغال فعال و سوربیتول
اشکال خوراکی (سوسپانسیون خوراکی):
برای درمان مسمومیت:
بزرگسالان و نوجوانان:دوز معمولا 50 تا 100 گرم از کربن فعال یکبارداده می شود.
کودکان 1 تا 12 سال: دوز معمولا 25 تا 50 گرم زغال فعال یکبارداده می شود.
کودکان تا 1 سال:استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع و نادر
درد یا تورم معده
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض شایع
اسهال
عوارض غیرشایع و نادر
یبوست
استفراغ
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

مسمومیتاسیدهای قویمواد قلیاییاسید بوریکلیتیومسوربیتولسم
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه